werken in de zorg Maatjesproject woensdag 8 juni 2011 Vrijwilligersorganisaties leveren een waardevolle bijdrage aan de maatschappij. Ze verminderen de noodzaak van professionele hulpverlening en bieden medewerkers voldoening en waarde ring. Eén probleempje: waar haal je ze vandaan, die vrijwilligers? door Joyce Muilenburg Humanitas, de Nederlandse vereni ging voor maatschappelijke dienstver lening en samenlevingsopbouw wil dit probleem wel even delen met 'Wer ken in de Zorg'. Hiervoor komen in de vestiging 'Roosendaal' wat mensen van deze vrijwilligersorganisatie bijeen om vanuit hun eigen functie naar de situatie te kijken. Zoals bestuurslid Leo Kievit: "Je kunt niet zomaar een blik vrijwilligers opentrekken, het is echt lastig om mensen te vinden en te houden." TENDENS Marjan Mijnsbergen, die zich bezig houdt met de pr weet dat ook. Zij heeft zo haar eigen wijze van werven: "Ik spreek iemand gewoon aan waar van ik denk: die zou wel eens ge schikt kunnen zijn voor een project. Direct op de man af dus. Ik denk van uit de basis: doe iets met je talent." "Ja", zegt Leo "Dat doe jij en dat kan jij. Je bent een soort ambassadeur voor de organisatie. Die zijn hard no dig. Zelf vind ik het moeilijk om ie mand op het juiste moment en op de juiste wijze aan te spreken. Het is toch een vaardigheid." Koffie op tafel, koektrommel in het midden. De sfeer is gemoedelijk. De discussie is niet nieuw. Humanitas be staat al sinds 1945. Ongetwijfeld heeft men tendensen zien komen en gaan. Van (te) veel vrijwilligers tot heel weinig. Beleidsmedewerker Elske Janssen: "Nu zie je bijvoorbeeld een verschuiving in leeftijd. Eerst hadden we veelal ouderen, mensen die na hun pensioen nog iets wilden beteke nen voor de samenleving. Nu komen er steeds meer. jongeren die belang stelling hebben. Wij werken op pro jectbasis en de vrijwilliger vindt het prettig om zich voor korte periode te binden. Daarnaast kunnen ze zelf in vulling geven aan het werk, want ze spreken persoonlijk met de deelne mer (cliënt-red) af wanneer ze elkaar zien. Deze manier van werken past ook bij jongeren." HOPPEN Marjan beaamt dit: "De vrijheid van in vulling is plezierig. En een jaar is te overzien. Daarna kijken ze verder. Toch zijn er ook vrijwilligers die blij ven. Ze hoppen, als het ware. Hebben bijvoorbeeld eerst het maatjesproject gedaan, wat we samen met het Oran jefonds hebben opgezet, en kiezen daarna voor een ander project bijvoor beeld opvoedingsondersteuning, of ar moedebestrijding. Uiteraard met de juiste scholing en begeleiding. En wat heel af en toe ook gebeurt, is dat ie mand eerst deelnemer is en later vrij williger wordt. Laatst was er een vrouw uit Ethiopië die gezinsonder steuning nodig had en nu zelf taai maatje is geworden. Dat is leuk." Daarnaast speelt verschuiving niet alleen een rol aan de vrijwilligerskant. Ook zie je een nieuwe trend in het aanbod. Gemeenten doen steeds vaker een beroep op vrijwilligersorga nisaties. En ook de professionele hulpverlening heeft meer en meer interesse in samenwerking. Elske: "Maatschappelijk Werk bijvoorbeeld, die ziet een cliënt ongeveer tien keer in een traject. Wij twee a drie keer per week en dan een jaar lang. Daarom kunnen wij veel betekenen, niet alleen voor de hulpvrager, ook voor de instantie die deze hulpvrager begeleidt. Dat geldt zeker ook voor andere instellingen, zoals Reclassering. We helpen mensen met het uitzoe ken van hun administratie en spelen daardoor een belangrijke rol in het voor- of natraject van schuldhulpverle ning." Leo: "Aan projecten dus geen gebrek. Onze zorg, onze positieve zorg, gaat uit naar het bereiken van de hele maatschappij, deelnemers én poten tiële vrijwilligers." BIJ U IN DE BUURT Humanitas is er voor mensen die het even niet in hun eentje redden. Ze vin den steun in een van de 600 projec ten, variërend van maatjescontacten bij inburgering tot het doorbreken van eenzaamheid. En van opvoedings ondersteuning tot rouwverwerking. Jaarlijks geven ruim 10.000 vrijwilli gers aan 36.000 deelnemers het zelf vertrouwen terug dat ze nodig heb ben om op eigen kracht iets aan hun situatie te veranderen. De projecten en activiteiten van Humanitas worden door lokale afdelingen in het hele land georganiseerd. Welke projecten in uw buurt aangeboden worden, kunt u terugzien op de website: www.humanitas.nl. 'Maatjesproject' is een verzamelbe grip voor projecten die vrijwilligers één-op-één koppelen aan iemand die op bepaalde punten in het leven even een coach, mentor of maatje no dig heeft. Het kan gaan om het leren van de Ne derlandse taal, om het bieden van emotionele steun, maar ook om hulp bij zelfstandig wonen, of bijvoorbeeld het aangaan van sociale contacten. Het maatjesproject is opgezet door het Oranjefonds, samen met Humani tas. Uw foto's von NI DOET® gNLDOET op Meer weten? Ziewww.nldoet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75