io wereldomroep Door Nederlanders, maar niet meer voor Nederlanders Radio voor Neder landers in den eemde stopt. De eldomroep blijft actief in verre landen zonder pers vrijheid. Maar heeft de omroep nog be staansrecht? woensdag 8 juni 2011 alvast aangekondigd eigenhandig 10 miljoen te bezuinigen door - on der andere - het schrappen van die aloude kerntaak: 'het informe ren van Nederlanders in het bui tenland'. De omroep blijft actief als calamiteitenzender. De maatregelen slaan in media land bepaald niet in ais een bom. Overige publieke omroepen zijn stiekem blij dat het Wereldom roepbudget niet nog langer op de mediabegroting drukt. Critici vroe gen zich af of het in de huidige tijd, waarin internet ons nieuws vanuit heel de wereld heet van de naald brengt, nog wel nodig is om zo'n duur instituut overeind te houden. PW'er Martin Bosma - zijn partij wil de Wereldomroep graag in zijn geheel opheffen - be schreef het bedrijf zelfs onomwon den als 'werkgelegenheidsproject' zonder bestaansrecht. De rust die vandaag heerst rond het gebouw van de Wereldomroep is dus bedrieglijk. Directeur Jan Hoek heeft net een ingelaste bij- 'lk zeg: de Wereldomroep heeft ab-so-luut bestaansrecht' eenkomst met zijn personeel ach ter de rug. „Lastig, want je stopt met een traditionele taak. Neder landers in het buitenland informe ren is minder relevant geworden door de voortschrijdende techno logie. De mensen die geen alterna tiefhebben, tref je daarmee. Maar de wereld verandert nu eenmaal." Hoek, nu nog met 400 medewer kers, wil zich gaan richten op het bieden van informatie aan men sen in landen waar de persvrijheid in de knel zit. En dat alles met een kwart werknemers minder. Het netwerk is er al, want de RNW maakt al jaren programma's in tien talen. Hoek ziet zijn Wereldomroep Nieuwe Stijl als 'journalistiek visitekaartje van Nederland in het buitenland'. Het bevorderen van persvrijheid en het uitdragen van Nederlandse waarden zoals vrij heid van meningsuiting en gelijk heid voor vrouwen is van groot be lang, aldus Hoek. „Voorbeeld. In Marokko komt de discussie over homoseksualiteit op gang. Door ons. In Koeweit werd onze Arabi sche medewerker uitgenodigd in de lokale Pauw en Witteman, om dat ze er zeker geïnteresseerd zijn hoe het leven bij ons is." Dus ja, ze zitten wat hem betreft in bepaalde landen zeker te wach ten op onafhankelijke berichtge ving. En dat mag in Nederland niet als onbelangrijke ver-van- mijn-bedshow worden gezien. „Als land met een internationale positie heb je een verantwoorde lijkheid en belang om bepaalde waarden door te geven. Als je in Nederland een persconferentie geeft staan er tientallen media op de stoep, in veel andere landen komt er maar eentje opdagen: de regering." Grote internationale zenders als de BBC World Service en Voice of America maken eveneens program ma's voor dezelfde doelgroep. Toch is het volgens Hoek belang rijk dat juist ook de Nederlandse stem wordt gehoord in het buiten land. „De Amerikanen zijn vaker wat politiek getint. Daar blijven wij verre van. Overigens stemmen we alles wat we doen op elkaar af." De vraag of de Wereldomroep zo langzamerhand overbodig is ge worden, moet je dan ook niet aan hem stellen, zegt Hoek. „Ik zeg: we hebben ab-so-luut bestaans recht. Drieduizend andere zenders over de hele wereld geven onze programma's gratis door. In ons plan staan allerlei getuigenissen van mensen uit landen waar we op waarde worden geschat. De We reldomroep als verkapte vorm van ontwikkelingshulp? Als je het zo wil zien, maar dan als journalis tiek onafhankelijke organisatie. In die zestig jaar hebben we wat dat betreft een vlekkeloze reputatie op gebouwd met grote internationale expertise." Maar wat als de Wereld omroep toch weg zou moeten? „Het zou concreet betekenen dat in Ruanda de oppositie niet meer aan het woord komt. Dat in veel Afrikaanse landen of in La- tijns-Amerika geen aandacht meer is voor vrouwenrechten. Dat is slecht voor de wereld en slecht voor Nederland." Nederlands nieuws in Arabisch, Papiaments en Chinees Radio Nederland Wereldomroep zendt uit als internationale publie ke omroep van Nederland in het buitenland. Via radio, televisie en internet is er nieuws, achtergronden en service informatie in tien talen (Neder lands, Engels, Spaans, Portugees, Arabisch, Frans, Chinees, Indone sisch, Papiaments en Sarnami). Wereldomroep.nl, biedt een mix van nieuws en service aan expats en emigranten, internetartikelen, radio en video. De RNW behoort met BBC World Service, Voice of America, Radio France Internationale en Deutsche Welle tot de vijf invloedrijkste in ternationale publieke omroepen ter wereld. De geschiedenis van de Nederland se omroep voor het buitenland be gint op 11 maart 1927 met uitzen dingen naar Nederlands-lndië. Tij dens de Tweede Wereldoorlog wer den de uitzendingen stopgezet en deels overgenomen door Radio Oranje. Op 15 april 1947 ontstaat de Wereldomroep. Populair in het begin was de 'Groetenafdeling', omdat telefoneren naar het westen moeizaam en duur was. In 1952 krijgt de omroep er een belangrij ke doelgroep bij: emigranten in Au stralië, Nieuw Zeeland en Canada. De Wereldomroep werkt wereld wijd samen met 3.000 lokale radio stations. De partnerstations heb ben vaak een relatief klein budget en ze krijgen zo gratis program ma's. Dit is anders dan bij bijvoor beeld de BBC die zendtijd inkoopt bij lokale omroepen. RNW wordt nu nog gefinancierd via de mediabegroting van het mi nisterie van OCW. Binnenkort wordt de omroep betaald uit het potje voor Ontwikkelingssamen werking van Buitenlandse Zaken. Het hoofdkantoor is in Hilversum. Ook is er een redactie op Curasao. Verder beschikt RNW over verte genwoordigingen in Jordanië, Ma rokko, Kenia, Senegal, Indonesië, In dia, Brazilië, Colombia, de Verenig de Staten, Suriname en Curagao. Er werken circa 400 mensen (jour nalisten, technici en overig perso neel met 20 nationaliteiten), na de reorganisatie daalt dat naar 300. RNW is te beluisteren via de satel liet, internet, podcasts en met een wereldopvanger via de korte golf. Voor mobiele telefoons, maar ook voor een langzame internetverbin ding, is er de speciale lichte websi te www.hetnieuws.nl. Voor Nederlandstaligen in het bui tenland in het BVN (het Beste van Vlaanderen en Nederland) zendt RNW tv-programma's uit van de Nederlandse publieke omroep en de Belgische VRT. De programma's worden uitgezonden via de satel liet. Zie www.bvn.tv. door Monique Brandt De nieuws. Dutch van Dé Nederlander in jen vreemde an no 2012 is duide lijk goed op de I hoogte van het 7 Hollandse media- van Free Speech, toekomstplan Nederland Wereld- is amper droog, stromen binnen op gelegen burelen op versumse Mediapark. Van komen de mails, waarin chauffeurs, zeemannen, expats, emigranten en gepensioneerden die.hun oude dag in tropische oor den slijten, klagen over het stopzet ten van de vertrouwde radio- en tv-programma's in hun moeder taal. Nederlanders die soms al der tig, veertig jaar niet meer in hun vaderland zijn geweest, truckers die dagelijks Europa doorkruisen. „In je cabine ver van huis, wie praat er tegen jé? De Wereldom roep en je TomTom. Dan maar de TomTom het raam uit", schrijft één van hen. Maar de reacties en een lijvige in- ternetpetitie ten spijt, het tij is niet meer te keren. Minister Marja van Bijsterveldt wil fors bezuini gen op de publieke omroep. De Wereldomroep, nu met een bud get van 46 miljoen euro, wordt overgeheveld naar de begroting van Buitenlandse Zaken. Taken en huidig budget worden fiks uitge kleed. Als voorschot op die maatre gelen heeft directeur Jan Hoek nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10