f Ongeloof over vinding tegen resistente bacterie D ?ft.rmmgmm Bacteriën vrijdag 10 juni 2011 zie onze website:binnenland Superbacteriën ontstaan door overmatig antibioticagebruik eskundigen reageren vol ongeloof op de be wering van TNO dat het instituut een oplos sing heeft gevonden voor het pro bleem van resistente 'killer'-bacte- riën. Het instituut beweert met na tuurlijke ingrediënten resistente bacteriestammen te kunnen uit roeien, in de eerste plaats bij vee, maar later ook bij mensen. TNO-onderzoekers spreken van een 'wereldprimeur'. Ze zeggen dat ze precies in kaart hebben ge bracht hoe darmbacteriën zich voortplanten, waar ze op reageren en waardoor ze gedood worden. Deze kennis hebben ze losgelaten op een zogeheten ESBL-bacterie, die stoffen maakt die de meeste an tibiotica afbreken. Met deze kennis zeggen ze een mengsel van natuurlijke ingrediën ten te hebben gevonden dat deze gevaarlijke bacterie doodt. Volgens directeur Voeding Jan Pieter van der Lugt is het mengsel inmiddels uitvoerig getest op zieke kippen, die daarna weer helemaal opleeft den. Volgens Van der Lugt kunnen met deze methode nieuwe geva ren ten gevolge van multiresisten- te bacteriën effectief worden be streden. Over de samenstelling van het mengsel wil TNO niets zeggen. Het is in de eerste plaats bedoeld voor de veehouderij, zo dat die geen antibiotica meer no dig heeft. Overvloedig gebruik van antibioti ca in de veehouderij is een van de oorzaken van de snelle uitbreiding van resistente bacteriën. TNO denkt dat het twee jaar duurt eer de vinding kan worden gebruikt. Patiënten van de EHEC-bacterie hebben er daarom nog niets aan. Deskundigen op het gebied van re sistentie reageren zeer sceptisch op het nieuws. „Een zeer opportu nistisch bericht", zegt de Antwerp se hoogleraar medische microbio logie Herman Goossens. „Het is ge heel nieuw voor mij, er is op we tenschappelijke congressen nooit over bericht." Volgens Goossens is de vinding 'compleet irrelevant' voor de EHEC-bacterie, omdat pa tiënten daarvan niet met antibioti ca worden behandeld. „Dus is het zeer opportunistisch: ze hebben geld nodig om hun onderzoek te fi nancieren." Hoogleraar medische microbiolo gie Jan Kluytmans van het VU-MC vindt de bewering dat er een oplossing is gevonden voor re sistentie 'onwaarschijnlijk'. „Ik zou zeggen: eerst zien en dan geloven." Hij wijst erop dat het ontwikkelen van een nieuw geneesmiddel vele jaren duurt. „Zeker als het in de voedselbereiding of bij humane therapie gebruikt moet worden, is naast de werkzaamheid de veilig heid van middelen een kritisch punt. Dit vereist uitgebreide en in gewikkelde studies en ik ken deze niet van dit product." Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) wil nog niet reageren, omdat het niet beschikt, over de gegevens van het TNO-onderzoek. Bacteriën zijn eencellige micro-or ganismen die zich snel kunnen ver meerderen. Bacteriën zijn overal aanwezig. Sommige zijn nooit problematisch, sommige zijn zelfs nuttig, andere kunnen voor ziekteverschijnselen zorgen. Bij de celstofwisseling van bacteriën kunnen gifstoffen ont staan die schadelijk kunnen zijn voor de mens. Er treden dan infec ties en ziektes op zoals cholera, pest, tetanus. Tegen ziekten die door bacteriën worden veroorzaakt kunnen meest al antibiotica worden gebruikt. De ze doden of remmen de groei van 'foute' bacteriën. Antibiotica werken niet tegen infec ties die door virussen worden ver oorzaakt, zoals griep, verkoudheid of waterpokken. Het veelvuldig gebruik van antibio tica kan leiden tot resistenties: bac teriën zijn niet of minder gevoelig voor het middel. In de veehouderij worden veel anti biotica gebruikt. Als in een stal een dier ziek is krijgen veelal alle die ren preventief antibiotica toege diend. Ook zijn antibiotica groeibe vorderaars, maar deze toepassing is sinds enkele jaren verboden in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13