werken in de zorg 19 wil de zaak klein >ut n woensdag 8 juni 2011 Natascha Fortamer werkt als zelfstandig ondernemer voor Buurtzorg, bijstond als we dat wilden. Al met al we zagen elkaar in die tijd vaker dan onze eigen gezinnen!" ZELFVERTROUWEN De plannen werden concreter. En daar was de volgende stap: werkruimte zoe ken. Je moet namelijk een ontmoe tingsplek hebben waar je zo'n tien tot twaalf mensen kunt ontvangen. De locatie en de inrichting bepaal je als team zelf. Je krijgt van de landelij ke organisatie een klein budget en daar mag je je gang mee gaan. Natascha en haar team vonden een mooie ruimte midden in het centrum van het dorp Oost-Souburg, waar ze zelf ook wonen. „Want dat is ook ge relateerd aan het Buurtzorgconcept: wonen waar je werkt." Er moest één en ander verbouwd wor den, dus de partners werden er bij ge haald. Tja, je bent eigen ondernemer of niet en Buurtzorg vraagt nu een maal een hoge mate van zelfstandig heid. Zo ook op het gebied van promotie. Het prille team kreeg van de landelij ke organisatie een lijstje met pr-tips. Natascha: „En ook hier was de invul ling weer geheel aan ons. Wij zijn gaan praten. Bijvoorbeeld bij de ge meente, ouderenbonden, fysiothera peuten en huisartsen. Ook gingen we ouderavonden af, hielden lezingen, zorgden ervoor dat we in het telefoon boek vermeld stonden, maakten fol ders en posters. Daar ging uiteraard weer aardig wat tijd in zitten. En soms kwam je jezelf behoorlijk tegen. Zoals een lezing geven, of bij een ambte naar je praatje houden, daar had ik ab soluut geen ervaring in. Toch hebben we het allemaal gedaan en het bleek ontzettend goed voor ons zelfvertrou wen." GUNNEN En toen was alles gereed. Klaar om eindelijk tJe vele vakkennis en erva ring in de praktijk te brengen. „Dat was spannend. Twee weken bleef het stil. Toen kwam het eerste telefoon tje. Geweldig. We konden aan de slag. Weet je wat het is, je kunt nog zo'n geweldig team hebben, zo'n mooi kan toor, zoveel ervaring, maar het werk moet je ook gegund worden. Onder andere door huisartsen, die hun pa tiënten naar je doorverwijzen. Of door de transferverpleegkundigen in ziekenhuizen." „Ons cliëntenaantal groeit langzaam en de samenwerking van het team ver loopt heel goed, we zijn dus heel te vreden." Op de vraag hoe het zit als je te-veel cliënten krijgt en daardoor niet meer de optimale aandacht kan geven, zegt Natascha: „Dan splitsen we. De op dracht van Buurtzorg is: klein houden. Teams met veertig tot zestig cliënten, die worden gewoon te groot. Dus die moeten splitsen. Niet altijd een een voudige taak hoor, want op welke cri teria splits je? Wie gaat er mee naar het andere team? Welke cliënten neem je mee? Ook daar moet je on derling uit zien te komen. Eventueel met ondersteuning van de regio- coach." BALANS Duidelijk is, dat je als Buurtzorgteam niet alleen heel veel plezier moet heb ben in werken in de zorg, maar ook verantwoording willen dragen voor de dagelijkse ontwikkeling en kwaliteit. Investeren in een gezonde balans tus sen kosten en opbrengsten, tussen vrijheid en verantwoordelijkheid. Alsof het je eigen zaak betreft. „En dat is nou precies waarom ik het zo leuk vind", besluit Natascha. Zelf Buurtzorg is opgericht door wijkverpleegkundi ge Jos de Blok. Het bestaat sinds 2006 en werkt met zelfsturende teams wijkverpleegkundigen en wijkziekenverzorgenden. De teams plannen hun eigen werk en bespreken met elkaar welke aanpak het beste is en nemen zelf nieuwe collega's aan. Een team heeft geen leidinggevende, sommigen nemen een coördi neerde taak op zich, anderen verdelen de taken onder elkaar. De teams krijgen ondersteuning van regiocoaches en het hoofdkantoor in Alme lo. Allen zijn met elkaar verbonden via een geza menlijke website. Meer over het begrip Buurtzorg Uit de schaduw van het zorgsysteem Annemarie van Dalen Uitgever Boom/Lemma ISBN: 9789059316006 Buurtzorg: Menselijkheid boven bureaucratie Jos de Blok/ Aart PÖol Uitgever: Boom/Lemma ISBN: 9789059315563 Stel, je bent verpleegkundige of verzorgende IG en je regelt het liefst zelf je zaakjes. Een eigen thuiszorgteam is dan geen gek idee. Bijvoorbeeld Buurtzorg. Dat klinkt geweldig en voor een be paald type mens is dat ook zo. door Joyce Muilenburg Natascha Fortanier is zo'n type: zelf standig, ondernemend, creatief en niet erg gehecht aan structuur: „Ik werkte hiervoor in een verpleegte huis, maar was de overdaad aan regels en procedures zat." Natascha werd in die tijd door twee collega's gevraagd om samen een an dere weg in te gaan. Zo ontstond hun eigen Buurtzorgteam, die nu in totaal uit vier personen bestaat. AANVULLEN „Dat luistert nauw hoor, een team op zetten. Je moet een klik met elkaar hebben en elkaar ook goed kunnen aanvullen op verschillende kwalitei ten. Gelukkig klopte dat bij ons alle maal." Natascha vertelt van de vele bij eenkomsten die volgden. Hoe ze vaak bij elkaar aan de keukentafel zaten, of op een terrasje. Pratend over de invulling van hun team. „Buurtzorg beschikt niet over landelijke kantoren, dus kom je in die fase vooral veel bij elkaar thuis. Ook spraken we met bestaande teams, om goed in te kunnen spelen op de din gen die op ons pad kwamen. En na tuurlijk was er de regiocoach, die ons foto Aad Meijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73