Proloog/tijdrit vrijdag 10 juni Ronald Apers: festival der sprinters Het parcours van het Pinksterweekeinde Een terugblik ADVERTORIAL Om 18.00 uur begint de tijdrit/pro loog in Vlissingen over 3.8 kilome ter. Ruim van tevoren rijden de 140 renners zich warm op de rollenbank. Dat is altijd voor de toeschouwer een spectaculair gezicht. Ook het hele wielêrcircus met zijn materi aal, rennersbussen en verzorgers is altijd leuk öm te zien. De fietsen worden ook steeds avant- gardistischer. Er zijn al teams die fiet sen laten ontwikkelen door technici van het Formule 1 team van McLaren. Het is een nieuwe formule op het gebied van lichtgewicht, stijfheid en aërody namica. Maar de benen moeten altijd nog het werk blijven doen. Gerriê Knetemann noemde de tijdrit eens prozaïsch: Vrijwillig lijden- met je pedalen jezelf kastijden- pijn niet te vermijden- deze religie mag je belijden- overwinning zal je verblijden- De boulevards van Vlissingen bieden een modi decor voor de tijdrit. De start, waarvoor wethouder Polderman tekent; is bij hotel Piccard in de Badhuisstraat. Van "hier gaat het over de Burgemeester van Woelderenlaan naar de rotonde bij de Sloeweg. Daarna gaat het via de Van Woelderenlaan via de President Rooseveltlaan naar de Boulevard Evertsen en Boulevard Banckert. Via de Coosje Buskenstraat gaat het naar beneden de Badhuisstraat in waar ter hoogte van het Vlissingse Stadhuis de finish is. De 3,8 kilometer zitten er dan op. Een mooier decor - Vlissingen is dan weer bruisend als de branding- is er bij het begin van het Pinksterweekeinde niet denkbaar. De proloog is ook bij uitstek geschikt om de renners van dichtbij te zien. Het is topsport op het hoogste niveau. En dit spektakel is ook nog eens gratis. Freddy Scheele is het comitélid dat zich bezighoudt met de route. Hij weet dat de wind in het Zeeuwse altijd een rol speelt. Maar ook hét parcours moet selectief en attrac tief zijn. Dat is bij de man uit Hoek in goede handen. Hij weet de weg, kenners zeggen dat hij zélfs de onderkant van elke steen en kas sei in het parcours kent. Naast de proloog die de renners op vrijdag 10 juni op en rond de Vlissingse boule vards afwerken, kijken we naar de etappes op zaterdag en zondag. Middelburg-Goes Zaterdag 11 juni vindt de start om 12.30 uur op de Middelburgse Markt plaats voor de etappe Middelburg- Goes. Hier staan ook de ploegleider wagens en de ploegbussen opgesteld. Interessant noemt' Scheele de kas seistrook in Geersdijk. Daar dendert om 13.05 uur het peloton over. Via Noord-Beveland gaat het naar de Zeelandbrug. Rond 13.25 uur vindt hier de passage plaats. Via de Philipsdam gaat het naar Tholen waar om 14.30 in Oud-Vossemeer op de Hiksedijk een tussensprint is. Tien minuten later vindt de bevoorrading plaats op de Nieuwe Postweg.Via de Oesterdam gaat het naar Woehsdrecht. Hier wordt de kas- seistrook van de Hoogwaardpolder twee keer genomen. Via de Oude Rijksweg gaat het via dé kanaalweg over de Póstbrug naar Goes. De eer ste doorkomst vindt iets voor half vijf plaats. Eén goede tien minuten later vindt de tweede doorkomst plaats. De finish op de Goese -Nansenbaan is rond 17.00 uur. Dan zit de 193 kilome ter lange etappe er op. Terneuzen-Terneuzen Zondag 12 juni om 12.00 uur vindt de start op de Terneuzens Markt plaats. Het is een etappe met maar liefst 12 kasseistroken, Na drie kwartier koers vindt een tussensprint plaats in Oostburg. Daarna volgt rond 13.00 uur de eerste kasseistrook in St Kruis. Via Oostburg gaat het naar de Panoramaweg in Breskens. Rond 14.00 uur vindt de bevoorrading plaats in Slijkplaat. Met een goed gevulde maag volgen nu de kasseistroken op de Mauritsweg en Schorerwëg in- Uzendijke. In Biervliet wordt alles nog eens dunnetje overgedaan. Daar liggen maar liefst vijf kasseistroken. Na de kasseistrook aan de Boekhoutseweg in Philippine vindt in de Kasteelstraat een tussensprint plaats. Dat is rond 15.00 uur. Daarna gaat het via de Terneuzense Kennedylaan naar de Axelse Plattedijk. Deze kasseistrook wordt rond half vier voor de eerste keer aangedaan. Een klein half uur later vindt de eerste passage plaats op de Binnenvaartweg. Als beloning wacht dan weer de kasseistrook in Axel en dan gaat het naar de finish in Terneuzen aan de Binnenvaartweg. De renners hebben dan 196 kilometer door Zeeuws-Vlaanderen gefietst. Rond 17.00 uur weten we dan wie de winnaar is van deze vierde en tevens laatste editie. Het boek kan dicht. Freddy Scheele bergt dan zijn detailkaarten, aante keningen van rotondes, snelheidrem mers, wegversmallingen, verhoogde stoepranden en andere gevaarlijke obstakels in zijn archief op. Die heb ben jaren hun werk uitstekend c "Poets je tanden goed, flos beter." Dit is alledaagse taal voor een tandarts. Ook voor tandarts Ronald Apers. Maar als hij het over het rennersveld heeft, dan lacht hij zijn hagelwitte tanden bloot. De Aardenburger is wielerliefhebber pur sang. Als vice-voorzitter is hij verantwoordelijk voor het rennersveld van de DELTA Tour Zeeland. Apers:" Met ons budget hebben we goed ingekocht. De Rabobank ploeg komt met onder meer Theo Bos, Stef Clement, Rick Flens, Jos van Emden en Sebastian Langeveld, de man die de eerste voorjaarsklassieker Omloop het Nieuwsblad won. Het Amerikaanse Garmin-Cervélo vervangt tweevoudig winnaar Tyler Farrar door alleskunner Heinrich Haussier. Andere namen in deze Worldtourploeg zijn: de van een blesure herstelde Martijn Maaskant, Roger Hammond, Sep Vanmarcke en Jack Bobridge. Deze laatste is kampioen van Australië en wereldrecordhouder achtervolging op de baan. Verder staat Vacansoleil aan de start dat ongetwijfeld voor de aanval zal kiezen. Het Belgische Landbouwkrediet rekent op de sprinters Aidis Kruopis en Hans Dekkers de enige Zeeuw die aan de start verschijnt. Veranda Williams komt met de Nederlanders Stefan van Dijk en Bram Schmitz. Worldtourploeg Francaise des Jeux mikt op de onverslijt- bare Frédéric Guesdon, eens winnaar van Parijs Roubaix. Skil Shimano komt met de Australiër Mitchell Docker en de verrassend goed rijdende 23-jarige neoprof, de Duitser Marcel Kittel. Deze won onlangs alle vier ritten in de Vierdaagse van Duinkerken. Met deze score trad Kittel in de voetsporen van de dit jaar overleden Fedor den Hertog. De Duitser wordt als hèt grote sprinttalent gezien." De vierde Worldtourploeg is Team Leopard Trek die met de Italiaan Daniele Bennati en de Duitse sprinter Robert Wagner hoge ogen gooit. Zeeland en Wagner liggen elkaar goed. In 2008 werd de man uit Maagdenburg 2e, in 2009 3e in het algemeen klassement. In 2010 won hij in Goes de tweede etappe. Tom Stamsnijder en Dominic Klemme maken ook deel uit van deze Luxemburgse ploeg. Ronald Apers is ook trots op de komst van veldrijder Niels Albert en zijn landgenoot Kevin Hulsmans. Kanshebbers zijn' volgens hem de renners die kunnen tijdrijden en sprinten. Een festival der sprinters belooft het voor de toeschouwers te worden. "De winnaar wordt degene die het mooiste gebit heeft", grapt de Aardenburger Ronald Apers. Kees Ba! werd in 1975 20e m de Ronde van Midden-Zeeiano. Nu is hij een van de initiabefriemefs.van DELTA Ride forlhe Roses die a s. zaterdag wordt gereden Zaterdag 18 juli 1959 ging de eerste Ronde van Midden-Zeeland van start. Zeeuwsvlaming Miel Verstraete liet mannen als Ab Geldermans en Jan Janssen zijn hielen zien. Het gaat te ver alle namen van de winnaars van de andere edities te noemen, Een mozaïek van herinneringen haalt prozaïsche namen boven als: Bert Solaro (winnaar 1961), Matje Gerrits, Patrick Eïjk, de zoon van pianist/entertainer Tony Eijk, Gino Primo en Rob Compas. Of wat te denken van: Roberts Vinoraius (winnaar 1992) en Arturas Trumpauskas. Namen die je eerder op het film doek d^n in een wielerpeloton verwacht. In 1998 maakte de Ronde van Midden-Zeeland plaats voor de DELTA Profronde die Erik Zabel als eerste winnaar verwelkomde. Daarna volgden Se'rvais Knaven (1999), Leon van Bon (2000), Nico Eeckhout (2001 en 2004), Robbie Mc Ewen (2002), Stefan van Dijk (2003), Bram de Groot (2005) en Steven de Jongh (2006). De Fransman Denis Flahaut sloot de reeks DELTA Profrondes in 2007 af in een recordtijd. Hij raffelde de *199 kilometer af in 4 uur en 11 minuten. Die record tijd was ook een eresaluut aan de voormalige voorzitters Ad Verhulst, Piet Louwerse en Lieuwe Rienstra.David Luteijn is de vormgever van de DELTA Tour Zeeland. In deze driedaagse gin gen de wedstrijden DELTA Profronde en hetOZ Wielerweekend op. In 2008 won de Australiër Ghris Sutton, die begin dit seizoen het wereldklassement aanvoerde. In 2009 en 2010 ging de in Gent woonachtige, Amerikaan Tyler Farrar met de eer strijken. Op een van de sponsoravonden likte repor ter Jean Nelissen zijn vingers af omdat de natuur, het landschap, de wolkenluchten, de Oostérscheldekering en de Zeelandbrug de koers omlijsten. Hij zei:" Het parkoers is met goud geplaveid." Wielerkenner Jean Nelissen zit nu - ongetwijfeld met een glaasje gerstenat binnen handbereik- vanaf een wolk naar de Zeeuwse koers te kijken. Door zijn contacten en netwerk zal hij de Hogere Macht vragen Zeeland zijn prof- koers te laten behouden. Wielerminnend Zeeland zal niets anders willen èn wensen. ArnoldParre Vrijdag 10 juni proloog/tijdrit Vlissingen 18.00 uur Zaterdag 11 juni Middelburg-Goes start 12.30 uur Zondag 12 juni Terneuzen-Terneuzen start 12.00 uur Oe Zeelandbrug is zaterdag 11 juni van 13.00 tot 14.00 uur afgesloten vanwege de doorkomst van de DELTA Tour Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32