zeeland 125 oude beroepszeilvaart Markt in Kruiningen bd store 'De Avontuur' Maatregelen tegen verkeerschaos op N59 Stropers gepakt met 276 kilo vis Lezing over Goese geschiedenis 300 oldtimers op weg door de Bevelanden Medisch handelen en de Bijbelse keuze Stadhuis beschadigd door dakknaagkever Inbraak bij kantoor Speelmansplaten Statenfractie SP tegen bouw varkensflat Broer en zus fietsen elfstedentocht Gelert Colima tent genieten van buitenkoken... www.binnenuit.nl De klipper 'de Avontuur' in vroeger tijden. Het schip werd in 1913-1914 gebouwd door scheepswerf Ce- broeders Celeijnse aan de Roode Vaarthet kanaal tus sen Zevenbergen en Moerdijk. Het schip werd in 1914 verkocht aan Pieter van der Vlies uit Halsteren. woensdag 8 juni 2011 B ZIERIKZEE Van der Vlag een oproep via de ra dio van Guus van Hecke en Rien van Boven, twee Zeeuwen die van uit idealisme een oude Zeeuwse klipper wilden aankopen. Dat is toen dus gelukt", vertelt Helmich. Typerend voor deze schepen was volgens hem de extra degelijke bouw ten behoeve van het vervoer van basaltstenen voor de zeewerin gen en massagoedproducten over de Rijn en de Zeeuwse stromen. „Steenbonken werden dergelijke klippers ook wel genoemd. De ster ke zeeglijn met een hoog voor- en achterschip maakte deze schepen zeewaardig voor de Zeeuwse del ta." Helmich licht toe dat de zeilsche pen zodanig werden uitgerust dat ze met slechts twee man gezeild konden worden om zo de concur rentie aan te gaan met de opkomst van de eerste motorschepen en de veel grotere sleepboten. Naast 'de Avontuur' werden in de periode 1912-1915 bij Scheepswerf Gebroeders Geleijnse te Roode- vaart (Moerdijk) nog drie grote identieke Zeeuwse tweemastklip pers gebouwd: De Elizabeth I en II en de Marigje. Helmich omschrijft ze als 'de zusterschepen van de laatste generatie drieklappers'. De vier klippers gelden als 'de ruggen graat' van dit boek. De beschrij ving van onder meer de ontstaans geschiedenis van de binnenvaart- klipper en de geschiedenis van de scheepswerf Gebroeders Geleijnse maken deze uitgave compleet. Toen de zeilende binnenvaart aan haar einde kwam, verdween vol gens Koppejan en Helmich, niet al leen een eeuwenoude manier van vervoer maar ook een generatie mensen met een unieke manier van leven en werken. Zij laten in hun boek oud-schippers aan woord, evenals schipperskinderen die in hun jeugd nog bewust de zeiltijd aan boord meemaakten. Dat levert verhalen op van het alle daagse leven tot spanning tijdens de oorlogstijd en bij barre zeiltoch ten op de verraderlijke Zeeuwse wateren. Aangevuld met ruim 370 foto's, oude documenten, aquarellen en detailtekeningen wordt een com pleet beeld geschetst van de ge schiedenis van deze schepen vanaf de zeiltijd tot heden. Hoewel het vaargebied zich uitstrekte tot in Duitsland voeren deze klippers ook vaak in Zeeland. Ze waren hiervoor speciaal ontworpen en drie van deze vier zusterschepen waren ook eigendom van Zeeuwse schippers. Vooral in de bietentijd voeren de klippers vanuit de toen nog talrijke Zeeuwse landbouwha- ventjes met bieten naar de suiker fabrieken. 'De Avontuur' is dankzij de inzet van vrijwilligers als enige behou den gebleven. Dit boek is een ini tiatief van de Stichting Zeeuwse Klipper Avontuur waarbij Koppe jan en Helmich beiden werkzaam zijn als vrijwilligers. De driejarige tweeling Sander en Lukas Helmich, zoontjes van een van de auteurs, bieden mevrouw Ali van der Vlag het eerste exemplaar van het boek Een veger wind aan. foto Ronald den Dekker THOLEN - Tijdens een controle op visstroperij rond het Schelde-Rijn- kanaal/Markiezaatsmeer zijn gister avond twee mannen uit Tholen op heterdaad betrapt. De mannen waren, tussen Bergen op Zoom en Tholen, aan het vis sen met een zegen (een 600 meter lang net aan een boot waarmee door rondvaren vis wordt gevan gen). Het is verboden met een der gelijk tuig te vissen op een binnen water. In een half uur tijd had het tweetal 276 kg dunlipharder gevan gen. De vis is in beslaggenomen. Tegen de twee Tholenaren is pro- ces-verbaal opgemaakt. De controle is een samenwerking tussen Provincie, Federatie Binnen visserij, nVWA (nieuwe Voedsel en Waren Autoriteit) en de politie. GOES - Museumgids Cees van den Bovenkamp geeft zaterdag een kor te lezing over de Goese stadsge schiedenis. Deze lezing is van 13.30 tot 14.30 uur in het Historisch Mu seum de Bevelanden. Van den Bovenkamp maakt duide lijk waar het stadswapen van is af geleid. Ook gaat hij in op Slot Oos tende, Jacoba van Beieren en Karei V, historische figuren van beteke nis voor de stad Goes. Aansluitend geeft hij een rondleiding over de af deling Stad Goes. De lezing en rondleiding zijn gratis. Deelne mers betalen alleen de entree. Martijn en Ebrineke Nijsse uit Mid delburg en Goes doen maandag 13 juni mee aan de Fietselfsteden- tocht in Bolsward. Dit is een tour fietstocht van 240 kilometer langs de elf Friese steden. Met hun deel name hopen broer en zus geld op te halen voor KWF Kankerbestrij- ding. Meer informatie op www.nsteden- strijd.nl. WILHELMINAPOLDER De 23-ste Molentocht wordt zon dag 12 juni, Eerste Pinksterdag, ver reden door de Zak van Zuid-Beve land door 300 oldtimers, auto's mo toren en brommers. Start en finish is de Koninklijke Maatschap Wil- helminapolder om 11.00 uur en vanaf 15.00 uur. Stops zijn Grote Markt in GoeS, het SGB-station Hoedekenskerke en het Trekkers museum in Nisse. GOES Intemist-hematoloog H. Agteresch geeft morgen een lezing in zorgcen trum Rehoboth in Goes rond het thema 'Medisch handelen rond het levenseinde'. Aan de hand praktijkvoorbeelden zoekt hij naar een Bijbels verant woorde keuze bij beslissingen die opkomen rond het Stervensbed van een zieke. Aanvang is 19.30 uur. VEERE Het dak van het historisch Stad huis van Veere blijkt ernstig be schadigd door de bonte knaagke- ver. De gemeente Veere moet snel 1,2 miljoen euro vinden om de ke- veraanvallen te stoppen. Maar ook de beelden van de voor gevel zijn zo poreus dat ze weg nmoeten; stukken dreigen te val len. In het hoofddak is ook hout schimmel aangetroffen bij de voor bereidingen van onderhoudswerk. THOLEN Dieven hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken bij hét horecabedrijf op de Speel mansplaten aan de Oesterdam in Tholen. Er werd een ruit vernield van het pand om toegang te verkrijgen. Uit uit het kantoor van het bedrijf wer den enkele honderden euro's gesto len. KRUININGEN - Burgemeester Jan Huisman heeft gistermiddag de weekmarkt van Kruiningen geo pend. De weekmarkt vindt elke dinsdag middag tussen 13.00 en 17.00 uur plaats. Mensen kunnen er terecht voor vis, bloemen, kleding, kip, exotische eetwaren, brood, koek en banket, groenteboer, been-, on der- en nachtmode, huishoudtex- tuur, snoep en zuivel. In totaal staan er negen ondernemers op de markt. Bij de opening deelde Ons Boerengoed babbelaars rond, er waren ballonnen voor de kinderen en een kleurwedstrijd. De prijsuit reiking daarvan vindt 5 juli om 15.30 uur plaats door wethouder Kees Knuit. mmtmsmimmmmKmmmmmmmitmittmmmm POORTVLIET - De Statenfractie van de SP vreest dat Zeeland het 'bio-industriële afvalputje' van Ne derland zal worden. Nu er geen nieuwe varkensflats in Brabant mogen worden gebouwd, verleg gen bio-ondërnemers hun werkge bied naar Zeeland, constateert Sta tenlid Roland van Tilborg. Hij wijst op een milieuvergunning die is aangevraagd voor het vestigen van een intensieve varkenshoude rij (5600 dieren) in Poortvliet. Hij wil van Gedeputeerde Staten on der meer weten of er nog meer plannen in Zeeland zijn voor der gelijke varkensflats. Hij vraagt ook of GS weten dat omwonenden van dergelijke stal len in Brabant klagen over de stank die niet te harden is. De SP vindt het niet getuigen van be hoorlijk bestuur een vergunning te verlenen voor de bouw van een dergelijke varkensflat nadat de Tweede Kamer zich in februari dit jaar heeft uitgesproken tegen de bouw van dergelijke bouwwer ken. Rijkswaterstaat treft maatregelen om het Pinksterweekend verkeer schaos op de N59 bij Zierikzee te voorkomen. Met hemelvaart ston den automobilisten meerdere ma len vast rond het kruispunt met de N256, de weg naar de Zeelandbrug. De tijdelijke verkeerslichten op de weg worden anders afgesteld en als het erg druk wordt, komen er verkeersregelaars. GOES AANBIEDING www.bd-store.nl 2 persoons van 99.99 nu 69.99 3 persoons van 129.99 nu 79.99 OUTDOOR FASHION ACTION Middelburg Achter de Houttuinen 34 Goes. Grote Markt 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45