281 sport Klein Uruguay heeft prachtige Woedende handballers besluiten toch Voetballer Nesu naar revalidatiecentrum Rogge wacht op verzoek cricketbond Woods meldt zich af voor US Open Rus in wachtkamer voor Wimbledon Zussen Williams spelen in Eastbourne URUGUAY-NEDERLAND Ingeklemd tussen Argentinië en Brazilië is Uruguay niet meer dan een kabouterland, maar de voetbalhistorie is ver bluffend groots. Het grote geheim: garra, oftewel passie. woensdag 8 juni 2011 UTRECHT Verdediger Mihai Nesu van FC Utrecht zal binnenkort worden overgebracht van het ziekenhuis naar een revalidatiecentrum. „Elke dag gaat hij iets vooruit, hij verbe tert nog steeds. En dat is hoopvol", liet clubarts Frank van Hellemondt weten. Nesu brak een maand gele den bij een val op de training een nekwervel. De Roemeen verliet vo rige week de intensive care. Hij heeft sinds enkele dagen weer een klein beetje gevoel in het rechter gedeelte van zijn lichaam en hij kan ook zijn rechterhand bewegen. LONDEN Jacques Rogge, de voorzitter van het IOC, ziet uit naar een mogelijk verzoek van de mondiale cricket bond om de sport op het olym pisch programma te krijgen. „We zouden een verzoek daartoe ver welkomen" sprak de Belg. „Het is een belangrijke, populaire sport die het goed doet op televisie." Rogge omschrijft zichzelf als een echte cricketliefhebber, die gere geld wedstrijden bekijkt. Cricket stond alleen in 1900 op het pro gramma tijdens de Spelen. Het goud ging naar Groot-Brittannië. NEW YORK De Amerikaanse topgolfer Tiger Woods heeft zich afgemeld voor de US Open. De voormalig nummer één van de wereld wordt al enige tijd gekweld door een blessure aan de linkerknie. „Ik ben zeer teleurge steld", schreef Woods op zijn twit- tersite. „Op dit moment moet ik door deze frustratie heen, zodat ik er op langere termijn profijt van heb." Woods trok zich vorige maand terug tijdens het Player Championship, nadat hij slechts ne gen holes had afgewerkt. LONDEN Arantxa Rus'heeft nog geen uit sluitsel gekregen over het verkrij gen van een wildcard voor Wimble don. Haar management vroeg er een voor de Nederlandse tennis ster aan, nadat ze op Roland Garros dankzij een zege op de Belgische Kim Clijsters de derde ronde had bereikt. Bij de eerste verdeling heeft Rus echter nog geen wild card ontvangen. Die gingen naar vijf Britse tennissters. Er zijn zo wel bij de vrouwen als de mannen nog drie wildcards te vergeven. LONDEN Serena Williams keert na een jaar van blessureleed en andere tegen slag in Eastbourne terug op de ten nisbaan. De Amerikaanse heeft van de organisatie een wildcard gekre gen voor het grastoernooi. De win nares van Wimbledon van vorig jaar heeft vanwege een voetblessu re en een longembolie sinds het Grand Slamtoernooi in Londen niet meer gespeeld. Ook haar zus Venus Williams maakt haar op wachting in Eastbourne. Ze kwam sinds januari niet meer in actie. Gregory van der Wiel kan tegen Uruguay zijn 25e interland spelen. Hij debuteerde op 11 februari 2009 tegen Tunesië. door Roel Wiche Toen de nationale voet balselectie van Uru guay in 1924 inge scheept werd voor de Olympische Spelen in Parijs wisten de spelers één ding zeker: het zou een heroïsche odys see worden. De grote stoomboot werd door een uitzinnige menigte op de kades van Montevideo uitge zwaaid en arriveerde pas 25 dagen later in Celta de Vigo, Noord-Span- je. Na het spelen van negen oefen wedstrijden vertrok La Celeste (Hemelsblauw) naar de Franse hoofdstad om de olympische titel te winnen, het eerste grote succes uit de nationale voetbalhistorie. De kampioenen kregen een ware heldenontvangst in Uruguay, na een zeetocht van opnieuw 25 da gen. Vertrek en aankomst van de boot, het jubelende volk, de huldi ging van de wereldreizigers door tienduizenden mannen met hoe den: alles is te zien op meterslan- Sebastian Abreu heeft als bijnaam 'El Loco', De Gek. ge, fascinerende zwart-wit foto's in het voetbalmuseum van het Estadio Centenario, het monu mentale stadion in Montevideo dat een hommage is aan de rijke voetbalgeschiedenis van Uruguay. De namen van de tribunes achter het doel zijn Colombes en Amster dam, wijzende op de olympische titels in 1924 (Stade de Colombes in Parijs) en 1928 (in Nederland). Hoog boven de verouderde, volle dig onoverdekte arena torent de honderd meter hoge Torre del Ho- menaje uit, een eerbetoon aan de twee olympische kronen. Centenario werd met man en macht binnen slechts acht maan den gebouwd voor de wedstrijden van het allereerste WK, in 1930. De gastheer, Uruguay dus, kroon de zich tot eerste wereldkampioen ten koste van aartsrivaal Argenti nië. Twintig jaar later volgde de tweede wereldtitel, toen Brazilië voor 200.000 verbijsterde toe schouwers in eigen huis werd ver nederd. Uruguay won ook nog liefst veer tien keer de Copa America, zes keer vaker dan het grote Brazilië. Ongekende successen voor een land met amper drie miljoen inwo ners. Het grote geheim is, volgens de Uruguayanen, 'garra y corazon'; passie en hart. „Als een speler ons hemelsblauwe shirt aantrekt, dan vergeet hij alle problemen, alle geldzorgen, ja, alles", verzekert Ge- nardo Cal (58), de trotse beheer der van het museum. „Hij denkt al leen nog maar aan volk en vader land. Voetbal is onze nationale pas sie." Die passie druipt overal vanaf, van de strijdliederen - 'Wij zijn alle maal een kleur, de kleur die ons verliefd maakt' - tot de hartstochte lijke inzet op het veld. Uruguayaan- "se voetballers hebben de naam bik kelhard te zijn, vaak kerels met woeste manen en gitzwarte baar den, zoals op de foto's in het mu seum te zien zijn. Ze hebben ook angstaanjagende bijnamen, ook nu nog. Verdedi gers in de nationale, competitie worden vaak 'Het Scheermes' of 'De Slager' genoemd. En ook de huidige nationale ploeg, toch tech nisch behoorlijk begaafd, is ge drenkt in geuzentaal. Zo heet Se bastian Abreu, de spits die bekend staat om zijn flamboyante levens stijl, 'El Loco'. De Gek. Alleen Die- go Forlan, die in Uruguay vele ma len populairder is dan enfant terri ble Luis Suarez (ex-Ajax), heeft geen bijnaam. Genardo Cal: „Als je een held bent in Uruguay heb je geen andere naam nodig. Forlan is door jaap van Brummelen GELEEN - De Nederlandse handbal internationals zijn woedend over het niet inschrijven van Oranje voor de kwalificatie voor het WK in 2013. Anderhalf uur voor de start van de voorbereiding op de EK kwalificatie-interland tegen Noorwegen, vanavond in Geleen, kreeg bondscoach Harry Weer man hiervan telefonisch bericht. De handbalbond noemt financiële problemen als reden. De spelers overwogen zelfs even vanavond niet te spelen uit protest. Gistermiddag volgde een bericht dat er toch nog een opening is. Technisch directeur Ton van Lin- der van het Nederlands Handbal Verbond: „Een handballiefhebber heeft zich gemeld die een finan ciële oplossing denkt te kunnen vinden." De woede bij de handbal lers is er niet door getemperd. „Wij hebben het gevoel dat dit een zoethoudertje is. Dat ze uiteinde lijk eind deze week zeggen dat het doel niet gehaald is. Dan zijn de heftigste emoties gezakt en is de opschudding minder groot", zegt aanvoerder Mark Bult. De mannen voelen zich al jaren het vijfde wiel aan de wagen. Bult: „Als ik kijk wat er de laatste vier jaar is ge beurd... We doen maar wat. En als er eens een bobo mee gaat naar een interland in het buitenland ho ren we alleen maar hoe fantastisch het allemaal bij de vrouwenploeg is. Schijtziek worden we daarvan." Bult is full-prof bij Füchse Berlin dat zich heeft geplaatst voor de Champions League. Voor hun in spanningen voor Oranje krijgen de spelers geen vergoeding. Bult: „Wij hebben een hechte groep. Onze sportieve ambities houden ons op de been. We willen ons graag een keer plaatsen voor een groot eindtoernooi en hebben de indruk dat we steeds dichter naar dat doel toe groeien. Er is een goe de mix van jong en oud." De handballers hebben de indruk dat aan de vrouwenkant alles kan en door bestuurders met geld wordt gesmeten. Bult: „Toen we onze kwalificatie-interland tegen Griekenland speelden in Rotter dam, kwam de ene na de andere bobo van het NHV ons hotel bin nen om te overnachten. Er werd gegeten, er werden flessen wijn be steld. En bij de vrouwen kan alles. Op het vorige EK was de hele groep van de Handbalacademie een week in Noorwegen om naar het EK te kijken." Waarnemend NHV-voorzitter Paul Hoes: „Dat was op uitnodi ging van de Noorse bond en de kosten werden ook voor een deel door de Noorse bond gedragen." Deze zomer wordt het EK onder 19 voor vrouwen in Nederland ge houden. Kosten: 1,7 miljoen. Hoes: „Daar zijn potjes voor. Dat EK ho pen we kostenneutraal te houden. Het is een investering in ons ima go." De sportkoepel NOCNSF dreigt ook nog eens de jaarlijkse subsidie van ruim zes ton terug te trekken zolang de bestuurlijke structuur van het NHV niet vol doet aan de eisen van de sportkoe pel. Volgens Hoes staat die kwestie los van de bezuiniging bij de man nen. „Ik was zelf ook geschokt, maar we kunnen niet anders. Het is een time-out voor één jaar." De handballers overwogen zelfs even de interland tegen Noorwe gen vanavond te boycotten. Bult: „Het NHV had dan een fikse boe te gekregen. Maar voor Mark Schmetz is. het zijn laatste wed strijd. We willen zijn afscheids feestje niet verpesten. Zaterdag spe len we de laatste kwalificatie-inter land tegen Tsjechië. We gaan een feestje bouwen in Praag en het NHV kan een aardige declaratie verwachten." Diego Forlan is de absolute ster van Uruguay. Hij is veel populairder dan ex-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56