Tanken in de hel kan niet meer Tornado's in Nederland Onderkant wolk: 3.000 tot 6.000 meter breed Tornado De Dom van Utrecht werd op 1 au gustus 1674 door een tornado ge raakt. Het middenschip stortte in en sindsdien staat de Domtoren los van de rest van de kerk. In 1925 werd Borculo getroffen. En de tornado van 1 juni 1927 in Neede had waarschijnlijk zelfs een sterkte van F4. Eveneens in 1925 trof een tornado het dorp Langenboom in Noord oost-Brabant. De kerk en veel hui zen raakten beschadigd. Op 23 augustus 1950 trok er een een spoor van 46 kilometer over de Veiuwe. De tornado veroorzaak te vooral schade aan de bossen. Er vielen geen slachtoffers. Winterswijk was op 27 maart 1966 aan de beurt. De tornado ver oorzaakte flinke schade aan gebou wen. Op 25 juni 1967 trof een F3-torna- do het Vlaamse Oostmaile, Chaam en Tricht. De tornado die op 6 oktober 1981 toesloeg in de buurt van Moerdijk was een dodelijke. Een Fokker F28 stortte door het noodweer neer en achttien mensen lieten bij die vlieg ramp het leven. zie onze websiterbuitenland In Nederland komen jaarlijks naar schatting 35 tornado's voor. Het gaat meestal om kleintjesdie wind hozen worden genoemd. Tornado's worden ingedeeld in zes sterkten: van F0 tot en met F5. Tor nado's van F0 en F1 zijn windhozen. Die duren meestal een minuut, hoog stens vijf minuten. Een 'echte' torna do, de rond zijn as draaiende on weersbui, kan soms wel een uur aan houden. Toch kende Nederland ook een aantal echte tornado's, met een kracht van F2 of hoger. Richting van de storm Wervelwind ontstaat als twee luchtstromen elkaar in tegengestelde richting omcirkelen Valwind met hagel, sneeuw hevige regen Warme wind uit andere richting in de Tornado Alley in de VS op tornadojacht te gaan. Het blijkt een weer barstige onderneming. door onze correspondent Hanneke Keultjes Aan het eind van de mid dag schelt er een stem door de twaalfpersoons Fordbus. „Een cumul!", roept Eric Terpstra opgetogen. Vier hoofden schieten naar de rich ting waarin hij wijst. Daar hangt een nauwelijks zichtbare witte wolk. Maar het is genoeg om de Nederlandse tornadojagers in op perste staat van opwinding te brengen. Zo'n 'cumul', afkorting van cumu lus oftewel stapelwolk, kan zomaar uitgroeien tot een flinke onweers bui. En een onweersbui kan weer leiden tot een tornado. En precies voor dat spectaculaire weerfeno- meen - en dus niet om als ramp toerist de schade te bekijken - rij den de mannen drie weken over de Great Plains. Vrijwel ieder jaar sinds 1996 neemt een aantal werknemers van het Wageningse weerbureau Me- teo Consult vakantie om in de Ver enigde Staten op tornado's te 'ja gen'. Het tornadoseizoen beleeft in mei doorgaans het hoogtepunt in Tornado Alley, een strook in de Midwest van het land. Begrensd door de Rocky Mountains aan de ene kant en de Appalachen aan de andere kant - botst hete, vochtige lucht uit de Golf van Mexico en he te, droge lucht uit Mexico op kou de lucht uit Canada. Meteoroloog De Baar (28), voor de derde keer op de Plains, is vandaag verantwoordelijk voor de ochtend- briefing. In een hotelkamer in een buitenwijk van Oklahoma City be spreekt hij de kaarten met zijn net wakkere teamgenoten. IT'er Arno Paanstra (33) is dit jaar voor de ze vende keer mee en zag de meeste tornado's. Meteoroloog Floris Bijls- ma (34) jaagde al vier keer en IT'er Ben Peters (34) is voor het eerst mee. Oud-collega Eric Terpsta (44) heeft zich later aangesloten voor een weekje 'storm chasen'. Degene die de briefing geeft, be slist in samenspraak met de ande ren de dagkoers. Als de keus moei lijk is, hakt veteraan Paanstra de knoop door. Soms rijden de jagers duizend kilometer op één dag om een paar staten verderop een on weersbui te zien ontstaan. Van daag zijn zulke afstanden niet no dig. Als er een bui ontstaat, is die kans het grootst in Oklahoma zelf, concludeert De Baar. Het team stapelt de koffers in de bus. Bijlsma zit achter het stuur, Paanstra zit er naast met gedetail leerde wegenkaarten en een lap top op schoot. Hij haalt continu de recentste weerkaarten op en analyseert die. Vanaf de achter bank kijken Peters, De Baar en Terpstra mee. De route voert door Chickasha, waar een paar dagen eerder een kleine tornado schade aanrichtte. Gebouwen zijn ver woest, bomen geknakt en de loka le Shell-pomp mist de 'S' en een '1'. Maar tanken in de 'hel' kan niet. De pomp is wegens de scha de gesloten. Geduld hebben hoort bij het 'cha sen'. Pas na twee jaar jagen zag het team de eerste tornado's en nog steeds zijn er jaren dat ze drie we ken lang kriskras rondrijden zon der een storm te zien. Dit jaar is al een succes: de eerste tornado's zijn inmiddels vastgelegd voor op de website tornadojagers.nl. De opwinding over de bloemkool wolk, ongeveer 50 kilometer ten noorden van Hinton, blijkt voor niks. De cumulus valt uit elkaar. Meteoroloog Floris Bijlsma houdt een wolk in de gaten die zich zou kunnen ontwikkelen tot een onweersbui. foto Hanneke Keultjes/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11