werken in de zorg 113 l/fl/CUIERK<£ Cees Kooijmans (61), Zevenbergen in ae zor9 Frank Hardy (66), viissingen woensdag 8 juni 2011 Waarom een baan in de zorg? Ik heb altijd graag gewerkt met men sen met een verstandelijke beperking. Het is een uitdaging om hen, op hun eigen niveau, een volwaardige plaats in de samenleving te geven. Waarom een zorgboerderij? Mijn vrouw Ineke en ik hadden bei den het idee: het kan anders in de zorg. Toen we twaalf jaar geleden de kans kregen om een zorgboerderij te beginnen, hebben we die kans met beide handen aangegrepen. Inmiddels is het beheer van de boerderij overge nomen door een grotere stichting en beperk ik me tot het begeleiden van de cliënten bij het werken in de tuin. Wat doet een boer/werkbege'Seïder? Je kunt beter vragen wat hij niet doet. Op de zorgboerderij hebben we een biologische groentetuin, een winkel en kleinvee. Ik match de mensen met het werk en heb de leiding erover, le dereen heeft zijn eigen talenten en in teresses. Daar houd ik zo veel moge lijk rekening mee. Maar ik zorg er voor dat we ook het werk doen wat minder leuk is. Een uurtje schoffelen met zijn allen bijvoorbeeld. Weike opleiding heb je nodig? Ik vind zelf een agrarische opleiding belangrijker dan een agogische. Wat zijn de leuke kanten aan dit vak? Mensen zinvol en productief bezig zien met het totale proces van bijvoor beeld sla zaaien via uitplanten naar een mooie krop die in de winkel ver kocht wordt. Mensen begeleiden zo dat ze lekker in hun vel zitten. Wat is minder? Alle administratieve rompslomp. Voor alles is een cursus nodig, een papier tje. We zijn te veel bezig met rappor teren. Hoe kijkt men tegen uw werk aan? Mensen die op de boerderij komen, vinden het hartstikke mooi. Prachtig terrein, mooi gebouw, maar belangrij ker nog een goede sfeer. Mensen le ren hier omgangsregels, we hebben respect voor elkaar. Boer/werkbegeleider zorgboerderij Werken in de de zorg kent vele gezichten. Vakmensen zijn op tal van terreinen actief. Terwijl buitenstaanders het werk al snel typeren als 'zwaar', spreken deze professionals zonder uitzondering met liefde en betrokkenheid over hun vak. door Ina Kuik Wat doet een optoloog? We helpen mensen met een hersen- trauma of CVA. Voor verdere nascho ling heb ik me aangesloten bij NORA (neuro-optometric rehab association) die onderzoek doet en behandelplan nen voor deze patiëntengroep, multi disciplinair, opstelt. Waarom dit vak? Daar ben ik ingerold. Ik heb eerst op tiek gestudeerd. Om lenzen en bril lenglazen aan te meten, heb ik daarna optometrie 'oude stijl' gedaan. Sinds eind 1970 had ik al een optiekzaak in Vlissingen. Omdat mijn zoon dyslec tisch bleek, ben ik begin jaren tachtig in België functionele optometrie gaan studeren. In België bereikte men met functionele optometrie goede resulta ten bij kinderen met leerproblemen. Ik heb daarna verdere studies gevolgd in andere landen, waaronder Zwitser land en de Verenigde Staten. Wat is het leuke van uw werk? Dat ik nu dingen kan doen die twintig jaar geleden niet voor mogelijk wer den gehouden. Mensen met een her- sentrauma of CVA heb je, met wat ge luk, binnen een paar maanden weer op de beep. Wat is minder leuk? Dat ik geen dertig meer ben. De ont wikkelingen gaan momenteel snel. In Amerika wordt de laatste drie jaar, veel nieuw hersenonderzoek gedaan en komen er onverwachte, maar voor al boeiende dingen boven. Graag wil ik dat allemaal bijhouden en ga daar om een paar keer per jaar, voor bij scholing naar oa Amerika. Een van de universiteiten staat in Pamona, 40 mijl van LAIk moet wel 16 uur vliegen en dat valt zwaarder als wat je ouder wordt. Geeft dit werk voldoening? Meer dan dat. Ik hoop dat men in Ne derland meer oog krijgt voor deze ontwikkelingen. Gelukkig wordt het belang van het (paramedische) terrein steeds meer herkend en erkend. Ik be perk me wel tot het functionele aspect van de- optometrie, want oog ziekten horen mijns inziens bij de oog arts thuis. Optoloog (functionele optometrie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77