Absdalepolder 25 Sociaal makelaar werkt als koppelaar Vooroevers langs Westerschelde vragen 'aandacht' EHBO-vereniging Kloosterzande wint aan aanhang Inspiratiecentrum Vermandei en Van Waesberghe zijn kampioen Zandschip uit de koers op kanaal bij Sas m W* v Waterdunen Nee blijft ook bang voor verzilting Informatie over leuk voorlezen genieten van buitenkoken... www.binnenuit.nl woensdag 8 juni 2011 De gemeente Hulst heeft inmid dels actie ondernomen. Handha ving van de provinciale distelveror dening is een taak van gemeenten. Aloys Michielsen is verzocht zijn perceel te schonen. Hij vertelt de onkruiddruk minstens zo erg te vinden als zijn 'conventionele' col lega Doffemont. „Ik zit hier ook niet op te wachten." Hij had de aardappelen op een be ter schoongemaakt perceel willen zetten, maar door het natte najaar kon dat niet. „Dit was een nood greep." Michielsen boert sinds 1991 biolo gisch. Bij overschakeling naar bio logische landbouw blijft de on kruiddruk de eerste jaren binnen de perken. Omdat de grond steeds 'schoner' wordt, neemt de druk toe, vooral van wortelonkruid als distels. Michielsen Iaat weten snel aan de slag te gaan op zijn aardap pelperceel. „Ik ga de distels uittrek ken en maaien, zodat ze niet in het zaad schieten. Als geen ander heb ik daar belang bij. Onkruid drukt zeker mijn opbrengst." Hij zegt als biologische boer er alles aan te doen om onkruid te bestrij den. Volgens hem doet het pro bleem zich dan ook alleen op dit aardappelperceel voor, door over macht als gevolg van het slechte weer afgelopen najaar. terneuzen - Maatregelen zijn no dig om delen van de vooroevers van Zeeuws-Vlaamse polders langs de Westerschelde op hun plek te houden. Dit blijkt uit de rappor tage peilingen 2010 van het water schap Scheldestromen. Het waterschap peilt jaarlijks hoe de vooroevers van waterkeringen zich ontwikkelen. Uit de peilingen in 2010 is gebleken dat opvallend veel vooroevers langs de Zeeuws- Vlaamse Westerscheldekust 'aan dacht' vragen of 'zorgelijk' zijn. Vanaf Breskens tot voorbij Wals oorden vergen zeventien stukken 'aandacht' en vijf delen zijn 'zorge lijk'. Volgens dagelijks bestuurder Guil- jam van der Schelde van het water schap is er geen sprake van 'noe menswaardige afwijkingen' verge leken met 2009. Hij denkt dan ook niet dat de in 2010 uitgevoerde der de verdieping van de Westerschel de de oorzaak is. „Al nemen de stroomsnelheden wel toe en geu len verplaatsen zich." Scheldestromen zal overleg voeren met Rijkswaterstaat over noodza kelijke maatregelen. Van der Schel de verwacht dat extra steenbestor- tingen langs de vooroevers nodig zijn. in de Absdalepolder. foto Mark Neelemans KLOOSTERZANDE - De EHBO-vere- niging St. Martinus in Kloosterzan de heeft onlangs het seizoen afge sloten met de uitreiking van diplo ma's aan negen nieuwe leden. Zes leden die al jaren actief zijn bij de EHBO in Kloosterzande, kregen in signes: B. Roels, A. Scheele, R. An- driessen (20 jaar), T. de Waal-Suy (30 jaar), J. Schelfhout (45 jaar) en J. de Boeij (50 jaar). St. Martinus werkt ook aan de toe komst. De EHBO-vereniging geeft cursussen op de scholen in Kloos terzande, de Sandeschool en basis school Ter Duinen. Vijftig leerlin gen van beide scholen wisten het diploma jeugd-ehbo te halen. De opleidingen zijn gegeven door EH- BO'ers J. Everaert en M. L. van den Berghen-Durinck. hulst - Het Inspiratiecentrum aan de Steenstraat in Hulst houdt maandag open dag. Tussen 12 en 17 uur zijn er allerlei workshops. Toegang is gratis. Sociaal makelaar Rosalien Paridaen brengt momenteel alle vrijwilligerswerk in de gemeente Sluis in kaart. foto Mark Neelemans door Martijn de Koning TT onge mensen willen best vrij- I willigerswerk doen. Maar dan I wel op hun manier. En die is V steeds vaker: in korte projec- J ten hun talenten benutten, en dan weer uitkijken naar iets anders. Tot die conclusie komt Rosalien Pa ridaen nu ze ruim een half jaar be zig is als sociaal makelaar bij de ge meente Sluis. De functie ontstond nadat het Rijk een nieuwe taak bij gemeenten neerlegde: het bij elkaar brengen van vraag en aanbod op het gebied van maatschappelijke stages van middelbare scholieren. Maar, en dat maakt de functie in Sluis bijzonder, ze doet veel meer. „We hebben besloten het werk aan te vullen met het complete vrijwilli gerswerk in onze gemeente", ver klaart wethouder Jan Schaalje. Er zijn meer gemeenten die dat doen, maar die leggen de taken vaak neer bij een welzijnsorganisatie. Sluis creëerde er in eigen huis een vaca ture voor. Logisch, vindt Schaalje. „We roepen regelmatig dat we steeds meer zelfredzaamheid van burgers verwachten. Maar dan moet je ze daar wel bij helpen. Dat doen we op deze manier." De klus van Paridaen is simpel uit te leggen: vraag en aanbod op het gebied van vrijwilligerswerk bij el kaar brengen. Het is nu voor clubs immers niet altijd simpel de juiste persoon voor de juiste klus te vin den, terwijl zo iemand misschien best voorhanden is. „Ik ben mo menteel bezig alle vrijwilligerswerk in de gemeente in kaart te breng en", vertelt Paridaen. „Dus ook de werkzaamheden van clubs of groe pen die nu geen problemen heb ben met het vinden van vrijwilli gers. Daarnaast motiveren we men sen die graag iets willen doen, zich te melden. Zo hoop ik die twee par tijen aan elkaar te koppelen." Spil in dat verhaal wordt een website met een digitale vacaturebank, die na de zomer de lucht in gaat. Daar op is voor iedereen vraag en aan bod te bekijken. Rekening houden met de 'nieuwe kijk' op vrijwilli gerswerk is daarbij belangrijk, bena drukt Schaalje. „We zien steeds meer mensen die korte projecten willen doen. Clubs moeten zich dat realiseren en er hun vraag op aan passen." KOEWACHT - Evelien Vermandei (Koewacht) in de categorie tot en met 14 jaar en Dimitri van Wae sberghe (categorie 15 t/m 18 jaar) zijn de Zeeuws-Vlaamse jeugdkam pioenen handboogschieten op de staande wip. Op het kampioen schap in Koewacht schoten de deelnemers elk tien keer. In de jongste leeftijdsgroep eindigden Kars Berkhout (Westdorpe) en Giovanni de Rooze (Aardenburg) als tweede en derde. Rik Verhagen (Westdorpe) en Martijn Goossen (Graauw) pakten de tweede en derde plaats in de oudste jeugdca- tegorie. Ze strijden 9 juli in Temeu- zen om de Nederlandse titel. SAS VAN GENT - De sleper Hendrik III van sleepbedrijf Van Aerde uit Sas van Gent heeft gisterochtend om half tien het zandschip Meteoor vlot getrok ken. Het schip van Heco Scheepvaart in Werkendam was in alle vroegte - op weg naar Gent - door een verkeerde manoeuvre vastgelopen op de kop van het Kanaaleiland bij Sas. Er was nauwelijks schade, foto Adri van de Wege oostburg - Zoals Vlaamse boeren en de gemeente Knokke-Heist ver zilting rondom het uitbreidende Zwin vrezen, zo zijn de Vrienden van Waterdunen Nee!!! nog bang voor verzilting van agrarische ak kers rondom plan Waterdunen. Het dagelijks provinciebestuur heeft weliswaar verzekerd dat de ri sico's van verzilting miniem zijn, maar de tegenstanders van ontpol- dering zijn daar allerminst van overtuigd. Waterdunen Nee haalt een deskundige aan, die stelt dat de zoetwaterhuishouding in de on dergrond van de Oud Breskenspol- der veel meer verandert door afgra vingen voor natuurherstel dan waarmee rekening is gehouden. terneuzen - De bibliotheek in Ter- neuzen houdt donderdagochtend een informatiebijeenkomst over voorlezen. Sprekers gaan in op nut, noodzaak en plezier. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Aanmelden is verplicht en kan door te mailen naar p.de.pree@ bibliotheekzeeuwsvlaanderen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61