OM in beroep zeeland 13 Transport heeft zes jaar stilgelegen Kiel gelegd voor nieuw marineschip 11 lil Bouwraadhuis commentaar Stop transport Zeeuwen in Eerste Kamer woensdag 8 juni 2011 „Jammer dat het voorbij is, maar we hebben ons punt gemaakt. Het transport is in totaal toch vier uur vertraagd." Ike Teuling, campagneleider Greenpeace Antwerpen n december 2005 reed het tot dan laat ste transport met kernafval uit Borsse- le naar La -Hague. Frankrijk gooide de deur stevig in het slot. Greenpeace had in de Franse boeken gevonden dat de invoer van radioactief materiaal strijdig was met de wet en wist met die argumenten de Franse rechter voof zich te winnen. Minister Maxime Verhagen slaagde er even- wel in nieuweafspraken te maken mét zijn Franse collega, Dat maakte eind vorig jaar de weg vrij voof een volgende vergun ning voor kerncentrale-exploitant EPZ. Greenpeace probeerde die vergunning nog via de Raad van State van tafel te krijgen, Saint-Quentinmaar viste achter het net. Tot 16 oktober 2013 zijn tien transporten tussen de kern centrale in Borssele en de verwerkingscen trale Areva in Cap la Hague toegestaan. Per transport gaan drie containers met zeven splijtstofelementen die kant op. Voor de periode na 2013 wordt weer een nieuwe vergunning aangevraagd, kondigde Jan Wieman van EPZ vorige maand aan. Splijtstofelementen zijn de benzine voor de kerncentrale. Een element gaat onge veer vijf jaar mee en bevat tabletten van verrijkt uranium. Om de centrale draaien de te houden, moeten van de 121 elemen ten jaarlijks 28 worden verwisseld. Dan zijn ze 'opgebrand'. Dat wil zeggen: 95 pro cent bestaat nog uit bruikbaar uranium en plutonium. De overige 5 procent is afval. Door het afval te scheiden, is het uranium en plutonium opnieuw als brandstof te ge bruiken. Het restant wordt verglaasd en op geslagen bij de Covra. Parijs actievoerders werden gearresteerd bij de demonstratie tegen het trans port van kernafval uit Borssele. liift ijl li v-f-r r. fMpilrMpjlMi ■éfc%üiJSW j W' gie. Het is niet alleen gevaarlijk, maar ook totaal overbodig." Agenten weten de actievoerders na ruim twee uur los te krijgen. In totaal worden 33 Greenpeace-acti- visten gearresteerd. „Jammer dat het voorbij is, maar we hebben ons punt gemaakt", reageert Teu ling. „En het transport is in totaal toch vier uur vertraagd." Greenpeace verrichtte gistermid dag in Moeskroen (België) metin gen naar de- radioactieve straling die bij het transport vrijkwam: 0,9 microsievert per uur, op 16,5 me ter afstand van de trein. EPZ deed voorafgaand aan het transport ook Z2-VIDEOJOURNAAL Bekijk elke dag op je telefoon, tablet of computer het Zeeuwse nieuws in 2 minuten op ons Z2-Videojournaal STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto metingen, maar wil de resultaten nog niet bekendmaken. „De limiet ligt op 0,1 microsievert per uur. Als de straling boven de limiet komt, dan mag het transport niet vertrekken", zegt woordvoerder Monique Linger van EPZ. „Ter ver gelijking: bij een röntgenfoto sta je bloot aan 0,3 microsievert per uur." Volgens Linger leverde het opont houd van het transport geen ge vaar op. „We hadden deze actie verwacht. Het is bijna traditie. We zijn opgelucht dat de trein rijdt en dat we de gebruikte splijtstofele menten weer kunnen vervoeren." middelburg - Het Openbaar Minis terie gaat vooralsnog in hoger be roep tegen de vrijspraak van de Duitse man (29) die verdacht werd van poging tot doodslag op een meisje (17) in Renesse, vorig jaar augustus. De Middelburgse recht bank sprak de man twee weken ge leden vrij, omdat er geen overtui gend bewijs was dat die chirurg die misdaad beging. Het OM heeft nog meer tijd nodig om het vonnis te bestuderen en te overleggen met de advocaat-gene raal bij het gerechtshof. Het sluit niet uit dat het daarna besluit het hoger beroep toch in te trekken. Het OM eiste een celstraf van vier jaar tegen de man. Advocate B. Ficq hoopt dat het OM toch nog tot inzicht komt het beroep in te trekken, omdat de vrijspraak vol gens haar 'zeer overtuigend is'. Ze vindt dat er een einde moet ko men aan de 'nachtmerrie' voor haar cliënt. den haag - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg en Statenlid Peter van Dijk zijn giste ren beëdigd als lid van de Eerste Kamer. Schouwenaar is senator voor de WD, Van Dijk voor de PW. De Senaat kwam gistermid dag voor het eerst bijeen in haar nieuwe samenstelling. Van de 75 Kamerleden keren er 36 terug in de Eerste Kamer, nadat zij op 23 mei werden herkozen. De overige 39 Kamerzetels worden ingeno men door nieuw gekozen leden. Vier uur vertraging. Daartoe leidde de ac tie van Greenpeace gisteren. En tot vra gen tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Minister Maxime Verhagen liet bij die ge legenheid weten de financiële schade graag te verhalen op de actievoerders. Zo ver zal het ver moedelijk niet komen, want eenvoudig is dat niet, zo meld de de minister. Uiteraard kunnen actievoerders naar redelijke maatstaven geme ten te ver gaan. Maar daarvan lijkt in dit geval geen sprake. Na zes jaar oponthoud werden de transporten naar Frankrijk gisteren hervat. Greenpeace greep die gelegenheid aan om aandacht te vragen voor de risi co's van dit transport. Niet zon der resultaat, want het onder werp werd prompt besproken in de Tweede Kamer. Met het uitspreken van de wens om de schade op de actievoerders te verhalen gaat Verhagen wel erg ver. Als hij zijn zin zou krijgen, zou het in Nederland erg lastig worden om aandacht te vragen voor een dergelijke zaak. galatz - Op de scheepswerf van het Roemeense Galatz is gisteren de kiel gelegd van de JSS Karei Doorman, het grootste schip dat Damen Schelde ooit voor de Ne derlandse marine heeft gebouwd. Het Joint Support Ship is een logis tiek ondersteuningsschip. Het is weliswaar van de marine, maar is ontworpen om ook materieel van andere krijgsmachtdelen te vervoe ren. Het casco wordt de komende an derhalf jaar in Roemenië ge bouwd; voor de afbouw komt het naar Vlissingen. Die afbouw duurt ook nog anderhalf jaar. De JSS wordt naar verwachting op 28 juni 2013 naar Vlissingen gesleept. De PZC heeft toestemming gekregen om die periode van dichtbij te ver slaan. Verslaggeefster Wendy van Hurk is momenteel in Galatz om de kiellegging bij te wonen. Daar van staat zaterdag een verslag in de bijlage Spectrum. Het schip vervangt de bevoorra- ders Hr Ms Zuiderkruis en de Hr Ms Amsterdam. De Karei Doorman komt in 2015 in dienst. Ontwerp Bouwvoorbereiding l Bouwcoördinatie (0113) 5717 58 waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3