'Totaal achterhaald in tijd van mobieltjes en internet' 'V II 'In Marokko komt de discussie over homoseksualiteit op gang. Door ons' 'Internet is bij hotels en campings niet gratis. Dit zorgt voor een kostenexplosie.' 'Kan Wereldomroep niet gewoon Radio uitzenden? Dit hoeft niet veel te kosten.' 'Via internet is te ach terhalen waar je naar luistert. Stroom valt vaak uitzeker hier.' 'Omroep direct onder BuZa? Zeg maar dag tegen onafhankelijke journalistieke keuzes.' 'Wereldomroep is in de vakantie al 30 jaar mijn belangrijkste nieuwsbron.' woensdag 8 juni 2011 directeur Jan Hoek van de Wereldomroep Jan Hoek foto GPD Meer dan zestig jaar maakt de Wereldomroep programma's. Wie luiste ren er eigenlijk naar? In drukken van onze corres pondenten. ooral missionarissen, maar ook Nederland se expats, voorname lijk die op het platte land wonen luisteren naar de We reldomroep", zegt Frans van den Hout, correspondent voor deze krant in Afrika. „Ze luisteren voor al om nieuws over Nederland en het weer in Nederland te horen. En in het weekend de voetbaluit slagen. Het aantal neemt wel af. Het gaat vooral om mensen die al heel lang uit Nederland weg zijn en vaak niet over andere informa tiebronnen (tv, internet) beschik ken. In de steden kijken Nederlan ders veel naar BVN. Dat is via de satelliet te ontvangen en dan krij gen ze een compilatie van wat de dag ervoor op de Nederlandse tv te zien was." Remko Tanis, China: „Ik heb hier nog nooit iemand horen praten over de Nederlandse Wereldom roep. De kleine groep Chinezen die al geïnteresseerd is in zulke bui tenlandse media kiest eerder voor de BBC, de Voice of America of Ra dio Free Asia. Nederlanders in Chi na hebben de Wereldomroep niet meer nodig. Die kijken het NOS Journaal en De Wereld Draait Door via internet, of flippen op hun smartphone in de metro door het laatste nieuws via nu.nl of een krantensite." Harald Doornbos, Midden-Qos- ten: „Wellicht dat iemand in het Midden-Oosten ooit naar de We reldomroep heeft geluisterd, maar die persoon heeft het dan zorgvul dig voor zich gehouden." „Ik luisterde daar de afgelopen ja ren dus echt nooit meer naar', al dus Gerard Jonkman, een Neder landse hulpverlener in Beiroet. „Hun concept is totaal achterhaald in een wereld met mobiele tele foons en internet. Ik kijk of luister via het internet naar allerlei Neder landse websites." Tijdens de vele crises in Libanon heeft Jonkman ook niets gehad aan de Wereldom roep. „Informatie over de oorlog ging via de Nederlandse ambassa de hier in Beiroet. De ambassade verspreidde noodberichten onder de Nederlanders door middel van sms'jes. Daar kwam die hele We reldomroep niet meer aan te pas." De Wereldomroep heeft een Arabi sche afdeling maar in een media landschap van ongeveer duizend Arabische televisiezenders, speelt een door Nederland gesponsord Arabisch radiostation geen rol van betekenis. Als Arabieren al naar een buitenlands radiostation luiste ren, doen ze dat naar BBC Arabic." Floris Akkerman, Rusland: „Het woord Wereldomroep valt hier nooit. Iedereen heeft internet, ra dio en tv. Nederlanders hier die nieuws uit Nederland zoeken, lo pen de sites af) of kijken naar het journaal via internet." Robert-Jan Friele, Zuid-Amerika: „Nederlanders op dit continent luisteren er niet naar. Die doen al les via internet of werken met pod- casts. Wie er in Zuid-Amerika naar de Spaanstalige uitzendingen van de Wereldomroep luisteren, weet ik niet echt. Ik ken wel Co- lombianen die luisteren om op de hoogte te zijn van het wereld nieuws. Het nieuws dat hier niet wordt geleverd." zie onze website:binnenland Video: een rondleiding bij de Wereldomroep in Hilversum S. Drama, in Nederland G. Sperwer, in Nederland Albert Hampshire, vanuit Engeland Stuur, in Nederland N Pijnenburg, vakantie in Frankrijk Prioriteitslanden De Wereldomroep gaat zich richten op landen waar persvrijheid niet vanzelfsprekend is en op landen waarmee Nederland bijzondere banden onderhoudt, bijvoorbeeld op het gebied van economie, migratie of ontwikkelingshulp. prioriteitslanden aandachtslanden' Er wordt nader onderzoek gedaan naar de mogelijkheden in deze landen. infographic CRW bron Wereldomroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11