41 binnenland T00S boek NU op sunclick.nl 5 Sunclick.nl 'Bezuinigingen op kinderopvang bevorderen deeltijdcultuur vrouwen' Hotel Asteria Elita Mantelzorgers vrezen bezuinigingen pgb Werkstraffen voor Apachepiloten Veel BN'ers op afscheid Avro-coryfee De Geus en De Vries in strategisch beraad Onderzoek: Nederlander werkt tot 17 juni voor de overheid en vergeet je sunnebril niet! 8 dagen zonvakantie al vanaf 199 woensdag 8 juni 2011 TURKIJE SIDE www.sunclick.nl Tel. 020 - 7630 440 De rechtbank in Arnhem heeft gis teren twee Apachevliegers veroor deeld tot werkstraffen van 100 en 50 uur. Ze vlogen in december 2007 tegen hoogspanningskabels in de Bommelerwaard nadat ze kaar ten volgens de rechters niet goed hadden bestudeerd. De helikopter piloten gaan in hoger beroep. A zie onze website:binnenland videobeelden uit de rechtszaal BUNNIK PAUL KUSTERS ARNHEM Bijna de helft van mantelzorgers voorziet grote problemen door de bezuinigingen op het persoonsge bonden budget. 45 procent denkt het werk niet te kunnen volhou den, blijkt uit onderzoek van Natio naal Mantelzorgpanel. Vier op de vijf verwachten dat er zonder pgb geen passend zorgaanbod is. DEN HAAG door Mayke Calis DEN HAAG - Komende jaren wordt er flink bezuinigd op de kinderop vang, zo maakte minister Henk Kamp van Sociale Zaken bekend. De kosten van het kind komen daardoor steeds meer voor eigen rekening. De 'hoge inkomens' zullen de be zuinigingen in de kinderopvang zuchtend aanvaarden, denkt hoog leraar economie Janneke Planten- ga aan de Universiteit van Utrecht. De vrouwen uit deze gezinnen gaan er niet minder door werken. Hetzelfde geldt voor de mensen met lage inkomens, die wel meer gaan betalen, maar toch wat wor den ontzien. Degenen die minder gaan werken omdat de opvang te duur wordt, zijn de middeninko mens, voorspelt zij. „En dan zijn het doorgaans niet de mannen die stoppen om thuis te gaan zitten met de kinderen." Andere ouders gaan waarschijnlijk naar alternatieven zoeken, door bij voorbeeld hun werkzaamheden binnen schooltijden te plannen. Of ze gaan de opvang onderling re gelen, denkt zij. Minister Kamp denkt dat door zijn bezuinigingen de arbeidsproductiviteit met 0,1 procent (7000 mensen) afneemt. Maar dat lijkt Plantenga wat aan de voorzichtige kant. Vrouwen gaan er in ieder geval niet méér door werken. Deze maatregelen be vestigen wat haar betreft de deel tijdcultuur onder vrouwen die er toch al was in Nederland. „Kamp kan dit zo regelen omdat de mees te moeders al in deeltijd werken." Kinderopvang FNV-beleidsmedewerker Linda Rigters denkt dat de alternatieven voor kinderopvang al lang in ge bruik zijn en dat daar niet zo veel rek meer in zit. „Veel moeders wer ken drie dagen, maar hebben maar twee dagen opvang. Opa en oma doen een dag, maar zij kunnen er vaak niet nog een dag bijnemen." Ook zij denkt dat de uitvallers vooral onder de anderhalfverdie- ners zitten. Een bouwvakker die bijvoorbeeld 30.000 euro verdient en wiens vrouw parttime in de zorg werkt en 15.000 euro ver dient. „Terwijl we die vrouwen juist hard nodig hebben." Eén gemiste kans, oordeelt emeri tus hoogleraar kinderopvang Louis Tavecchio. „Als je vrouwen meer wilt laten werken, moet je geen obstakels op werpen. Die vrouwen zijn hard no dig om de naderende-vergrijzing op te vangen." Niet te spreken is hij over het voor nemen van Kamp om de kinderop- vangtoeslag voortaan per gewerkte uren toe te kennen. „Wat een krui deniersmentaliteit van uurtje fac tuurtje." Hiervan zijn veel jonge vrouwelij ke startende ondernemers de du pe omdat hun aantal gewerkte uren zeker in het begin kan fluc tueren. Ook stellen zij het krijgen van kin deren wellicht uit, wat medisch ge zien niet gunstig is. „Deze maatre gelen zijn allemaal gebaseerd op het principe dat de man kostwin ner is en de vrouw een klein deel tijdbaantje heeft. Dat wordt niet letterlijk gezegd, maar dat is wel de uitwerking." Ook is nu wel duidelijk hoe dit ka binet denkt over kinderopvang, zegt Tavecchio. „Vlees noch visbe- leid." Kinderopvang kan een plaats zijn waar kinderen op een pedagogisch verantwoorde manier in hun ont wikkeling worden gestimuleerd en waar het kabinet in investeert, maar het kan ook een plaats zijn waar kinderen worden opgevan gen als hun ouders werken en waar het kind weer vanaf wordt gehaald als ouders even geen baan hebben. Dat laatste lijkt het geval. Kinderopvang heeft in Nederland geen identiteit, constateert Tavec chio. „Niet voor niets is het de af gelopen jaren op tal van verschil lende ministeries ondergebracht. Als een hete aardappel wordt het doorgeschoven." BRUSSEL - Een Nederlander werkt gemiddeld tot 17 juni voor de staat. Pas daarna verdient hij voor zichzelf. Dat leert een onderzoek onder werknemers in de Europese Unie. De Cyprioten hoeven het minst van hun salaris af te dragen aan de overheid: zij zijn al op 13 maart klaar. De Belgen zijn record houder: zij moeten tot 4 augustus wachten voordat zij hun loon kun nen houden. Nederlanders bevinden zich Euro pees gezien in de middenmoot. Vo rig jaar viel 'Belastingvrijheidsdag' voor Nederland nog op 3 juli: de belastingdruk is dus verminderd. Het onderzoek is gisteren gepubli ceerd door de onafhankelijke in stellingen New Direction - Founda tion for the European Reform in Brussel en het Institut Economi- que Molinari in Parijs, gebaseerd op data van Ernst Yoüng. Vol gens de onderzoekers is de belas tingdruk in de hele EU licht geste gen in vergelijking met vorig jaar, vooral door een stijging van de btw-tarieven in dertien lidstaten. In acht EU-landen komt Belasting vrijheidsdag pas na de helft van het jaar, wat duidelijk maakt dat de staat daar ruim de helft van het salaris van een werknemer opeist. Oud-CDA-minister Aart Jan de Geus en oud-staatssecretaris en prominent Jack de Vries nemen zit ting in het nieuwe strategisch be raad van het CDA. Ook oud-CD- JA-voorzitter Jeroen van Velzen neemt plaats in de commissie. Het beraad heeft als belangrijkste taak om een nieuwe koers voor de ko mende tien jaar vast te stellen. BLARICUM - Actrice Martine Bijl en haar echtgenoot, Berend Boudewijn, arriveren bij het St. Vitusgebouw, waar de herdenkingsdienst voor Wil lem Duys plaatsvindt. De oud-pre sentator van Voor de vuist weg en Muziek Mozaïek overleed donderdag aan een bacteriële infectie aan de longen. Hij werd 82 jaar. Ook pre sentatrice Mies Bouwman en haar Hotel, logies, ontbijt met vertrek in juni. KIJK VOOR ALLE AANBIEDINGEN OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4