Recron: geen toestemming tweede Kuis Muzikaal spektakel op Onderzoek naar Zeeuws huishoudonderwijs 20 Rommelmarkt, trekkertrek en muziek omlijsten paardenwedstrijd Rioolheffing in Kapelle gaat fors omhoog dinsdag 7 juni 2011 MAATREGEL Gemeenteraad wél positief door Martijn de Koning OOSTBURG - Recron Zeeuws- Vlaanderen ziet niks in het plan van de gemeente Sluis om het ge bruik van huizen als tweede wo ning in de kleinere kernen toe te staan. De belangenvereniging van recreatieondernemers denkt dat de maatregel negatieve gevolgen heeft voor de leefbaarheid en de toeristische waarde van de betrok ken dorpen. Nu is het verboden om een huis als tweede woning te gebruiken, behalve als dat vóór 2005 al het ge val was. Achterliggend idee is voor komen dat hele straten buiten de weekeinden en vakanties com pleet zijn uitgestorven. De tijden zijn veranderd, constateren B en W. Er staan meer dan 1200 huizen leeg; eigenaren krijgen ze niet ver kocht. Omdat een af en toe bewoond huis nog altijd beter is dan een leegstaand huis, wil het college het 'parttime' wonen nu wel toestaan, behalve in de grotere plaatsen Oostburg, Breskens, IJzendijke, Aardenburg en Sluis. De gemeente zet daar immers in op het behoud of zelfs vergroten van het aantal voorzieningen, zodat het belang rijk is dat daar zo veel mogelijk 'permanente' bewoners leven. TERNEUZEN - Cultuurhistorica Ger- da Godrie (66) uit Etten-Leur doet onderzoek naar het huishoudon- derwijs in Zeeland tussen 1919 en 1968. Ze is op zoek naar persoonlij ke ervaringen van Zeeuwse vrou wen die -in die periode op de huis houdschool zaten. Godrie, die is afgestudeerd aan de Universiteit van Tilburg, deed eer der onderzoek naar de huishoud school in Brabant. Ze schreef er een boek over, dat in 2008 uit kwam. De historica wil nu een ver gelijking maken met Zeeland. Ze zat zelf ook ooit op de huishoud school en is vooral benieuwd naar persoonlijke verhalen. „Ik ben be- EEDE - De organisatie van de jaar lijkse paardentrekwedstrijd in Ee- de verwacht ook zondag, tijdens de veertiende editie, weer duizen den toeschouwers. Het dorp werkt langzaam toe naar het hoogtepunt door vrijdag al te beginnen met de festiviteiten aan de Verlorendorpweg. Vanaf 21 uur is er disco. Kaarten kosten 6 euro in de voorverkoop (bij Frituur Volgens Recron zijn woningen voor toeristen juist aantrekkelijk als die in levendige straten of wij ken staan, en niet als ze zich tus sen een boel andere tweede wo ningen bevinden. Bovendien wij zen de cijfers erop dat er helemaal geen probleem is: in Groede en Nieuwvliet staan maar vijfhuizen te koop met een vraagprijs van minder dan vijf ton; in Cadzand en Retranchement nog minder. Bovendien staan die woningen he lemaal nog niet zo lang te koop, be toogt Recron. Er is dus best vraag naar huizen voor permanente be woning. En dat moet altijd voor gaan, stelt de organisatie, want in de praktijk worden veel 'tweede woningen' niet goed onderhou den, waardoor ze alsnog verkrot ten en de voorgestelde maatregel zijn doel voorbij schiet. Recron lijkt niet veel steun te krij gen van de Sluise gemeenteraad. Die neemt eind deze maand een besluit over het voorstel van het college. Alleen Dorpsbelangen Toerisme keerde zich vorige week, tijdens een commissievergadering, tegen de maatregel. Een raadsmeer- derheid kan zich er prima in vin den: Nieuw Gemeentebelang en D66 gaan zelfs een stapje verder en willen de maatregel in alle ker nen invoeren. door Jeanette Vergouwen Op de dweildag in Hulst komt geen sleet. Het concept en het draaiboek bleken de afgelopen jaren helemaal in orde en daarom zijn er weinig veranderingen aan gebracht. Mede-organisator Wilco Dobbelaar: „Wat goed is, moet je niet veranderen." Zondag 19 juni vindt de achttien de editie van de Hulster Dweildag plaats. Dan komen minimaal vijf tien dweilbands uit Zeeland, Bra bant en Limburg naar het geogra fisch niet eens zo gunstig liggende Hulst afgezakt. Dobbelaar: „Ons concept wordt vaak gekopieerd. Dat beschouwen wij als een succes, maar omdat er steeds meer dweildagen worden georganiseerd, komen er nu wel minder bands naar Hulst. We gaan binnenkort ons dweilevene- ment voor Nederland duidelijker op de kaart zetten. Er is een nieu- we website in de maak en daarop worden alle bijzondere kenmer ken en sterke punten van de Huls ter Dweildag extra benadrukt: de ambiance, de Zeeuws-Vlaamse gastvrijheid, de historische binnen stad, het feit dat de winkels op zondag open zijn en de garantie voor een leutige middag met dui zenden bezoekers." De organisatie vergt vele vrije uren. Maar alles is inmiddels in kannen en kruiken. De dweil bands zijn uitgenodigd, de vergun ning is aangevraagd, het overleg met evenementenbureau Het nieuwd naar de achtergrond van oud-leerlingen, bijvoorbeeld het beroep van hun vader en moeder, foto's, dagboeken en lesmateriaal: ik ben overal in geïnteresseerd." In Zeeuws-Vlaanderen is Godrie voor al ook op zoek naar mensen, die iets meer kunnen vertellen over de Hovam-scholen (Huishoud On derwijs Voor Alle Meisjes) van de Catechisten uit Breda. De regio tel de er in de jaren dertig tien. Infor matie van oud-bestuursleden, oud-docenten of directrices (ook van de ZLM-huishoudscholen) in Zeeland is ook welkom. Reageren kan op 076-5040139 of via e-mail- adres gerdagodrie@planet.nl. Hulstenaren laten geen kans voorbijgaan om in polonaise door de straten te trekken, zoals tijdens de Hulster Dweildag Tom)- en 8 euro ian de kassa. Een dag later staat vanaf 14 uur trekker- trek op het programma, 's Avonds gaat de barbecue aan en is er 'Goud van-Oud'. Zondag strijden vanaf 14 uur paar den uit binnen- en buitenland om de titel. Rond 16 uur beginnen de finales. Het feestweekeinde 'ein digt maandag met een rommel markt, van 8 uur tot 16 uur. KAPELLE - Inwoners van de ge meente Kapelle gaan vanaf 2015 fors meer belasting betalen voor de riolering. In tien jaar tijd zullen de tarieven rioolheffing structu reel met 142 procent ten opzichte van 2011 stijgen. Meerpersoons- huishouden betalen dan 271 euro per jaar, eenpersoonshuishoudens 75 procent van dat bedrag. Dat staat in een voorstel van burge meester en wethouders, dat vol gende week in de gemeenteraad komt. B en W willen van een sys teem van lenen overstappen naar een spaarsysteem, anders zijn ver vangingsinvesteringen in de toe komst niet meer te betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52