iol tornado's Als onweer om zijn as gaat draaien Het tornadoseizoen in de Verenigde Sta ten is in volle hevig heid losgebarsten, met inmiddels tien tallen doden tot ge volg. Toch is er vol gens deskundigen geen reden tot pa niek over het kli maat. donderdag 9 juni 2011 Ontstaan van een tornado Een supercel tornado wordt ge vormd door een onweersstörm, die langer dan een uur duurt, doordat warme, vochtige lucht in contact komt met koude, droge lucht. door Joep Trommelen Natuurlijk wordt het dodelijke tor- nado'seizoen van dit jaar in de Vere nigde Staten (525 doden totnutoe) meteen in verband gebracht met de klimaatverandering. Maar wie de feiten bekijkt, vindt daarvoor geen enkel hard bewijs. Een warmer klimaat zorgt voor vochtigere lucht, want er ver dampt dan meer water. Dat kan voor meer tornado's zorgen, want die ontstaan daar waar warme vochtige lucht op koudere lucht botst. Maar er is ook een plotselin ge verandering van windrichting nodig, windschering; als warme, vochtige lucht dan op koude botst, ontstaan de windslurven. In feite is een tornado een onweersbui die door een fikse warmte-ontlading om zijn eigen as gaat tollen. De klimaatverandering verkleint het temperatuurverschil tussen de polen en de evenaar. Het gevolg is. dan juist minder windschering. De ene factor heft de andere zo op. Tornado's tellen heeft ook weinig zin. Uit de cijfers blijkt bovendien dat er tegenwoordig meer kleine tornado's zijn en minder sterke. De exacte kracht van een tornado meten is onmogelijk, omdat meet apparatuur steevast wordt vernie tigd door het windgeweld. De vermoedelijke stijging van het aantal tornado's heeft waarschijn lijk ook te maken met de betere re gistratie. Vaak is sprake van dubbel tellingen, geven meteorologen toe. Het aantal doden zegt lang niet al les: er wonen nu veel meer men sen dan vroeger in Tornado Alley, een strook van zuid naar noord door het midden van de VS waar de meeste tornado's voorkomen. Weerkundige en tornadospecialist Johnny Willemsen van WeerOnli- ne: „Waarom het nu in de VS zo'n heftig jaar is, is niet duidelijk. De heftigheid varieert per jaar. In één seizoen kunnen er honderd door dat lege gebied trekken zonder schade aan te richten. Toch lijkt er dit jaar inderdaad sprake van een opvallend hoog aantal tornado's, dat wel." Naar de oorzaak kan Willemsen slechts gissen. Meteorologen zijn het er niet over eens. Weerfenome- nen op de Stille Oceaan-als El Nino en La Nina künnen van in vloed zijn, maar dat is niet te be wijzen, stelt hij. „Aan de andere leant: als de water temperatuur in de Golf van Mexi co 1 graad stijgt, betekent dat véél meer energie in de warme, vochti ge lucht die vanuit het zuiden Tor nado Alley intrekt. Juist die ener gie is van belang om de warme lucht door het 'deksel op de pan' in de atmosfeer - droge, hete lucht uit Mexico - heen te laten breken. Pas dan kan de warme, vochtige lucht verder opstijgen, botsen met de koude lucht erboven en torna do's doen ontstaan." Bij het verdampen van water komt energie vrij, die de slurf aanjaagt. De botsing van warme met koude lucht is als het ware een turbo die 'gewoon' onweer verandert in on weer met tornado's In Nederland blijft het meestal bij 'gewoon' onweer, meldt de Belgian and Dutch Storm Chasers Associa tion. Woordvoerder Karim Hamid, tevens meteoroloog bij het KMI in Brussel: „Voor zover bekend, ko men de laatste tijd niet veel méér onweersbuien en tornado's voor in de Benelux. Wel worden ze be ter waargenomen en geregistreerd. Eeij windhoos zal negen van de tien keer door iemand met éen mobieltje worden gefotografeerd en meteen online gezet. Vroeger was van zulke snelle verspreiding natuurlijk geen sprake." Windhozen komen daardoor ook meer in de media, stelt Hamid. „Waardoor er een vals gevoel van 'verergering' ontstaat." Johnny Willemsen was als student in 2002 in de VS, waar hij met een groep als een echte stormchaser op tornadojacht ging. Sindsdien heb ben tornado's zijn aandacht. „Als je hagelstenen na hevig on weer in het asfalt ziet zitten of je voelt dat de temperatuur in één se conde 20 graden daalt terwijl je in je korte broek loopt, vergeet je dat niet zo snel." Een tornado uit de hoogste categorie verwoestte vorige maand een groot deel van het stadje Joplin waarbij 142 doden vielen. foto Larry Smith/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10