Zeeland PZC Schapen moeten wennen aan dijken Eend BEVELANDEN-THOLEN 22 en 23 21 24 en 25 NIEUWE KUDDE Het gras op bloemdijken in Zak van Zuid-Beveland staat momenteel erg hoog In de rij voor Coese haringparty Jubiteumtrekking XO juni almanak extra prijzen Met een vliegtuigje op zendingsmissie in Australië Donderdag 9 juni 2011 Iedereen die meefietst in Ride for the Roses heeft een eigen verhaal Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De melkschapen van schapenboerderij De Schaaps kooi moeten nog wennen aan het begrazen van de bloemdijken. In tegenstelling tot voorgaande ja ren staat het gras op de bloemdij ken momenteel erg hoog. Daar zijn volgens Natuurmonu menten twee oorzaken voor aan te wijzen. Het wel erg droge voorjaar waar door het gras is uitgeschoten en de nieuwe situatie rondom de schaapskudde. De Schaapskooi heeft met ingang van april jongstleden de schaaps kudde overgenomen van Stichting De Zeeuwse Schaapskudde. De oorspronkelijke kudde van 250 schapen (Suffolks en Vlamingen) bestaat niet meer. Die zijn verkocht en vervangen door de melkschapen van de scha penboerderij. De Schaapskooi is begonnen met een kudde van vijftig schapen die op de dijken loopt. „Dat zijn er dus aanzienlijk minder dan de oor spronkelijke kudde van 250 scha pen. Het duurt dus langer voordat alle dijken zijn begraasd", zegt bos wachter René Wink van Natuur monumenten. „De nieuwe kudde moet het begra zen van de dijken ook nog leren. Iedereen moet beseffen dat dit jaar een overgangsjaar is. We moeten begrip hebben voor eikaars stand punten. Het begrazen van de dij ken gaat volgend jaar zeker een stuk beter. Laten we blij zijn dat er nog steeds een kudde schapen te vinden is op de dijken." De Schaapskooi heeft met Natuur monumenten (de beheerder van de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland) de afspraak ge maakt dat de bloemdijken ten noorden van de provinciale weg Ovezande-Kwadendamme rich ting Heinkenszand door de scha pen worden begraasd. De bloemdijken zuidelijk van de provinciale weg worden door Na tuurmomenten zelf gemaaid. Dat zal medio september gebeu ren. Met de schapenboerderij is af gesproken dat de betreffende bloemdijken voor het invallen van de winter kaal staan. „Als dijken niet voldoen aan onze wens dan worden ze in de flexnet- ten gezet." Flexnetten zijn tijdelijk op te zet ten rasters om de schapen binnen het afgebakende terrein te hou den. GOES - Het was dringen voor een visje, gisteren tijdens de jaarlijkse haringparty bij Restaurant De Stadsschuur in Goes. De eerste nieuwe ha ring zou eigenlijk worden aangeboden aan de Franse ambassadeur in Nederland, Jean Franqois Barel, maar hij was verhinderd. Flo4kids was dit keer het goede doel van de ha ringparty. Deze stichting is vernoemd naar Flo- rian, de zoon van Taco en Carmen Blankestijn. Hij lijdt aan Non Ketotische Hyperglycenemie, een zeer zeldzame stofwisselingsziekte. Veel van deze erfelijke aandoeningen worden niet ge rekend tot de reguliere zorg die onder de ziek teverzekering valt. Onderzoek is dan ook vaak afhankelijk van giften en stichtingen. De dona tie bedroeg 5000 euro. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl In één klap is zijn hoop dat de mens heid ook best iets goeds kan beteke nen voor de natuur, verdwenen. Bij het binnenrijden van Middelburg ziet de Zierikzeeënaar een deux-che- veaux (beige met paarse achterdeu ren) stoppen voor een groen verkeers licht. Bij nadering krijgt hij in de ga ten waarom. Een moedereend loodst haar drie piepende jongen over de drukke weg naar de slootkant. Na een korte aarzeling besluit ze dat het blik niet vijandig is. Zodra ze de veili ge berm bereiken, ziet de automobi list hoe de moedereend in gevechts houding springt. Een gitzwarte kraai neemt in zijn duikvlucht een kuiken in zijn bek en vliegt er van door. Het blik is soms genadeloos, maar verliest het van de natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51