121 antibiotica In hoog tempo rukken bacteriën op die resistent zijn tegen alle antibiotica. Op een dag zal er een tussen zitten die een wereldwijde epidemie veroorzaakt. „Het is een tikkende tijdbom." vrijdag 10 juni 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Frits Bloemendaal beeld Ruud Willems Als de bacterie Zo zou het kun nen gaan. Ergens in de wereld wor den mensen plot seling erg ziek. Als ze in het zie kenhuis worden onderzocht, blijken ze een ernsti ge, bacteriële infectie te hebben. Behandeling met gangbare antibio tica helpt niet en als ook het laat ste antibioticum nutteloos blijkt, staan de artsen machteloos. Ter wijl naarstig wordt gezocht naar de bron van de infectie, grijpt de epidemie in razend tempo om zich heen. Niemand durft meer de straat op. Verse groenten, vlees, drinkwater: alles is verdacht. Dit is wat artsen en microbiologen het horrorscenario noemen: een uitbraak van een gevaarlijke bacte rie die resistent is tegen alle anti biotica. Vergeleken met dit script is de uitbraak van de EHEC- bacterie kinderspel. Al sinds de komst van de eerste an tibiotica, nog maar zo'n zeventig jaar geleden, wordt al gewaar schuwd dat bacteriën er resistent tegen kunnen worden. Alexander Fleming, de ontdekker van penicil line, zei in 1945 dat onoordeelkun dig gebruik van deze nieuwe ge neesmiddelen (bijvoorbeeld te klei ne doses) microben kweekt die er ongevoelig voor zijn. De zegetocht van penicilline en an dere antibiotica moest toen nog beginnen. Waar voorheen jaarlijks miljoenen mensen stierven aan in fecties als longontsteking, tbc of gonorroe, konden patiënten voortaan effectief worden behan deld. De komst van antibiotica is een van de grootste successen uit de medische wetenschap en heeft er in belangrijke mate aan bijgedra gen dat we nu zo oud worden. Maar het ziet er naar uit dat we er nog geen eeuw van kunnen genie ten. Want Flemings vrees is be waarheid. Al snel werden bacteri ën resistent tegen antibiotica. Om dat de farmaceutische industrie echter in rap tempo nieuwe anti biotica ontwikkelde die wel werk ten, leek dat geen probleem. Door de massale productie wer den antibiotica lekker goedkoop en voor iedereen bereikbaar. Dat werkt onoordeelkundig gebruik in de hand. Zo kweekt de mens zijn eigen vij anden. Eén voor één werden anti biotica door resistentie uitgescha keld. Doordat de farmaceutische industrie is gestopt met het ont wikkelen van nieuwe soorten om dat ze de hoge kosten niet meer kan terugverdienen, droogt het re servoir snel op. De mens wordt in middels bedreigd door een waar le ger van multiresistente bacteriën. Artsen maken zich vooral zorgen over de zogeheten ESBL- en NDM-varianten. Beide afkortin- 'We vervuilen de grond onder onze voeten letterlijk met resistentie' gen staan voor stoffen die de mi croben uitscheiden en die ze onge voelig maken voor de meeste anti biotica. Die met ESBL kunnen nog met een enkel antibioticum worden bestreden, de NMD-bacte- riën zijn ook ongevoelig voor car- bapenem, dat wordt beschouwd als laatste redmiddel. De resistentie wordt heel makke lijk overgedragen, ook naar andere bacteriesoorten. „Dat is het grote gevaar", zegt de Antwerpse hoogle raar medische microbiologie Her man Goossens, deskundige op het gebied van resistentieontwikke ling. „Er zijn al vier- a vijfhonderd ESBL-typen bekend. Die hebben zich in twintig tot dertig jaar tijd ontwikkeld. Van NDM zijn tot dus ver twee of drie typen bekend, maar als die zich net zo snel uit breiden, hebben we binnen tien of twintig jaar een enorme cata strofe." Het gevaar is volgens Goossens dat de resistentie zich vooral ver spreidt via darmbacteriën, zoals E. coli en Klebsiella, heel gewone ba cillen, die iedereen bij zich draagt. Zolang mensen niet ziek worden van de bacterie met de nieuwe ei genschap, kan de verspreiding on gemerkt doorgaan. Zo draagt waar schijnlijk al s tot 10 procent van de mensen ESBL-bacteriën bij zich. Ook NDM-bacteriën rukken snel op, met name vanuit India en Paki stan. „Resistentie is daar eerder re gel dan uitzondering", zegt Jan Kluytmans, hoogleraar medische microbiologie aan het VU-MC in Amsterdam. „Bijna alle mensen daar hebben al bacteriën met ES BL bij zich en ook NDM neemt snel toe." Dergelijke volledig resistente bacte riën zijn ook al in Europa opgedo ken, vooral in Griekenland en in middels ook in Nederland. Begin juni nog moest het Maasstadzie kenhuis in Rotterdam toegeven dat het al zeven maanden kampt met een bacterie die resistent is te gen alle bekende antibiotica. Al 34 patiënten hadden een infectie op gelopen. Lang niet alle mensen worden ziek van zo'n superbacterie. En niet alle patiënten die ziek wor den, gaan dood. Maar de kans op overlijden is met besmetting door resistente bacteriën wel veel gro ter, zeker als het om een zeer agres sieve stam gaat. Of als patiënten toch al verzwakt zijn, zoals in een ziekenhuis. Vooralsnog lijken de superresisten- te bacteriën nog redelijk onschul dig. De nachtmerrie van Goossens is dat een zeer agressieve bacterie resistent wordt. „Binnen enkele da gen kunnen duizenden mensen worden geïnfecteerd. Dan heb je een gigantische pandemie." De uitbraak van de EHEC-bacterie in Duitsland is een waarschuwing voor wat kan gebeuren. De EHEC- bacterie is een ESBL-variant van de E. coli, de gewone darmbacte rie. Multiresistent en zeer agres sief 'Binnen enkele dagen kunnen duizenden mensen worden geïnfecteerd' Maar er is één meevaller. De bacte rie veroorzaakt geen ernstige infec ties die slechts met antibiotica kun nen worden bestreden. Het zijn vooral de giftige stoffen die de ba cil uitscheidt, die mensen ziek ma ken. Die kunnen op een andere manier worden geneutraliseerd. Kluytmans vindt het zorgelijk dat resistente bacteriën al lang niet meer alleen in ziekenhuizen wor den gevonden. In New Delhi zijn NDM-bacillen in het drinkwater aangetroffen, waardoor ze zich over miljoenen mensen hebben kunnen verspreiden. En zelfs in bodemmonsters in Nederland zijn resistente bacillen gevonden. „Ik ben bang dat we de grond onder onze voeten letterlijk met resisten tie vervuilen", zegt Kluytmans. Het betekent dat de resistentie nooit meer verdwijnt, maar altijd blijft rondwaren en zich onder gro te delen van de mensheid kan ver spreiden. Als er dan een gevaarlij ke variant ontstaat, is het leed niet te overzien. „Het is een tikkende tijdbom", erkent Goossens. Kan een catastrofe dan nog wel worden afgewend? Kluytmans hoopt dat de farmaceutische indus trie toch nog nieuwe antibiotica kan ontwikkelen, ook al wijst niets er op dat die in aantocht zijn. „Maar misschien lukt het wel als de druk toeneemt en er meer voor de middelen wordt betaald. Tot die tijd moeten we proberen de schade beperkt te houden." Ook Goossens denkt dat tijd win nen het maximale is dat kan wor den gedaan. „Overheden overwe gen de industrie te stimuleren nieuwe producten te ontwikkelen. Dat duurt zeker tien jaar en die tijd hebben we niet. Daarom moet je ook het antibioticagebruik ver minderen: vooral in de veehoude rij, maar ook bij mensen. Je kunt ook de hygiëne verbeteren, bijvoor beeld groenten wassen, de vlees plank schoonmaken en handen wassen. En je kunt mensen syste matisch screenen bij ziekenhuisop name. Dit móét je allemaal doen, je hebt geen keus. Maar ik vraag me af of het niet al te laat is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12