'Realistische oefenlocatie berco i8l zeeland Dit najaar aanleg fietspad Kraaijertsedijk Zuidhavenpoort krijgt nieuwe voegen Brandweer brengt vonk steeds over Uitbreiding jachthaven vóór zomer van 2012 Amnesty in bieb aantrekkelijk shoppen Brandweermensen van de korpsen Borsele en Terneuzen oefenen dit najaar weer in het tunnelbrand-oefencentrum in het Zwitserse Sargans. dinsdag 7 juni 2011 goes - In de Goese bibliotheek is deze maand een affichetentoonstel ling te zien van posters die Amnes ty International de afgelopen jaren heeft gebruikt voor acties. Dat ge beurt in het kader van het 50-jarig bestaan van Amnesty. Donderdag is er een open avond van 19.45 tot 22.00 uur. lange vorstslraat goes door Frank van Cooten ovezande - Het fietspad aan de Kraaijertsedijk tussen 's-Heeren- hoek en Ovezande kan dit najaar worden aangelegd. Dat gebeurt als de algemene verga dering van het Waterschap Schel- destromen op 30 juni het benodig de krediet beschikbaar stelt. Dat geldt ook voor het fietspad aan de Blooisedijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire. De komst van de fietspaden zorgt ervoor dat de wegen helemaal kun nen worden ingericht voor een snelheid van tachtig kilometer per uur. Het fietspad langs de Kraaijert sedijk loopt straks vanaf de Holle- stelleweg tot aan Slake. Over dit deel rijden veel schoolfietsers. Pas later wordt de route compleet met het deel op de 's-Heerenhoek- sedijk tot Ovezande. Zodra beide delen er liggen, wordt de snelheid voor de auto's ver hoogd van zestig naar tachtig kilo meter per uur. Na de aanleg van het fietspad kan het dijktalud bij de Kraaijertsedijk beheerd worden als bloemdijk. Nu kan Natuurmonumenten er niet bij om deze te beheren. De algemene vergadering van het waterschap geeft tijdens de bijeen komst op 30 juni ook aan welk fietspad als eerste wordt aange legd. Dat gebeurt met de vaststel ling van de prioriteitenlijst. Boven aan de nieuwe prioriteitenlijst staat de Stoofweg bij Sint-Anna- land. Op deze overwegend rechte weg is de snelheid hoog. Daar naast is het vele landbouwverkeer op deze smalle weg in combinatie met fietsers en voetgangers niet echt handig. Op deze weg rijden ruim honderd fietsers per etmaal. Als de vergade ring met de lijst akkoord gaat, star ten de voorbereidingen. Als de pro cedures soepel verlopen start de aanleg van het fietspad volgend na jaar. Als er echter geen subsidie komt, dan zakt de Stoofweg een plek en staat de Kloetingseweg bij 's-Heer Abtskerke op één. BRANDWEEROEFENING SARGANS door Frank van Cooten Onderhoud aan de Zuidhavenpoort. door Ton van de Nouweland zier1kzee - Aan de Noordhaven poort in Zierikzee wordt al bijna twee maanden gewerkt. Nu komt ook de Zuidhavenpoort aan de beurt. Het voegsel tussen de stenen van de eeuwenoude wachter is door de zoute lucht verweerd en moet worden vervangen. Het onder houd aan beide poorten kost 530.000 euro. Het Rijk draagt 50.000 euro bij. Op de achtergrond van de foto De brandweermensen van de gemeente Borsele trekken ook wel eens dozen met speelgoed-autootjes uit de kast. Ze bootsen reddingso peraties na op een maquette van de Westerscheldetunnel. Er gaat echter niets boven een zo'n realistisch mogelijke oefening. In een tunnel-brandoefencentrum in het Zwitserse Sargans oefenen dit najaar een groot aantal brand weermensen van de korpsen Bor sele en Terneuzen. Auto's vliegen in brand waarbij de spuitgasten temperaturen van een dikke dui zend graden Celsius moeten door staan. Deze oefening wordt iedere drie jaar gehouden. De Borselse com mandant Leen van der Maas dacht dat de vorige trip naar Oost-Zwit serland de laatste zou zijn. Het oe fencentrum in de Koegorspolder bij Terneuzen zou klaar zijn. Dat was althans de verwachting. De procedures duren echter langer dan verwacht zodat de brandweer mensen wederom naar Sargans gaan. „Wachten tot de gereedko ming van het oefencentrum bij Terneuzen zou niet goed zijn voor de vakbekwaamheid van de brand weermensen. Vandaar dat we dit najaar toch nog een keer naar Sar gans gaan. Ik zou deze oefening lie ver opnemen in ons jaarlijkse sche ma maar realistische oefenscena rio's liggen niet voor het oprapen. Dat kan alleen in de Alpen of in het mergelgebied." De gemeente Borsele trekt vijftig duizend euro extra uit voor deze oefeningen. Terneuzen en Borsele draaien op voor de kosten van de tunnelveiligheid. Borsele vindt dat niet eerlijk. Zo pleit de CDA-frac- tie voor een eerlijke verdeling van deze kosten over alle tunnelgebrui- Brandweer Borsele De brandweerkazerne op het in dustrieterrein in Borssele is sinds 2005 in gebruik. Er zijn zes blusploegen. Iedere ploeg telt vijftien brandweermen sen. Het korps beschikt over zes stan daard biuswagens, een schuimblus- voertuig en een snél interventie- voertuig. Het brandweerkorps Borsele houdt voor de derde keer de grote oefe ning in het tunnelbrand-oefencen trum in het Zwitserse Sargans. Het Borselse korps doet dat samen met de collega's van Terneuzen. kers. Een dubbeltje van ieder ver kocht kaartje is volgens fractievoor zitter Ad Schenk genoeg. Brand weercommandant Van der Maas mengt zich niet in deze politieke discussie. „Mijn verantwoordelijkheid ligt bij de brandweermensen. Die moe ten hun werk zo goed mogelijk kunnen doen. Daar zijn dit soort oefeningen voor bedoeld." Oefenen is goed, maar het gedrag van mensen bij een calamiteit in een tunnel is lastig te voorspellen. „Onderzoek in een andere tunnel wijst uit dat de meeste mensen bij een tunnelbrand gewoon in hun auto blijven zitten. De auto is de heilige koe. Mensen verlaten niet graag hun auto. Ze beseffen de on veilige situatie niet. Daarom zijn wij met ons interventievoertuig snel ter plaatse." Om de mensen ertoe te bewegen snel hun voertuig te verlaten, wordt in de Westerscheldetunnel gemeld om via de dwarsverbindin gen naar de veilige tunnel te gaan. Door de verdubbeling van de tun nelweg en de nieuwe oprit bij de Monsterweg zijn de hulpdiensten sneller ter plaatse. De ultramoder ne brandweerkazerne op het in dustrieterrein in Borssele staat ook dicht bij de industrie van Vlissin- gen-Oost en bij de Westerschelde tunnel. door Frank van Cooten Het brandweerkorps van de gemeente Borsele weet nog steeds voldoende mensen te inte- resseren voor een baan als vrijwillige brandweerman/vrouw. „Er is weliswaar verloop maar ons korps blijft geluk kig goed op sterkte", zegt brandweercommandant Leen van der Maas. „Dat gaat natuurlijk niet zo maar. We gaan actief de boer op om de vonk over te breng en, om het zo maar te zeggen. We benaderen men sen actief en er is ook aanwas vanuit de jeugdbrand weer Borsele/Goes." De moderne en van alle gemakken voorziene kazer ne in Borssele is een bijkomend voordeel. Zonder de komst van de Westerscheldetunnel en zonder de in dustrie van Vlissingen-Oost zat de brandweer waar schijnlijk nog steeds in het oude gebouw. Commandant Van der Maas had liever gehad dat de bijzonder vormgegeven kazerne op een zichtlocatie had gestaan. Nu staat het gebouw een beetje wegge stoken op het industrieterrein midden tussen diverse bedrijfsloodsen. „Dit gebouw mag best gezien wor den. Er was toen echter geen andere locatie beschik baar." Het oefencentrum in het Zwitserse Sargans is een gigantisch complex met een gangenstelsel van 5,5 kilometer. Een mens zou er snel verdwalen. „Ach, wij zijn er al een paar keer geweest. Als je de weg kwijt bent moet je naar beneden blijven lopen. Daar is de uitgang." foto Dirk-Jan Gjeltema door Lilian Dominieus wordt nog gewerkt aan de Noord havenpoort. Die had al klaar moe ten zijn. Volgens een woordvoer der van Openbare Werken is ver traging opgelopen door tegensla gen bij het werk aan het woonhuis - de kozijnen waren rot - en aan de poort zelf. De aannemer heeft ook moeten wachten tot de zwanen in de gracht, grenzend aan de Noordha venpoort, uitgebroed waren. Vol gens de woordvoerder is de vertra ging niet van dien aard dat die niet meer ingelopen kan worden. MEEST GELEZEN 1. Acrogymtrio wint bronzen plak 2. Gesprek schaapskudde 3. Straten Ovezande dag vol theater EN VERDER Stem op de stelling 'Goes verdient beste binnenstad' op www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto wemeldinge - De uitbreiding van de jachthaven in Wemeldinge moet vóór de zomer van 2012 klaar zijn. Dat is de wens van ini tiatiefnemer Jachthaven Wemel dinge BV. Volgende week dinsdag vergadert de gemeenteraad van Kapelle over het ontwerp van het bestemmings plan. Zowel een nieuw bestem mingsplan als een omgevingsver gunning is nodig om met de werk zaamheden te beginnen. Voorne men is nu om na de raadsvergade ring zowel het ontwerp bestem mingsplan als omgevingsvergun ning te publiceren. De aanvraag voor de omgevingsvergunning is overigens nog niet ingediend, meldt de gemeente Kapelle. De bekendmaking van de plannen voor de uitbreiding met 610 nieu we ligplaatsen zorgde voor wat consternatie onder sommige bewo ners van het Sluisplateau. Ze stuur den via raadslid Peter Ganseman (GemeenteBelang) brieven, waar in ze hun grieven uitten. Zienswij zen zijn echter officieel nog niet in gediend. Volgens een woordvoer ster kan dat pas op het moment dat het ontwerp bestemmingsplan en omgevingsvergunning zijn ge publiceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34