Met een vliegtuigje op Moord schokt inwoners St. Maartensdijk 22 zeeland Open dag Slot Baarland MISSIE René en Janneke Don uit Goes zijn bezig met de laatste voorbereidingen voor hun missie naar Arnhem Land in het noorden van Australië, waar veel Aboriginals wonen. CRIMINALITEIT Slachtoffer was fotograaf pzc.nl/webwinkel Nederlanders overzee donderdag 9 juni 2011 door Lilian Dominicus door Geert Nijland SINT-MAARTENSDIJK - Normaal ge sproken kun je er een speld horen vallen, maar deze woensdag heerst er opwinding in Sint-Maartens dijk. Het Thoolse dorp is opge schrikt door de moord op de 55-ja- rige fotograaf Henry Meye. Het lichaam van de man werd gister ochtend vroeg aantroffen onder aan de trap in zijn woning aan de Keethil. De politie wil de identi teit van het slachtoffer niet bevesti gen, maar meerdere omwonenden melden dat het om de fotograaf gaat. De politie kreeg om 01.15 uur afge lopen nacht de melding binnen dat de gewonde Meye onderaan zijn trap was aangetroffen door een kennis. Korte tijd later is de man overleden. Volgens een om wonende is er geschoten in de wo ning, maar de politie bevestigt dit niet. Voor in de middag was de door Frank van Cooten BAARLAND - Wie maandag Slot Baarland bezoekt tijdens de lande lijke kastelendag, moet zeker een kijkje nemen in het 'vondstento- rentje'. Het torentje vertelt deels de ge schiedenis van de vorige bewo ners, waaronder De Graaf van Groesbeeck die in de zeventiende eeuw in Baarland woonde. Potten, pannen, een hellebaard, porselein, het is allemaal in het to rentje te zien. Huidig eigenaar Mart Steketee heeft de scherven de afgelopen jaren opgegraven en zo zorgvuldig mogelijk in elkaar ge lijmd. Mart en zijn vrouw Elly zetten de poort van Slot Baarland maandag open voor alle belangstellenden die een kijkje willen nemen in de tuin met de vele rozenstruiken, de torens en de keukens. Het terrein technische recherche volop bezig met forensisch onderzoek in en rond de woning van het slachtof fer. Ook worden buurtbewoners als getüigen verhoord. Henry Meye is van Surinaamse af komst en woont al jaren in Sint Maartensdijk. Een buurtbewoon ster omschrijft hem als 'hartelijk en voorkomend'. Tot het overlij den van zijn echtgenote, nu enkele jaren geleden, was Meijer werk zaam als fotograaf. Hij had zijn stu dio thuis en toonde daar onder meer bruiloftfoto's. Na de dood van zijn vrouw zou Meijer zijn werk als fotograaf op een laag pitje hebben gezet. Hij stond op het punt naar Suri name af te reizen om zijn nieuwe vriendin te halen. Berichten dat in een garage naast de woning eni ge tijd geleden een hennepkweke rij werd aangetroffen, worden door de politie bevestigd noch ont kend. aan de Slotstraat is geheel in mid deleeuwse sfeer. Er is middeleeuw se muziek, er zijn weefsters en spinsters en er lopen verschillende mensen rond in historische kle ding. Voor de kinderen is het mo gelijk een rondvaart door de gracht te maken en er is een kraam met nostaligsche hoedjes en Zeeuwse producten. Mart en Elly Steketee hebben Slot Baarland zes jaar geleden gekocht. Het complex is in de jaren zestig al grondig gerenoveerd. „Wij hebben de puntjes op de i gezet. Zo heb ben wij de luiken weer aan de ge vels gehangen. Die heb ik laten ma ken op basis van de orginele ont werpen." De tuin en de gebouwen worden door Mart en Elly zelf on derhouden met hulp van een goe de vriend. „Wij hebben geen sport clubs nodig." Slot Baarland is maandag geopend tussen 10.00 en 17.30 uur. Het is nog even wachten op een werkvisum, maar als die binnen is, vertrekken René en fan- neke Don uit Goes met hun zoon tje Noah (1) op 11 juli voor twee jaar op een missie naar Australië. „Voor die datum hebben we een vliegticket gekocht, maar mochten we het visum niet op tijd binnen krijgen, dan moeten we waar schijnlijk nog twee maanden wachten", zegt René in de huiska mer van de pastorie in Goes, waar het koppel tijdelijk woont. Maar voorlopig gaan ze daar maar niet vanuit: het huis is op wat zitban ken, een box, planten en een grote eettafel nagenoeg leeg, de koffers staan al grotendeels ingepakt in de gang te wachten. Eigenlijk begon de missie van René en Janneke al in 2009, toen ze naar Melbourne vertrokken om daar een studie te volgen aan het Bible College of Victoria. „René werkte al negen jaar in research en development, ik als verpleegkundi ge. René deed als hobby zweefvlie gen, maar kwam op een keer onge lukkig neer en liep een wervel breuk op. Daardoor was hij een tijdje aan bed gekluisterd en werd hij uit de routine van het dagelijk se leven gehaald. Zo zijn we gaan nadenken over de bedoeling van ons-leven", legt Janneke uit. „Ik kwam in contact met een Ne derlandse jongen die een oplei ding deed als zendingspiloot voor Mission Aviation Fellowship, kort gezegd MAF. En toen dacht ik: ik heb mijn hele leven lang al piloot willen worden, Janneke wilde al tijd al zendelinge worden, is dat misschien het plan dat God heeft in ons leven? Is dat dan de bedoe ling? We hebben er wel heel goed over nagedacht, zo'n beslissing neem je niet zomaar." Ze verkochten hun huis aan de Monnetstede, hadden nog wat spaargeld op de bank staan en mo biliseerden familie, vrienden en le den van de kerkelijke gemeente. Zo konden ze de studie bekosti gen, die voor een groot deel be staat uit bijbelschool: hoe kijken andere culturen naar de bijbel, hoe vertel je andere mensen over de inhoud van de bijbel, hoe kun je zelf de bijbel bestuderen? René volgde daarnaast de opleiding tot piloot. In februari kwamen ze te rug om de komende missie te kun nen voorbereiden. In Australië hebben ze al olievaten gevuld met spullen die ze nodig zullen heb ben: kinderstoel, stofzuiger, airco... Want ja, het is in Arnhem Land, het gebied waar ze de komende twee jaar gestationeerd zullen zijn, continu dertig graden Celsius met een luchtvochtigheid van 100 procent. Geen overbodige luxe, dus! De drie krijgen een huisje van de MAF toegewezen, de interkerkelij ke non-profit organisatie waar René voor gaat vliegen. Ze moeten wel in hun eigen levensonder houd voorzien. Brood bakken en groente telen, dat gaat Janneke doen. Maar financiële steun kun nen ze zeker nog gebruiken. Meer informatie: www.missievlie- ger.nl. Eenmalige giften kunnen wor den gestort op rek.nr. 443824541 t.n.v. MAF Nederland, o.v.v. Steun fonds Dón. Slot Baarland doet maandag mee aan de Open Kastelendag. Er zijn diverse activiteiten in middeleeuwse sfeer. foto Ronald den Dekker Aborginals bij een hulpvliegtuig van MAF. foto MAF Promotie Adviesprijs €49,95 Lezersprijs 24,95* exclusief verzendkosten categorie dvd's en games Deze documentaireserie vertelt u over de Nederlandse pioniers die vanaf eind zestiende eeuw in kleine schepen hachelijke tochten ondernamen over de wereldzeeën op zoek naar handel, winst en avontuur! 4 dvd's, speelduur ca. 700 minuten, Nederlands ondertiteld. #-WEBWINKEL 14 gedramatiseerde documentaires

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52