241 zeeland 'Een veger wind' door Protest tegen windmolens in Anna Jacobapolder Bespaar met Energiecollectie italiaanse keukens Andries Koppejan en Dennis Helmich presen teren hun boek Een veger wind. Die titel is een oude term voor zeewind van 5 a 6 Beaufort. Sponsorloop Heinkenszand voor Jayden Vijftig jaar Van der Maale in Rilland Man botst op achterkant truck www.binnenuit.nl woensdag 8 juni 2011 BOEKPRESENTATIE door Rob Zorn anna jacobapolder - Het zou alle maal wel meevallen met het wind molenparkje aan de Del Campoweg in Anna Jacobapolder, zo. kregen de inwoners vooraf te horen. Maar hun ervaringen zijn anders sinds de roto- ren half januari begonnen te draaien. Het ongenoegen over de windmolens is zo groot dat er gis teravond een protestbijeenkomst werd gehouden in Het Veerhuis. Initiatiefnemer was de actiegroep AJP en Sluis. Chris Bodbijl, Priene- ke van Hoeven en Eric Moerland van de actiegroep zeggen dat de bij eenkomst vooral bedoeld is voor in woners die hun hart willen luch ten. „Want iedereen in de buurt heeft het over die windmolens. De mensen zijn enorm gefrustreerd en krijgen nu de kans om dat uit te spreken. Zonder dat het scheldpar tij moet worden. Bovendien hopen we dat bestuurders hierdoor beter te weten komen wat er leeft." De actiegroep stelt dat de windmo lens zorgen voor horizonvervuiling en een waardevermindering van hun panden. Maar er is meer. Zo heeft Moerland als uitbater van ho recagelegenheid het Veerhuis voor al last van de herrie van de draaien de rotorbladen. Van Hoeven heeft door de ligging van haar huis voor al last van de slagschaduwen. „Dat flitst verschrikkelijk. Het is goed dat ik geen epilepsie heb maar ik word er op den duur wel duizelig van. Op zo'n molen moeten sen sors zitten die ervoor zorgen dat een molen stopt als er te lang slag schaduw is ontstaan. Maar ik heb nog niet meegemaakt dat dat ook werkelijk gebeurd is." De actiegroep zegt dat gemeente en provincie wel makkelijk over de bedenkingen heengestapt zijn. „Ze hadden het bijvoorbeeld over de wettelijke normen. Maar al blijf je daarbinnen, dan kun je toch veel last hebben van zulke tachtig meter hoge molens. Ze hebben het over 38 decibel geluid. Misschien valt dat niet zo op in een stad of een an der druk gebied maar wel in een verder doodstille polder." Voor de bouw van de molens door KP en P is geprocedeerd tot aan de Hoge Raad. Een woordvoerster van de gemeente zegt dat daar geen offi cieel bezwaar ingediend is. Volgens de actiegroep wil een aantal omwo nenden een schadeclaim indienen wegens waardevermindering van hun woningen. „Ik heb mijn huis voor en na de bouw van de molens laten taxeren", zegt Van Hoeven. „Dat scheelt 15 procent." door Ali Pankow Kantje boord was het met klipper 'de Avontuur' Als Ali van der Vlag in 1983 niet had gereageerd op een oproep via de radio was het over en uit geweest met dat fraaie brokje maritiem cultureel erfgoed. Het staat allemaal beschre ven in het boek Een veger wind. De geschiedenis van vier Zeeuwse klip persdat onlangs werd gepresen teerd in haven Den Osse bij Brou wershaven. De auteurs Andries Koppejan uit Middelburg en Dennis Helmich uit 's-Heer-Arendskerke hebben ruim vier jaar aan dit boek ge werkt. Zij hebben beiden een warm kloppend hart voor de mari tieme historie. Koppejan is tweede stuurman op de Pride of Rotter dam van P&O Ferries op de lijn naar Huil. Hij heeft al twee eerde re boeken op zijn naam staan: Stu ren en Turen (2002) over dertig van de zeventig families die in Zeeland in de beurtschipperij werkten en als vervolg daarop Blikken Motor (2008). Dennis Helmich is loods op de Westerschelde, maar ook schipper op 'de Avontuur', een van de vier beschreven Zeeuwse klippers in het gisteren aan boord van rond- Titel: Een veger wind. Subtitel: De geschiedenis van vier Zeeuwse klippers. Auteurs/uitgevers: Andries Koppe jan en Dennis Helmich. De auteurs willen het publiek door middel van dit boek graag kennis laten maken met de oude beroeps zeilvaart. Nevendoel: Inkomsten vergaren ten behoeve van het onderhoud en verdere restauratie van klipper vaartboot 'Grevelingen' gepresen teerde boek. Twee zoontjes van Helmich, de driejarige tweeling Sander en Lukas overhandigden het eerste exemplaar van het boek aan Ali van der Vlag. „Haar vader was in 1983 eigenaar van 'de Avon tuur'. Hij was van plan het schip te laten slopen. Kort voordat dat ging gebeuren hoorde mevrouw 'De Avontuur', het schip dat niet meer weg te denken is uit Zeeland. Verkoop: bij diverse Zeeuwse boek handels en bij de twee auteurs; e-mailadressen: koppejanar@zeelandnet.ni en heimichd@zeeiandnet.nl ISBN: 978-90-817256-1-3. Lay out druk: ADZ Vlissingen. Formaat: 21 x 28 cm, hardback, 248 pagina's. Verkoopprijs: €26,50. Boek over vier klippers dient meerdere doelen Zeeuwse klipper 'de Avontuur' hier bij de brug bij Wilhelminadorp. Vaste ligplaats voor dit varend stukje cultureel erfgoed is de Houthaven in Goes. foto Willem Mieras heinkenszand - Leerlingen van de Jan van Schengenschool, de Rei ger en de Wegwijzer uit Heinkens zand houden woensdag 6 juli een sponsorloop voor stichting Jay den. Deze stichting zamelt geld in voor de bestrijding van kinderkanker. De sponsorloop is geheel opgezet door de schoolkinderen zelf De wandeling komt voort uit het ro de peperproject 'Een goed doer. Burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Borsele geeft het start sein voor de sponsorloop. Profiteer ook van de laagste tarieven en bespaar flink op uw energierekening. Meld u voor 15 juni aan en stap samen over naar een goedkopere leverancier. De Consumentenbond regelt het allemaal voor u! Het aantal plaatsen is beperkt, dus wees er snel bij. Op=op! rilland - Bij een verkeersongeval op de A58 bij Rilland dinsdagoch- tendvroeg raakte een 21-jarige Ter- neuzenaar gewond. De Terneuze- naar viel op de A58 waarschijnlijk in slaap en botste op een vrachtwa gen die voor hem reed, bestuurd door een 47-jarige man uit Kaats heuvel. De auto kwam in de berm terecht. De bestuurder is in het zie kenhuis. RILLAND - Bakkerij Van der Maale bestaat vijftig jaar in Rilland, en dus werd dat gisteren uitgebreid gevierd. Burgemeester Jan Huisman (rechts) kwam ook langs om de felicitaties over te brengen namens de gemeente. Vijftig jaar bakkerij Van der Maale in Rilland, maar het bedrijf zelf is al wat ouder, bijna honderd. „Mijn grootouders hadden deze bakkerij ook al", zegt Sjaak van der Maale, de huidige eigenaar. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44