voldoende, vindt de GGD zeeland 13 Ik heb nergens last van Nog nooit iets geroken Harde lijn Vismarkt in Veere commentaar Werkstraf NL 16 dg BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm donderdag 9 juni 2011 Mensen hebben een vragenlijst in de bus gekregen. De GGD rekent op een respons van 50 procent Ronald de Meij, GGD 'We willen niet de verwachting wekken dat alles op tafel komt, maar we doen wel alles wat kan' Ronald de Meij, GGD. A.s. zaterdag bij de stadshaven van 10.00 -16.00 uur. I Trefwoorden: klein en gezellig! Afgelopen najaar besloten Provin ciale Staten het uit te voeren om de ongerustheid onder de omwo nenden weg te nemen. „We gaan doen wat we beloofd hebben", al dus gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, milieu). „Ongerustheid over de uitstoot van dioxine en zware metalen is ongerustheid over het belangrijkste wat je als mens hebt: je gezondheid." Volgens de GGD is dit onderzoek voorlopig voldoende. „Ik denk dat dit een heel goede basis is om tot conclusies te komen", zei De Meij. „We willen niet de verwachting wekken dat we alles op tafel krij gen, maar we doen wel alles wat op dit moment kan. De uitkomst van dit onderzoek geeft een statis- tisch-representatief beeld." Aanvankelijk is nog overwogen om een echt medisch onderzoek uit te voeren, waarbij omwonen den lichamelijk nagekeken wer den. „Dat is niet noodzakelijk", zei Conny Miermans, wethouder van Borsele en oud-huisarts. „Boven dien geeft dat heel veel onrust. Het kan trouwens wel een volgen de stap zijn, maar ik verwacht niet dat er schokkende dingen uit het onderzoek naar voren komen." Leandra Boonman is epidemolo- ge. Zij heeft als adviseur van de dorpsraad Nieuwdorp in de klank- Jenny Baljeu uit Ritthem maakt zich weinig zorgen. foto Marceile Davidse T enny Baljeu (39) uit Ritthem I maakt zich niet druk om de fa- briek van Thermphos. „Ik denk er niet zo over na. Ik leef met de dag. Als die fabriek écht slecht voor je gezondheid is, dan zouden we hier toch niet'wonen? Dan zou er vanuit de overheid toch wel ge wezen worden op de gevaren?" Baljeu heeft zelf geen enkele klacht over de fabriek. „Ik heb geen last van rook. Ik zou ook niet weten welk effect Thermphos op de gezondheid zou moeten heb ben. Als ik al vijftien jaar aan die stoffen bloot sta, dan weet ik toch niet welke klachten door die fa briek komen en welke niet?" Toch vindt ze het gezondheidsonder zoek wel een goed idee. Ze gaat de enquete zeker invullen. „Als ieder een dat doet, kan bewezen wor den dat er iets aan de hand is. Al weet ik niet of we daar wat mee opschieten. Gaat Thermphos daar om dan minder uitstoten? Ik denk dat ze gevoeliger zijn voor een boe te. Ik vind dat de provincie goed moet controleren. Thermphos goed binnen de norm moet blij ven, maar ik geloof niet dat die stoffen levensbedreigend zijn. Ten minste, ik hoop het niet, want we wonen hier vreselijk naar ons zin." De harde effecten van onze nationale geld zorgen worden steeds duidelijker. Terwijl vele duizenden Neder landers zich nog angstig afvra gen hoe het verder moet zon der persoonsgebonden budget voor de gezondheidszorg, en terwijl de gemeenten massaal in verzet komen tegen het snij den in de sociale werkvoorzie ning, kondigt minister Edith Schippers aan dat zij het mes wil zetten in het basispakket voor zorg. Zo verkent het kabi- net-Rutte de grenzen van het bezuinigen. Dat is nodig, want de overheidsfinanciën moeten snel op orde komen. Maar er ontbreken twee dingen. Rutte verdient pas steun als hij ook beleid ontwikkelt waar door de zorgtaken van de over heid niet bij elke economische dip moeten worden bijgesteld. Verder zal zijn kabinet sterke schouders moeten vinden om de last over te nemen die nu veel te gemakkelijk op arbeids gehandicapten en chronisch zie ken wordt gelegd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 44-jarige Middelburger conform de eis veroordeeld tot een werk straf van 240 uur en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden. Op 3 februari kwam hij beschonken thuis en kreeg ruzie met zijn echtgenote, waarbij hij haar keel dicht kneep. Zijn dochter en twee zoontjes, die tussenbeide wilden komen om er ger te voorkomen, werden even eens bij de keel gepakt. bordgroep gezeten die mocht mee praten over het onderzoek. „Ik kan pas beoordelen of het een goed onderzoek is als ik kan zien hoe het is uitgevoerd", zegt ze. „Ik had nog wel wat suggesties voor aanvullingen gedaan, met name vragen over problemen bij zwan gerschap of met vruchtbaarheid, maar ik weet eigenlijk niet of die nog zijn meegenomen. Daar heb ik niets meer over gehoord." De vragenlijst gaat niet in op vruchtbaarheid of zwangerschap: er worden wel veel vragen gesteld over klachten als huiduitslag, ver moeidheid, slapeloosheid, hoesten en jeuk;over de beleving van geur- en geluidsoverlast en over de zorgen die mensen hebben over wonen in de buurt van een kern centrale of van industrie. Om na te gaan of de gezondheids toestand van de mensen die rond het Sloegebied wonen echt af wijkt, krijgt een groep mensen el ders in Zeeland ook een vragen lijst. Het is niet de bedoeling dat mensen de vragenlijst van hun partner invullen, of zich bij de GGD komen melden om mee te doen. Mensen die gezondheids klachten hebben en denken dat die veroorzaakt worden door scha delijke stoffen uit het gebied, moe ten daarmee naar de huisarts. Addy de Jonge-Krijger uit Nieuwdorp: „De inwoners klagen nooit." Het is dat Thermphos de laatste tijd zo veel in de media is geweest, maar an ders had Addy de Jonge-Krijger (69) uit Nieuwdorp nooit nage dacht over de fabriek die op een steenworp afstand van haar huis staat. „Ik woon hier 46 jaar en ik heb nog nooit iets geroken." Ze twijfelt even. „Ach, misschien eens een keer een olie-achtige geur, maar dat is maar zelden." Ze denkt niet dat de stoffen die Thermphos uitstoot schadelijk zijn voor de gezondheid. „Er zijn hier in het dorp niet veel ziektege vallen. De inwoners klagen nooit. Ik heb zelf twintig jaar geleden borstkanker gehad, maar om dat nou op die fabriek te steken? Ik weet niet of dat er mee te maken heeft: het zit in de familie en die wonen hier niet in de buurt." Bovendien: als er schadelijke stof fen in de lucht zitten, dan is het kwaad al geschied. „Dan had de overheid er vanaf het begin werk van moeten maken." Toch vindt ze het gezondheidsonderzoek een goed initiatief „Misschien ga ik de formulieren wel invullen. Het is een kleine moeite. En als er écht gezondheidsrisico's zijn, dan moet er werk van gemaakt worden." SRI LANKA dBn v.i 995/ Vertrek: van 17/6 t/m 14/9 superscherp geprijsd! met o.a. Anuradhapura, Polonnaruwa, Kandy, Pinnawela, Galle en Hikkaduwa incl. vlucht, verblijf, ontbijt, diner, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/74756 INDIA NEPAL Vertrekdatum: alléén op 11/10 100% vertrekgarantie! met o.a. Delhi, Jaipur, Taj Mahal, Varanasi, Chitwan NP en Kathmandu incl. vluchten, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36123 waarom zou je meer betalen -5* 1349 Vertrek: van 5/7 t/m 15/11 __J gegarandeerd vertrek op 5/7 5/10! met o.a. Delhi, Varanasi, Taj Mahal in Agra, Jaipur, Pushkar en Mandawa incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25239 I Vertrek: van 27/7 t/m 28/9 allerlaatste plaatsen vertrek 27/7! met o.a. Beijing, Xi'an, Shanghai, Li rivier, Yangshuo en Guangzhou incl. vluchten, verblijf, vele maaltijden, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25201 VIETNAM Vertrek: van 27/8, 24/9 en 15/10 slechts 3 vertrekdata, boek nü! met o.a. Hanoi, de Halong Bay, Hué, Hoi An, Dalat en Ho Chi Minh City incl. vluchten, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36309 Zie www.kras.nl/25204 Prijzen zijn per persoon, tenzij .anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservenngskosten en Calamiteitenfonds. V065 Vertrek: van 3/8 t/m 5/10 inclusief Li Rivier cruise! met o.a. Beijing, Xi'an, Li Rivier. Dali, Kunming en het Stenen Woud incl. vluchten, verblijf, vele maaltijden, NL-sprekende reisleiding en excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3