Een kwestie van loven en bieden Apers Ziet toekomst Rabo heeft wel acht favorieten 32 30.996 euro prijzengeld Renners uit 14 landen Tour Zeeland DELTA TOUR ZEELAND Vice-voorzitter betreurt dat hoofdsponsor zich donderdag 9 juni 2011 yx -.es msmmmmmmsmmmxê door Koen de Vries GOES - Veel, zo niet bijna alles bij het organiseren van een wieler koers draait om het slijk der aarde: geld. Ronald Apers heeft als sa mensteller van het rennersveld een eigen budget. Daarmee moet hij drie kostenposten zien te dek ken: startgelden voor de ploegen, kosten voor hotels en extra start- geld voor toprenners. Omdat het een UCI-wedstrijd be treft, liggen de minumumbedra- gen voor startgelden vast. Maar goede ploegen willen natuurlijk al tijd meer. Hoeveel ze krijgen is een kwestie van loven en bieden. Ook de regels voor de overnachtin gen liggen vast. Voor een driedaag se wedstrijd met ploegen van acht renners moet de organisatie drie overnachtingen voor zestien perso nen betalen. Als een ploeg van niet al te ver komt, valt daarover te onderhandelen. En wat betreft de deelname van echte toprenners: voor hen moeten enkele duizen den euro's bijgelapt worden. Dat doet de organisatie graag. De komst van bijvoorbeeld Paolo Bet- tini, Tyler Farrar of Alessandro Pe- tacchi gaf de Delta Tour Zeeland de afgelopen jaren veel extra uit straling. Ronald Apers: „Twee jaar geleden kwam Alessandro Petac- chi naar Zeeland. Ik was zeer on- MIDDELBURG - De Delta Tour Zee land keert dit jaar om precies te zijn 30.996 euro prijzengeld uit. De eerste twintig renners van de drie etappes krijgen een premie en de eerste twintig van het eindklas sement ook. Dan zijn er zondag nog geldprijzen voor de eerste drie van het tussensprintklassement en- het jongerenklassement. Na drie etappes verdienen de beste vijf ploegen ook nog een centje. Het meeste geld gaat vanzelfspre kend naar de eindwinnaar: hij ver dient 3600 euro. De winnaars van de eerste en tweede etappe krijgen 3060 euro, de winnaar van de pro loog 1490 euro. MIDDELBURG - Zoals de zaken er nu voor staan, staan er morgen on geveer 140 renners aan het vertrek bij van proloog van de Delta Tour Zeeland. Ze zijn verdeeld over acht tien ploegen. Vier daarvan komen uit in de Worldtour, de hoogste di visie in het internationale wielren nen. Het zijn Rabobank, Vacansó- leil, Garmin en Leopard. Zeven hebben de status van pro-conti nentaal, zes van continentaal en er is één nationale selectie. Het pelo ton herbergt veertien nationalitei ten, waaronder Brazilië, Namibië, Zuid-Afrika, Australië, Litouwen, Finland en Tsjechië. De oudste ren ner is de Fransman Frederic Gues- don (39), de jongste de Belg Gian ni Vermeersch (18). door Koen de Vries der de indruk van die jongen. Hij bood echt waar voor z'n geld. Tij dens de derde etappe regende het pijpenstelen. De meeste van zijn ploeggenoten waren uitgevallen, hij had bij de bevoorrading makke lijk kunnen afstappen. Maar hij ging door en reed over al die glib berige kasseistroken. Ik heb hem erover gecomplimenteerd. Hij zei dat hij wist hoeveel hij hier ver diende en dan ook waar voor zijn geld wilde bieden. Kijk, dat ty peert de echte toppers." „In de loop der jaren is alles duur der, harder en professioneler ge worden", weet Apers desondanks. „De onderhandelingen duren lan ger. In november bellen er-al ploe gen of ze mee kunnen doen. Met de echte topploegen praat je meest al veel later." Het ultieme bewijs vormtde komst van Leopard, de Worldtour- ploeg van de gebroeders Schleck. Veertien dagen geleden werd het eerste contact gelegd, vorige week maandag pas werd het contract ge tekend. Begin juni heerste daarom even topdrukte in de tandartsen praktijk in Aardenburg. Ook in dit soort gevallen moet hij het hoofd koel houden. Apers: „Ik zorg ervoor dat ik altijd als laatste mijn handtekening zet. Toch ge beurt het dat ploegen zich niet aan het contract houden en gewoon het afgesproken bedrag willen heb ben. Dat gaat dan mooi niet door hè. Zoiets laat Ronald Apers niet gebeuren." GOES - Apart of samen? Samen na tuurlijk, zegt Ronald Apers. De vi ce-voorzitter van het organisatieco mité van de Delta Tour Zeeland ziet hoofdsponsor Delta met lede ogen afhaken, maar dat is voor hem geen reden om terug te keren naar het Wielerweekend dat hij vroeger in Zeeuws-Vlaanderen or ganiseerde. „We gaan verder waar we geble ven zijn", zegt de 54-jarige tand arts uit Aardenburg. „Volgend jaar proberen we aan de Delta Tour een vervolg te geven door een een daagse, of misschien wel een twee daagse wielerwedstrijd te organise ren. De leans dat het slaagt is groot. We hebben een prima basis om verder te gaan." Hoe de wedstrijd dan heten moet? Apers heeft een voor de hand liggende werktitel in z'n hoofd: Tour Zeeland. Vier jaar geleden smolten de orga nisaties van het CZ Wielerweek end en de Delta Profronde ineen. Het balletje" ging rollen toen ener giebedrijf Delta, dat de wielerwed strijd al jarenlang sponsorde (Del ta Profronde), de wedstrijd naar een hoger niveau wilde tillen. De eendaagse moest een driedaag se worden en er moesten sterkere ploegen komen.' „Als Delta dat niet had aangezwengeld, was alles bij het oude gebleven", stelt Apers. „Het idee van een Driedaagse was goed. Dat de Delta Tour Zeeland niet geworden is wat ervan werd verwacht, heeft te maken met het feit dat de wielerwereld conserva tiefis. Je moet de dingen langzaam opbouwen, alles gaat langzaam. Maar als het een keer lukt, ben je vertrokken. Ik vind dan ook dat Delta te vroeg afhaakt. Vier jaar is veel te kort. Er is meer tijd nodig om een grote wielerwedstrijd van de grond te tillen." Apers wil niettemin blijven wer ken aan één Zeeuwse wielerwed strijd met uitstraling. Al kijkt hij nog steeds terug naar wat hij met zijn comité in Zeeuws-Vlaanderen achterliet. „CZ, onze hoofdspon sor, was zeer tevreden. De wed strijd had een grote naamsbekend heid. Renners hadden het over de OZ en later over de CZ. De spon sor wilde nog vier jaar met ons door. We wilden CZ meenemen naar de nieuwe wedstrijd en hem Delta/CZ Tour Zeeland noemen. Maar daar ging Delta niet mee ak koord. Jammer dat het zo is ge gaan." Apers zit het organiseren in het bloed. In 1994 begon hij als vi ce-voorzitter bij het OZ Wieler weekend. Een jaar later al was hij voorzitter en dat bleef hij tot 2008, toen het comité fuseerde met dat van de Delta Profronde. Al die tijd hield Apers zich bezig met het be naderen van teams voor zijn wed strijd. De Zeeuws-Vlaming doet het nog steeds met veel passie. „Het hele jaar hou ik alle wedstrij den in de gaten. Zo viel aan het be gin van dit jaar de jonge Italiaanse sprinter Andrea Guardini me op. Hij won vijf etappes in de Ronde van Lankawi en versloeg in de Ronde van Oman Cavendish, Far rar en Petacchi. Toen wist ik al dat ik die. jongen graag bij ons aan de start wilde. Mede omdat ik het ma nagement van zijn ploeg Farnese Vini goed ken, is het me gelukt." Veel van de communicatie met de ploegen gebeurt onder werktijd. Dat heeft nogal eens wat voeten in de aarde. Ronald Apers is tandarts en veel tijd heeft hij overdag niet. Maar hij is goed in gaatjes vullen. „Als ik een patiënt behandeld heb, maakt het personeel alles schoon en zet de spullen voor de volgende patiënt klaar. Dan heb ik even tijd. In die vijf of tien minuten kun je van alles regelen. Dat het kort en zakelijk moet, is geen probleem. En in één minuut kun je heel veel doen. Zeker via de mail en de fax. Voor mij zijn dit soort dingen ont spanning en afleiding in een soms hectisch bestaan." door Koen de Vries MIDDELBURG - Wordt het een sprin ter, een tijdrijder of iemand an ders? De drie voorgaande edities van de Delta Tour Zeeland werden gewonnen door sprinters die ook Theo Bos een aardig stukje tegen het horlo ge konden fietsen: in 2010 en 2009 was dat Tyler Farrar en in 2008 Chris Sutton. Op papier hebben de echte tijdrij- ders dit jaar meer kans. De tijdrit is een stuk langer dan voorgaande edities. In Hulst moesten de ren ners 2,7 kilometer overbruggen, op het nieuwe parkoers in Vlissingen is dat 3,8 kilometer. En dat terwijl de bonificaties voor de nummers een, twee en drie van de eerste en tweede etappe gelijk zijn gebleven: zes, vier en twee seconden. Maar misschien dat het dit jaar he lemaal anders wordt. Als het nu eens een keer wél hard waait of als het peloton zondag op de vele Zeeuws-Vlaamse kasseien wél in duizend stukjes breekt, dan lean er aan de kop van het eindklasse ment een heel andere naam ko men te staan. Rabobank lijkt dit jaar de te klop pen ploeg. De formatie heeft wei nig aan het toeval overgelaten. Ra bo heeft een ijzersterk team op de been gebracht, met drie eersteklas tijdrijders: drievoudig Nederlands kampioen Stef Clement, Rick Flens (tweevoudig winnaar van het OZ Wielerweekend en eerder tweede en derde in de proloog van de Delta Tour Zeeland) en hui dig Nederlands tijdritkampioen Jos van Emden. Hij won vorig jaar de proloog. Dan zijn er drie tops- printers die ook een goede tijdrit in de benen hebben: Theo Bos, de Australiër Michael Matthews (mo menteel wereldkampioen bij de be-- Jos van Emden won vorig jaar de proloog en is dit jaar opnieuw een van de favorieten. foto Peter Nicolai Ronald Apers kent het klappen van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32