i6lboeken Verhalen vol inzicht en verwondering N Roodharige kinderen verdwijnen Reizen is een doel op zich BOEKEN KORT vrijdag 10 juni 2011 Verhalen over kwetsbaar heid en het onvermogen daar iets aan te veranderen. Lydia Davis schreef de fasci nerende bundel Bezoek aan haar man. door Thomas Verbogt Soms weten we niet wat we zeggen. Als we ruzie ma ken bijvoorbeeld, niet een beetje, maar heftig, en wie doet dat niet zo nu en dan? Je zegt dingen die je niet zou zeggen als je bij de betekenis ervan stilstond. Het komt er allemaal gewoon maar uit, blijkbaar ligt het ergens dampend te wachten. Voorbeeld je: 'Ik wil je nooit meer zien!' Voor de zekerheid nog een herha ling van een fragment van de me dedeling: 'Nóóit meer!' En nog een keer, want het moet goed aan komen: 'Hoor je?! Nóóit meer.' Vervolgens ga je met breekbare voorwerpen gooien, wat je ook niet echt van plan was, maar het gebeurt. Als je erover nadenkt, is het allemaal nogal raadselachtig. Hoe werkt dat toch? Dat is een vraag waarmee de Amerikaanse schrijfster Lydia Davis zich in Be zoek aan haar man bezighoudt, niet alleen met de vraag hoe het zit met woede, maar ook met de vraag wat angst met je doet of on zekerheid of verbijstering. Veel van haar fascinerende verha len ontleden gedachten of gevol gen van gedachten die je niet in de hand hebt, om het zo maar eens te zeg gen. Het zijn verhalen die getuigen van inzicht. Dat is niet het inzicht dat in wetenschappelijke leer boeken, psychologische, filosofische, ontvouwd en geanalyseerd wordt. Nee, van het inzicht wordt literatuur gemaakt, het komt zo tot je dat het zich in je gevoel voegt voor alles wat je omringt, voor alles wat je aangaat. Weinig schrijvers kunnen dat Kafka kon het ook. Hij moet een voorbeeld voor Lydia Davis zijn, maar ja, voor wie is hij dat niet. Terug naar het verhaal over ruzie Lydia Davis foto Adam Nadel dat Ga weg heet. Zeggen mensen ook vaak tegen elkaar. In de meeste ge vallen is het zo dat wan neer de ander dat echt zou doen, er dan twee levens min of meer ver woest zouden zijn. Ga weg. Wat is dat veel! Vol gens mij ga je anders ru zie maken als je dit ver haal van Lydia Davis leest en herleest. Ik wil eruit citeren, maar merk dat ik dat moeilijk vind. Het is zo compact, één pagina en drie regels, het zit zo weergaloos hecht in elkaar, dat een citaat een zinloze amputatie is, een onredelijke daad. Alle verhalen van Lydia Davis gaan over kwetsbaarheid. En over het onvermogen daar iets aan te veranderen. Er zit veel kraakhelde re humor in. Eén van de persona ges kookt voor haar man. Dat is in gewikkeld, bijvoorbeeld omdat ze niet weet wat ze met vis moet, 'omdat hij alleen van vis houdt als die in een restaurant wordt geser veerd of op zo'n manier wordt be reid dat hij niet proeft dat het vis is'. Het gaat ook over het onvermo gen iets voor de ander te beteke nen. Zelden las ik dat zo buitenge woon geformuleerd, zo precies en tegelijkertijd verbazingwekkend la coniek. Er is veel tragiek, maar die is nooit zwaar, ook omdat de schrijfster en haar personages die tragiek in de meeste gevallen met verwondering tegemoet treden. En met de nieuwsgierigheid. Altijd zijn er vragen als: waarom is iets zoals het is, waarom kunnen we het niet veranderen en als we het wel kunnen, waarom doen we dat dan niet of doen we het verkeerd. Wat haar werk ook sterk maakt, is haar wonderlijke directheid. Die zit vaak al in de beginzinnen. Bij een kort verhaal is de beginzin van het grootste belang. Lydia Davis kan er wat van: 'Gisteravond heeft Mildred, mijn buurvrouw op de verdieping hieronder, met een ho bo gemasturbeerd'. Je wilt dan meteen weten waar dit het begin van is. Een ander effect is dat je voortaan bij het horen van een ho bo meteen denkt dat er ook mee te masturberen valt. Door vrou wen dan. Andere dijk van een be ginzin: 'Een paar jaar geleden zei ik altijd tegen mezelf dat ik met een cowboy wilde trouwen'. Een mededeling die op bescheiden wij ze iets buitengewoons heeft: er is iemand aan het woord om wie je niet heen kunt. Lydia Davis schrijft verhalen waar in je zin blijft krijgen, ook als je ze een paar keer hebt gelezen. Peter Bergsma heeft er stralend Neder lands van gemaakt. Lydia Davis - Bezoek aan haar man. Vertaling Peter Bergsma. Atlas, 24,95 euro. Q Nicci French - Blauwe maandag Vert. Irving Pardoen Anthos, 19,95 euro, 24,95 euro (geb.) door Mieske van Eek icci French heeft met een stuk of twaalf mis daadromans naam op gebouwd als beschrijver van misdaden in huiselijke kring: verschrikkelijke dingen die doodgewone mensen zomaar kunnen overkomen. Nu slaat het echtpaar en schrijversduo Sean French en Nicci Gerrard een nieuw pad in met een achtdelige reeks rond psycho analytica Frieda Klein. Blauwe maandag is het eerste deel van de acht en afgezien van de weinig originele titel is het een veelbelovend begin. Dat is deels te danken aan de boeiende bijfiguren die Nicci French opvoert in het kielzog van Klein, zoals een Oekraïen se klusjesman, een puber nichtje dat haar grenzen ver kent, een ontspoorde collega en een minnaar die haar pro beert over te halen om met hem naar de Verenigde Sta ten te verhuizen. Het boek opent met de ver dwijning van een 5-jarig, roodharig meisje. Zo'n 20 jaar later verdwijnt opnieuw een kind: een roodharig jongetje. Klein vermoedt dat een van haar cliënten met een sterke kinderwens er iets mee te ma ken heeft en meldt dit bij de politie. Zo raakt zij betrokken bij de ontvoeringszaak, waar door zij haar relatie met de cliënt op het spel zet. De politie kan weinig met haar melding, maar is wel geïnteresseerd in haar hulp als deskundige. Stukje bij beetje probeert Klein in het hoofd van de dader te krui pen. Blauwe maandag is een boeiende en spannende thril ler, die zonder al te veel te psychologiseren onder de huid kruipt van een psycho analytica en haar omgeving. door Mark Moorman I Paul Theroux - The Tao of travel. En lightenments from Li ves on the Road Hamish Hamilton, 21 euro Paul Theroux is een van de populairste reisboe kenschrijvers. Hij trekt sinds de jaren zeventig per trein, per kayak of elk ander beschikbaar vervoermiddel over de continenten op zoek naar de ander en daarmee naar zichzelf The Tao of travel, het jongste reisboek van Theroux, kan als een reis door de herinnerin gen en de boekenkast van de literaire reiziger worden ge zien. Theroux beschrijft ont moetingen met collega-reis- schrijvers in zijn bibliotheek of onderweg en bespreekt en bloemleest in korte themati sche hoofdstukken de dingen die hem zelf als reiziger heb ben beziggehouden. Wat aten reizigers door de eeuwen heen, in het smakelijke hoofd stuk Alles is ergens wel eetbaar. Wat nemen reizigers mee DIANA Wat als? Een vraag waar je over kunt dromen, mijmeren en filosoferen. Of fantaseren, zo als de Britse schrijfster Monica Ali (1967) doet in haar roman 'Een ongekend verhaal'. Daarin beschrijft zij wat er zou zijn ge beurd als prinses Diana niet tra gisch was verongelukt in het verkeer bij een achtervolging door paparazzi, maar er voor ge kozen had zelf te verdwijnen. De roman volgt de ex-prinses, die nu Lydia heet, in haar nieu we, saaie leven ver van de schijnwerpers. G) Monica Ali - Een ongekend ver haal. Vertaling Mario Molegraaf, Kirsten Olofsen en Onno Voor hoeve. Prometheus, 19,95 euro PO li Z Het boek 'Denken over dichten' van Theo de Boer Peter Steenhuis brengt poëzie in beeld aan de hand van filoso fische bespiegelingen en veel voorbeelden en illustraties. Het voert van Orpheus tot Kouwe- naar. De Boer en Steenhuis stel len allerlei kwesties aan de or de. Steenhuis (redacteur bij Trouw) vraagt en filosofiepro fessor De Boer antwoordt. Een mooie inleiding voor wie zich wil verdiepen in gedichten en een feest van herkenning voor gevorderde poëzielezers. G) Theo de Boer Peter Henk Steenhuis - Denken over dichten. Lemniscaat, 34,50 euro HAVANNA Een plattelandsmeis je trekt na de dood van haar moeder naar de Cubaanse hoofdstad om een nieuw leven op te bouwen. Het is het Havan na van voor de revolutie, waar armoede en wellust een bizar verbond vormen. Mari Garcia y Ciftientes is zich nauwelijks be wust van haar aantrekkings kracht op mannen als ze pro beert werk te vinden in een nachtclub. 'Klanken van verlan gen' van Oscar Hijulos is een sfeervolle roman over het Ha vanna van de jaren veertig en vijftig en de keuze tussen liefde en luxe. G) Oscar Hijuelos - Klanken van ver langen. Vertaling Carolien Me taal. Karakter, 19,95 euro voor onderweg? Wat probe ren reizigers te bewijzen? Wat zijn de ontberingen die een reiziger tegen kan komen (het kan altijd erger) en waar ligt het geluk van de reiziger (de leer van Tao leert Theroux dat het reizen het doel op zich is en dat het ge luk dus zelden bij de bestem- mïngligt). Hij is een zorgvuldige lezer van het reisproza van ande ren en wil graag weten hoe lang een reis duurde (hij legt meteen een lijst aan van kor te verblijven die tot dikke boe ken hebben geleid), of de rei ziger gezelschap had en of ze zelfs wel ter plekke zijn ge weest (in het hoofdstuk 'Wri ters and the places they never visited'). Het is een neuro tisch, onaangepast, masochis tisch stelletje zonderlingen bij elkaar, de reisschrijvers. En heel soms denken ze dat ze het geluk hebben gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16