6 luit Challenger Zeeland ChaUenf' bezoeke";, Thermphos 05 juni- 3 fvtf 2011 donderdag 9 juni 2011 Ook het cachot is in oude glorie hersteld. Ineke Otto richt haar expositie Hout Houdt in. De sleutel tot het vernieuwde fort. Arjan Boon in een kazemat die ingericht is als expositieruimte. door Edith Ramakers Citaat uit een brochure over Het Fort Elle- woutsdijk, door J. de Ruiter en P.G.M. Hui- zink: Op de grote binnenplaats schiet het gras hoog op tussen de verharding. Afbrokkelend metselwerk, verroeste scharnie ren aan de deuren, soms hele maal geen deuren, verveloos, ha veloos leeg. Een beeld van de-ve le door de krijgsmacht afgeslo ten militaire bolwerken. Einde citaat. Dit was in 1987. Het fort was in verval geraakt en bleef dat jaren lang. Tot deze lente en de afron ding van de restauratie die ruim een half jaar duurde een feit is. Het Fort Ellewoutsdijk heeft zijn luister van weleer teruggekregen. Alles werkt weer en het is klaar om bezoekers te ontvangen. Op de binnenplaats heerst de stil te. Tussen de muren voel je jezelf geborgen, alles staat stil, behalve dan de haas die plots wegschiet, „ledereen die het Fort kent van voor de restauratie staat versteld van de ingrijpende verandering. Er is vakwerk afgeleverd", zegt Arjan Boon, projectleider Fort Ellewouts dijk namens Natuurmonumenten. „Het is klaar om een pleisterplaats te worden." Vrijdag opent gedeputeerde Sjoerd Heining het vernieuwde fort én de fotoexpositie van Ineke Otto. De kazematten zijn omgevormd tot plekken waar het aangenaam verpozen is. „In drie ruimtes is vloerverwarming aangelegd. Er worden wisselende tentoonstellin gen gehouden en dit jaar wordt ge bruikt om te kijken welke activitei ten hier goed uitgevoerd kunnen worden", zegt Boon, „En welke ac tiviteiten goed passen bij dit verde digingswerk. Het is in elk geval een plek waar bezoekers van het fort of passanten een kop koffie of thee kunnen drinken. In de toe komst kan het ook zijn dat een of twee kazematten worden inge richt als slaapkazemat, een B8cB. Het moet toch een bijzondere erva ring zijn om hier te overnachten." Fort Ellewoutsdijk is een verdedi gingswerk uit de 19e eeuw en ge bouwd om vijandelijke schepen die Antwerpen wilden bereiken te gen te houden. „We waren in oor log met België. Uiteindelijk is er van hieruit geen schot gelost." Natuurmonumenten is al lange tijd beheerder van het fort. „Voor aUe duidelijkheid: we zijn een orga nisatie die zowel goed voor onze natuur als ons cultureel erfgoed wil zorgen." De staat van het fort was bar en boos. Natuurmonu menten wist dat het een kostenver- slindend project was om het fort op te knappen. „Vorig jaar kregen we een grote subsidie van het ministerie van on derwijs, cultuur en wetenschap. Dat was de doorbraak en konden we deze verbouwing realiseren. Al les bij elkaar voor ongeveer 850.000 euro." Het fort is dagelijks Fort Ellewoutsdijk, van verdedigingswerk tot pleisterplaats. foto's Ronald den Dekker nternational Tennis Tournament Programma zaterdag 25 juni Openings zondag 26 juni Kwalij maandag 27 juni Aanvar dinsdag 28 juni - Bus esse woensdag 29 juni - Kids donderdag 30 juni La die» Os vrijdag 1 juli Susinessdag 1 zaterdag 2 juli.- Hal zondag 3 juli Grötö finale bestel *cke *zeela»d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74