FESTIVAL Opzet van festival breedste tot nu toe Zuid-Amerikaanse 2 luit donderdag 9 juni 2011 Dit Pinksterweekend vindt voor de vijfde keer het International Jazzfestival Middelburg plaats. Dit keer met de breedste programmering sinds het bestaan, vindt festivalvoorzitter Renny Minnaert. door Mischa Beckers Renny Minnaert: „Zaterdag beginnen we met een soort classic meets latin en zondag komt onder meer Kyte- crash, met Eric Vloeimans en Co lin Benders. Die wilden we al eer der halen. Ze doen niet zo veel op tredens, maar bij ons spelen ze ge woon. Zo'n Three Fall, de dag er na, dat is ook bijzonder hoor. Een bezetting met drums, trombone en saxofoon." En dan natuurlijk The Fun Lovin' Criminals. Deze New Yorkers wonen tegenwoordig in Londen en dat maakt het voor het festival aantrekkelijk. „Ja, een heerlijke cross-over van stijlen brengen ze. We vliegen ze in van uit Engeland en na het optreden gaan ze weer terug naar Londen." Minnaert is tevreden met de pro grammering, die volgens eigen zeg gen niet aan kracht heeft ingeboet. Hoewel enkele prominente jazz musici nog steeds op het lijstje staan. „Richard Bona, Randy Brecker en Joshua Redman bijvoor beeld. Maar die spelen ten tijde van het festival in Azië. Ook Mike Stern. Gelukkig heeft Willem Kni- knie die nog kunnen boeken voor 't Schuttershof later dit jaar." Wat opzet betreft is het festival nauwelijks veranderd. Naast de headliners op het hoofdpodium dus ook weer vele artiesten bij het Weekend van de Amateurkunst, de Junior Jazz Award, de jazzkerk- dienst en jazzorkesten oude stijl en street parades. 'Jazz in the city' op vrijdagavond kreeg geen vervolg en de work shops hebben nu een wat ander karakter. „Vanaf oktober gaan we naar scholen in Zeeland en bieden dan aan de groepen 6 tot en met 8 een muzikale reis van deltablues tot jazz. Sjef Hermans van Cham pagne Charlie heeft hiervoor de lijn uitgezet." COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/De Stem. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 914330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Mischa Beckers In 1996 kwam het eerste al bum van de Fun Lovin' Cri minals uit. Het trio had een erg herkenbaar, eigen geluid: ontspannen funk, een vleugje hip hop, wat soul en rock. The fun lo vin' criminal en zeker Scooby snacks werden wereldwijd grote hits. Met de cd 100% Columbian prolon geerde men het succes en zeker li ve creëerde de band keer op keer een feest Na 2005 werd het wat stiller rondom het trio, maar in 2010 was daar ineens 'Classic Fan tastic'. Festivals en zaaleigenaren staan nog steeds te springen om de Criminals binnen te halen. Maandag spelen de Fun Lovin' Criminals (FLC) op het Abdij plein in Middelburg. FLC en jazz, valt dat te rijmen? „We houden alle drie van erg verschillen de muziekstijlen", zegt zanger-gita rist Huey Morgan. „Maar we delen de liefde voor zwarte muziek. Zeker ik zelf luister naar zwarte jazzmuzi kanten als John Coltrane, Miles Da- vis, Thelonius Monk en Charlie Par ker en ben erdoor beïnvloed, op een bepaalde manier." Wanneer je naar muziek van FLC luistert is de jazzinvloed meer indi rect te horen, vindt Morgan. „Die is er zeker, in sommige akkoorden en in de improvisatie. Voornamelijk als we live spelen is het volgens mij meer prominent aanwezig dan op de platen. Jazz is een live medium: om jazz echt te begrijpen moet je in de zaal zijn, in het publiek. Je moet live meemaken hoe de muzikanten improviseren en riffs bedenken, met je eigen ogen zien en met je eigen oren horen om de energie en sfeer op te pikken." Morgan heeft al een tijdje een eigen radioprogramma, 'The Huey Show' op BBC Radio 6. Dat geeft zijn muzi kale voorkeuren goed weer en daar mee tevens de basis van FLC. „'The Huey Show' is eigenlijk een pro gramma waar ik steeds stukken kies uit een smeltkroes van geluiden en verschillende muziekstijlen waar van ik houd. Maar nogmaals, voor Tania Maria: „Ik heb er zin in om naar Middelburg te komen." foto Era Jazzu door Mischa Beckers De Braziliaanse jazzvocalis- te en -pianiste Tania Ma ria begon op haar dertien de, meteen in de professionele band van haar vader. In 1969 ver scheen haar eerste album. Aan het eind van de jaren zeventig verhuis de Maria naar Parijs en met die stad als uitvalsbasis begon ze aan grote, intensieve wereldwijde tour nees. Het internationale, commer ciële succes kwam met het album Olha Quem Chega, dat in 1984 ver scheen. Tania Maria speelde op alle grote internationale jazzfestivals en bracht meer dan twintig albums uit, veelal met haar eigen ensem bles, maar onder meer ook met de Bigband van Radio Frankfurt. In het kader van het vijfde Internatio naal Jazzfestival geeft de vermaar de zangeres en pianiste een con cert op het Abdijplein in Middel burg, samen met haar Viva Brazil Quartet. De naam' zegt het al, aan de basis van het gespeelde Amerikaanse jazzidioom staan overduidelijk de typische Braziliaanse ritmes zoals samba en bossa nova. Maar on danks de temperamentvolle Zuid-Amerikaanse kant van de muziek weet Maria er soms ook een lichte pop- en bluesdraai aan te geven. De zangeres is erg productief. De laatste tijd werkte ze aan maar liefst drie, nog uit te brengen cd's. namelijk beïnvloed door zwarte mu ziek en muzikanten: blues, hiphop, funk, soul en jazz. Daarnaast vind ik ook bands als The Clash en The Ra- mones erg goed, dus is er ook altijd wat punk aanwezig. Uiteindelijk draai ik gewoon alles waar ik van houd, onafhankelijk van het genre." Morgan vindt het ook belangrijk om nieuwe muziek, van opkomen de artiesten, te laten horen. Vers van de pers is de 3cd-box Fun, live, and criminal: Volumes I-UI. Daar op staan 55 speciaal gemixte live tracks. Het merendeel betreft be staand materiaal, inclusief de grote hits. Daarnaast bevat de box drie nieuwe nummers. Multi-instrumentalist 'Fast' legt uit: „Met dit live-album wilden we iets Fun Lovin' Criminals, met (vlnr) Frank Benbini, Huey Morgan en Brian Leiser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70