iol buitenland Mexicanen zijn het extreme geweld zat I? VS voeren geheime acties Jemen op Britse prins Philip rots in branding Geld naar Libische rebellen DRUGSOORLOG Vader vermoorde zoon voert protest aan vrijdag 10 juni 2011 De Mexicaanse bevolking hield zich lang stil over de frontale aanval tegen de ge organiseerde misdaad. Maar 35.000 doden verder, komt er steeds meer protest. door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Veertien bussen en der tig auto's met zo'n vijfhonderd Mexicanen zijn aangekomen in Ciudad Juarez, aan de grens met de VS. Ze hebben in één week drieduizend kilometer gereden, acht steden bezocht en overal de boodschap achtergelaten: 'Estamos hasta la madre' ('We zijn het zat'). Waar 500 demonstranten op een bevolking van 111 miljoen weinig is, stond de 'karavaan voor de vre de' deze week toch volop in de be langstelling. Onvrede onder Mexi canen over het extreme geweld in hun land groeit met de dag. Sinds president Calderón de oor ABU DHABI - De Libische rebellen die zich verzetten tegen dictator Muammar Kaddafi hebben giste ren miljoenen euro's toegezegd ge kregen van Italië, Koeweit en Frankrijk. Italië verstrekt 400 mil joen euro in cash en brandstof aan Benghazi, het bolwerk van het ver zet. Koeweit is goed voor bijna 125 miljoen euro en Frankrijk voor 290 miljoen euro. Volgens de rebellen is 2 miljard eu ro nodig om de komende vier maanden 'door te komen. „We moeten de mensen in Benghazi hun salaris betalen", aldus Abdur rahman Mohamed Shalgham, de voormalige Libische minister van Buitenlandse Zaken die zich bij de rebellen heeft aangesloten. Hij hoopt dat de bevroren Libische te goeden in het buitenland beschik baar komen voor de rebellen. Italië gaat de 5,5 miljard euro die Libië op Italiaanse banken heeft ge zet, gebruiken als onderpand voor een lening. Ongeveer 250 miljoen euro wordt tegen zachte voorwaar den aan de rebellen geleend. De rest komt in de vorm van brand stof naar Benghazi. Volgens de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Alain Juppé, staat het geld op rekeningen van de Libische Centrale Bank, maar behoort het toe aan de Nationale Overgangsraad van de rebellen. Het geld „is bestemd voor humani taire doelen. Het is bedoeld om de levensomstandigheden in steden te verbeteren." log verklaarde aan de georgani seerde misdaad en massaal het le ger inzette, zijn de ontvoeringen, schietpartijen, en onthoofdingen slechts toegenomen. Twee voorbeelden uit het nieuws van deze week. De hoofdofficier van Justitie maakte bekend dat in de staten Durango en Tamaulipas nog steeds lijken worden gevon den in half april ontdekte massa graven. Het zijn er nu 429. In de staat Coahuila vielen gewapende mannen een rehabilitatiecentrum voor drugsverslaafden binnen. Er vielen dertien doden. Gisteren werden in het westen 21 lichamen gevonden. Er waren tekenen van marteling. In Acapulco ontdekte de politie woensdag tien lijken. Vanwege de weinig effectieve aan pak lag de regering-Calderón al langer onder vuur van de media en experts op het gebied van crimi naliteit. Publieke manifestaties van onvrede bleven lang uit, maar de slotbijéenkomsfc van de karavaan in Ciudad Juarez vandaag is het derde protest van 'gewone' Mexica nen sinds april. Dichter Javier Sicilia, wiens zoon eind maart werd vermoord door criminelen, voert zijn boze landge noten aan. Hij begon met een open brief aan criminelen én poli tici. Sicilia beschuldigde hen ervan Mexico 'verscheurd' te hebben. Daarna richtte hij zijn pijlen voor al op Calderón. Die moet meer na druk leggen op sociale program ma's om jongeren uit de criminali teit te houden. Het leger moet te rug naar de barakken. De Verenig de Naties is het daarmee eens. Zonder leger op straat zou het aan tal verdwijningen wel eens kun nen afnemen, suggereerde een VN-commissie na een bezoek. Sicilia zet vandaag, samen met meer dan tweehonderd organisa ties, zijn handtekening onder een 'nationaal pact'. Daarin wordt de kritiek op de president herhaald. Of ze Calderón op andere gedach ten brengen, is de vraag. De presi dent is overtuigd van zijn aanpak, en wordt daarin nadrukkelijk ge steund door de Verenigde Staten. zie onze website:buitenland Politie vindt 21 lijken met waar schuwingsbriefjes Soldaten in Mexico City bewaken vijf mannen die ervan worden verdacht lid t honderd wapens zijn in beslag genomen. De mannen werden gisteren opgepak wmmmmmmmmmmmm WASHINGTON - Het Amerikaanse le ger heeft de strijd tegen moslimex tremisten in Jemen opgevoerd. De laatste weken voeren gevechtsvlieg tuigen en onbemande toestellen meer aanvallen uit dan voorheen. Het offensief moet voorkomen dat terreurnetwerk Al Qaeda profi teert van de onrust in het Arabi sche land. Dat meldde de Amerikaanse krant The New York Times woensdag avond laat (lokale tijd) op basis van bronnen binnen de overheid in Washington. Amerikaanse en Saoedische inlichtingendiensten hebben onlangs door informanten en met behulp van afluisterappara tuur nieuwe informatie gekregen over de mogelijke verblijfplaats van militanten. Een woordvoerder van het Penta gon wees erop dat de strijd tegen Al Qaeda en aanverwante groepen in Jemen moeilijker is geworden door de protesten tegen president Ali Abdullah Saleh. Die wordt nu in Saoedi-Arabië behandeld voor verwondingen die hij vorige week bij een aanslag heeft opgelopen. Hij ligt niet meer op de intensive care, meldden Jemenitische staats media gisteren. Leden van Al Qaeda zouden zich hebben gemengd tussen andere opstandelingen tegen de regering. Het gevolg is dat de Amerikanen voorzichtiger moeten zijn met het uitvoeren van aanvallen op Al Qae da in Jemen. Jemen is de laatste jaren uitge groeid tot een vrijhaven voor terro risten. Ze hebben er een aantal gro te aanslagen en terreurpogingen voorbereid. Zo werd in Jemen een Nigeriaan opgeleid die op eerste kerstdag 2009 probeerde een passa giersvliegtuig tussen Schiphol en Detroit op te blazen. De bompak- ketten die vorig jaar waren onder schept op weg naar Chicago, wer den vanuit Jemen verstuurd. De geheime Amerikaanse opera ties in Jemen lagen bijna een jaar stil. De vrees bestond dat aanval len door gebrekkige inlichtingen zouden mislukken en dat er on schuldige burgerslachtoffers zou den vallen. Verder bestond er door het uitbreken van het conflict in Je men de vrees dat groepen valse in formatie zouden verstrekken, in de hoop luchtaanvallen tegen hun rivalen uit te lokken. De Amerikanen zijn ook bang dat hun geheime operaties gevaar lo pen als president Saleh ten val komt. Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse ambassa deur in Jemen onlangs gesprekken met leiders van de oppositie ge voerd, deels om voor voortzetting van de Amerikaanse operaties te pleiten. Saleh gaf in 2009 toestem ming voor de geheime Amerikaan se missies in Jemen. door Hans Jacobs Prins Philip DEN HAAG - Verjaardag? Voor prins Philip die vandaag negentig jaar wordt geen reden zijn agenda schoon te vegen. 'Business as usual' voor de hertog van Edin burgh, die zaterdag ook weer pre sent is bij de officiële viering van de verjaardag van zijn vrouw ko ningin Elizabeth (85). De Britse media zijn de afgelopen dagen minder terughoudend ge weest ten aanzien van de bijzonde re mijlpaal van Philip, inmiddels de oudste koninklijke echtgenoot én de langst dienende prins-ge- maal uit de Britse geschiedenis. Natuurlijk zijn veel van zijn poli tiek incorrecte opmerkingen weer opgerakeld. Philip maakt graag grapjes. En ja, dan waarschuwt hij Britse studenten in Peking dat ze wel eens spleetogen kunnen krij gen als ze te lang in China blijven, vraagt hij een rijkelijk gedecoreer de soldaat of hij soms ook medail les op zijn rug heeft, en merkt bij een ontmoeting met jongeren op dat een van hen wel aan de drugs moet zijn. Philip krijgt ook alom lof toege zwaaid, niet in de laatste plaats voor zijn doorzettingsvermogen en inzet, zijn trouw en doortas tendheid. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog ontmoette hij de toen dertienjarige prinses Eliza beth, oudste dochter en toekom stig troonopvolgster van koning George VI. De jonge prinses was meteen onder de indruk en na de oorlog, toen ze elkaar weer ont moetten, sloeg de vonk over. De ruwe bolster van Philip was juist datgene dat Elizabeth zo waardeer de, eindelijk iemand die haar ook tegensprak. Op 20 november 1947 volgde het huwelijk, waaruit vier kinderen zijn voortgekomen. „Mijn vrouw is veel belangrijker dan ik", zei een Australiër eens bij een bezoek. „Oh ja, dat probleem hebben we in onze familie ook", antwoordde Philip gevat. Maar zonder hem had Elizabeth het niet kunnen en willen stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10