81 buitenland 'Muiterij in leger Syrië' Afgevaardigde Weiner moet met de billen bloot dl Barroso zinspeelt op Buitenlanders zijn niet onder de toetreding Kroatië indruk van spanningen in Jemen OPSTAND 'Troepen naar Jisr al-Shughur' Mao in Wenen woensdag 8 juni 2011 120 agenten gedood in Syrië. Veiligheidstroepen werden ver moord door gewapende ben des, zegt de staat, of werden geëxecuteerd wegens muiterij, zeggen activisten. Stad waar voorval plaatsvond vreest wraak autoriteiten. DAMASCUS - In de Noord-Syrische provincie Idlib zijn tientallen le den van de veiligheidstroepen ge dood door collega's omdat ze wei gerden op tegenstanders van het regime te schieten. Dat meldden activisten gisteren vanuit Turkije. Ze spreken daarmee tegen dat er gewapende bendes rondschuimen die aanvallen doen op politie en le ger. Maandag meldde de staatstelevisie plotseling dat gewapende bendes bijna 30 leden van de veiligheid stroepen hadden gedood in en rond de stad Jisr al-Sughur, in de aan Turkije grenzende provincie Idlib. Het officiële dodental liep zonder enige verklaring binnen een uur op tot 120. De Syrische mi nister van Binnenlandse Zaken, Ibrahim Shaar, kondigde resolute actie aan 'tegen de gewapende aan vallen op de veiligheid van het land'. Inwoners van Jisr al-Sughur vrezen een aanval van veiligheids troepen. Volgens de Britse omroep BBC berichtten bewoners gisteren op Facebook dat ze bang zijn voor een slachting. Als er echt 120 agenten en militai ren zijn gedood, gaat het om het grootste verlies voor het apparaat van het regime sinds de protesten half maart begonnen. Sindsdien zijn naar schatting 1200 burgers ge dood bij de protesten. Een man die de Syrische luitenant Abdul Razaq Tlass zou zijn, riep gisteren bij al-Jazeera alle Syrische militairen op hun plicht te doen en het volk en niet het regime te beschermen. De Syrische ambassadrice in Frank rijk heeft gisteren haar taken neer gelegd uit onvrede met het repres sieve bewind in Damascus. zie onze website:buitenland rjfrrp Amateurbeelden van een begra- fenis van omgekomen agenten WENEN - Een Oostenrijkse agent 'de grote roerganger' Mao in een het Wereld Economisch Forum ge- kijkt toe hoe linkse demonstranten vreedzame mars tegen het kapitalis- houden. Wereldleiders en topmen- voorbijlopen met de beeltenis van me. In Wenen wordt dezer dagen sen uit het bedrijfsleven, de 'vijand' STRAATSBURG - De beslissing over de toetreding van Kroatië bij de Europese Unie lijkt aanstaande. Voorzitter van de Europese Com missie José Manuel Barroso zei gis teren dat de onderhandelingen tus sen het dagelijks bestuur van de Europese Unie en Kroatië in een laatste stadium zijn beland. Barro so liet doorschemeren dat er moge lijk vrijdag een beslissing valt. „Ik geloof dat er weieens erg goed nieuws zou kunnen komen, vrij dag", aldus Barroso. Het voormalig Joegoslavische land hoopt in 2013 daadwerkelijk lid te worden van de Europese Unie. Ondanks een positief oordeel van de Europese Commissie zullen er naar verwachting wel lidstaten zijn die langzaam aan willen doen in het laatste stadium van toetre ding wegens zorgen over corrup tie. Ook de rol die het land speelde tijdens de Balkan-oorlogen in de jaren 90 is een punt van aandacht. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken Uri Rosenthal be nadrukte gisteren in de Financial Times dat er lessen moeten wor den getrokken uit de vorige uitbrei ding. „We moeten zekerheid heb ben dat de hervormingen onom keerbaar zijn en dat vereist krach tig toezicht tot de daadwerkelijke toetreding." door onze correspondent Reem Kramer SANAA - Westerlingen in Jemen - waaronder 200 burgers uit EU-lid- staten - negeren de oproepen van hun regeringen om het land zo snel mogelijk te verlaten. De mees ten van hen kunnen en willen hun dagelijks leven niet opgeven. Umm Shaymah, huisvrouw en moeder van twee peuters, is een Nederlandse, getrouwd met een le meniet. Ze heeft nooit gedacht aan terugkeer. „Vrijdag was de eer ste keer dat we hier thuis de explo sies konden horen. Daarvoor had ik eigenlijk nog niks gemerkt", zegt ze. Dat ze geen hulp krijgt van Nederlandse zijde mocht ze alsnog weg willen, vindt Umm re delijk. „Ze hebben ons gewaar schuwd dus wie blijft is zelf verant woordelijk." Aman Quraishi, een geboren Brit uit Pakistaanse ouders, is het met haar eens. Hij werkt al tien jaar in lemen in het onderwijs en is ge trouwd met een Jemenitische. Hij is twee keer door de Britse ambas sade benaderd met het verzoek te vertrekken maar omdat hij hier zijn familie, huis en werk heeft heeft hij daar niet op gereageerd. „Misschien ben ik wat naïef maar ik maak me lang zoveel zotgen niet als anderen. Ik heb nog steeds het gevoel veilig te zijn hier." Toch blijft het onrustig in Jemen. In de strijd tussen regeringsgetrou we troepen en opstandelingen zijn gisteren en eergisteren zeker 19 mensen omgekomen. Bij gevech ten tussen het leger en door Al Qaeda geïnspireerde militanten vielen gisteren dertig doden. De gezondheidstoestand van presi dent Saleh is erger dan eerst werd gemeld. Dat zeiden bronnen bij de Amerikaanse regering gisteren. Sa leh zou brandwonden hebben op 40 procent van zijn lichaam. Ook zou er sprake zijn van een bloe ding in zijn schedel. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - De aderen op zijn voorhoofd kloppen, zijn keel moet hij continu schrapen en zijn kaak spieren zijn gespannen. Dan komt in de conferentiezaal van het She raton Hotel in New York het hoge woord er uit: democraat Anthony Weiner (46), lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft via sociale netwerksites Twitter en Facebook 'ongepaste' gesprekken gehad met jonge vrouwen, waarbij hij ook schunnige foto's van zichzelf stuur de. Al anderhalve week is de Verenig de Staten in de greep van 'Weiner- gate'. Toen werd duidelijk dat van af het twitterprofiel van Weiner een close-up foto van een in een grijze strakke boxershort gestoken kruis was gestuurd. Weiners naam spreek je uit als 'wiener', wat zo veel betekent als 'piemel'. Hilari teit alom. Weiner ontkende alles. Zijn account was 'gehackt', stelde hij. Maar hij weigerde daar onder zoek naar te laten doen. Al snel volgde de draai: hij kon niet 'met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid' zeggen dat de foto niet van zijn kruis was, maar één ding was zeker, hij had die foto niet gestuurd. „Ik ben het slachtof fer van een grap." De publiciteitsstorm was al ge luwd en Weiner moet al bijna op gelucht adem hebben gehaald De tors van Weiner. toen blogger Andrew Breitbart maandag nieuwe foto's op inter net plaatste. Dit keer van een ont bloot mannenlijf, kennelijk toebe horend aan Weiner. De afgevaar digde restte niets anders dan diep door het stof te gaan. „Ik heb een vreselijke fout ge maakt, ik heb daarover gelogen en ik ben niet eerlijk geweest tegen mijn vrouw en mijn familie", sprak Weiner op een haastig beleg de persconferentie. De politicus had de foto van hem in de grijze boxershort als een privébericht, een DM in twittertermen, willen sturen naar de 21-jarige studente Gennette Cordova. Maar hij maak te de fout de afbeelding op het openbare deel van twitter te plaat sen. „En toen raakte ik in paniek. Ik schaamde me kapot." Na zijn aanvankelijke leugens deed hij zijn best om op alle vragen eer lijk antwoord te geven. Hij had met zeker zes vrouwen ongepast contact gehad in de vorm van ex pliciete berichtjes, foto's en tele- foonseks. Geen van de vrouwen had hij ooit in levenden lijve ont moet. Soms sprak Weiner met een onvas te stem of tranen in zijn ogen, met name als het om zijn beeldschone vrouw Huma Abedin (34) ging. Zij is een assistent van minister Hilla ry Clinton van Buitenlandse Za ken. Clinton moet weten wat zij nu doormaakt. Haar man Bill loog immers ook over meerdere affaires voordat hij openlijk excuses maak te. Net als Clinton is Weiner niet van plan om zijn zetel op te geven. Zijn kiesdistrict mag bij de volgen de verkiezingen over hem oorde len, zo stelde hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8