MotoGP-muskieten prikken niet sport 39 Buurman verpest dag Doornbos Formule 1 in 2012 naar Verenigde Staten CATALONIË Stoner wint doodsaaie race maandag 6 juni 2011 door Jaap van Brummelen catalunya - Hans Spaan kijkt nooit MotoGP. „Geen bal aan", zegt de winnaar van de TT van 1989 in de 125CC. „Na twee ronden is de winnaar al bekend." Wat de Grand Prix van Catalunya betreft sloeg de huidige techneut de spij ker op z'n kop. Het was of de eer ste zes rijders met cruise control re den. Hun rangorde bleef vanaf rondje vier tot en met de finish de zelfde. Casey Stoner leidde de parade, Lo renzo werd tweede voor teamge noot Ben Spies. Lorenzo blijft lei der in het WK. Kwam het omdat kamikazepiloot Marco Simoncelli zichzelf niet was? Hebben de repre sailles van de racedirectie de kleur rijke Italiaan lamgelegd? Of sloeg de motorhelden de schrik om het hart vanwege de paar pufjes spray die Pluvius over de laatste drie bochten nevelde? Wellicht was het een combinatie van beide. Om met het eerste te beginnen: Si moncelli had gewoon een slechte dag. Met de haarbeugel, die zijn weelderige krullenbos in toom houdt, doet Marco Simoncelli aan de Postbank-leeuw denken. Agres sief als een leeuw is-ie ook op de baan._Op het asfalt van Catalunya was Supersic zo tam als een heide- schaap. Al het gedoe rond zijn persoon zal hem niet onberoerd hebben gela ten. Simoncelli betuigde aan de vooravond van de race in Barcelo na spijt van wat Pedrosa door zijn toedoen is overkomen. Pedrosa brak zijn sleutelbeen en moest zijn thuis-Grand Prix laten schieten. Si moncelli stuurde de Spanjaard een sms'je met de boodschap 'mea cul pa'. „Maar ik heb tot op de dag van vandaag geen bericht teruggehad", aldus Simoncelli. Hij kroop vorige week nog eens door het stof voor de racedirectie en na het veroveren van de eerste startplaats op zater dag maakte hij nog eens een ver ontschuldigend armgebaar naar het Catalaanse publiek dat hem met fluitconcerten had begroet. In de race kon de piloot van het Honda Gresini satellietteam de hoog gespannen verwachting niet waarmaken. Een slechte start ver pestte zijn kansen. Hij zou slechts zesde worden. Lorenzo had de bes te start, maar wist - met de weten schap dat de fabrieks-Honda van Casey Stoner de snelste machine was - wat hem te wachten stond. „Ik wist dat Casey mij zou passe ren en wilde het maximale aantal ronden bij hem in de buurt blij ven", sprak de regerend wereld kampioen. Dicht in de buurt bleef opvallend genoeg ook Valentino Rossi. Stukje bij beetje lijkt de ne genvoudige wereldkampioen meer controle te krijgen over de bokkige Ducati. „Ducati is at work. Ik begin een beter gevoel over de motor te krijgen", zei Rossi. Dat was aan de rondetijden af te lezen. Slechts ruim zeven seconden scheidden Rossi aan het eind van de rit van winnaar Stoner. Honda blijft met de fabrieksmachi- nes niettemin een klasse apart. De Japanse marktleider heeft vele mil joenen geïnvesteerd in de ontwik keling van een nieuwe versnellings bak. Dat betaalt zich terug al was de dominantie minder eclatant dan bij de vorige Grand Prix in Le Mans. Niettemin voelt Stoner, die vorig seizoen bij Ducati met ge reedschap werkte dat een stuk min der gebruiksvriendelijk was, zich de koning te rijk. „De machine loopt perfect. Dit is als een droom. Toen ik Lorenzo eenmaal gepas seerd was kon ik het gat met hem houden." Er was voor de Australische coun- tryboy geen vuiltje aan de lucht, totdat er wat water begon te lek ken uit de hemel. Het waren slechts een paar druppeltjes, en ook nog alleen op het laatste ge deelte voor de finish. Maar dat maakte het juist des te verraderlij ker. „)e rijdt dan op eieren. Het wordt even heel listig op dit circuit waar genoeg punten zijn waar je er zo af kunt liggen", zei Wilco Zeelenberg, manager van lorge Lo renzo. Stoner kreeg het Spaans be nauwd. „Ik heb een van de bangste momenten van dit seizoen be leefd", bekende hij. Lorenzo naderde tot op 1,6 secon de van Stoner. Daarna werd het weer droger en kon Stoner weer uitlopen. Ben Spies pakte met de hete adem van Dovizioso in zijn nek zijn eerste podiumplaats. Spies: „Dovizioso was net een mus kiet die je bij het barbecueën con stant lastig valt en niet weg gaat." Maar wel een muskiet die niet prik te. Zoals niemand van de toppers dat gisteren deed. Casey Stoner rijdt voorop, Jorge Lorenzo volgt. Het was het beeld van de CP van Catalonië. foto Alvaro Barrientos/AP sagassB mi r ASSEN - Autocoureur Yelmer Buur man heeft gisteren een spectaculai re openingsrace in de Superleague Formula gewonnen. De Nederlan der, die in de raceklasse de bolide van PSV bestuurt, kwam op het circuit van Assen met negen secon den voorsprong op de Engelsman Craig Dolby over de finish. De Luxemburger Frederic Vervisch eindigde als derde. Later op de dag kwam Buurman ook in actie in de superfinale over vijf ronden. De 24-jarige coureur uit Ubbergen reed naar de derde plaats. Dolby won de korte race en incasseerde de winstbonus van 100.000 euro. De Superleague Formula heeft dit jaar een gewijzigde opzet, met zo wel bolides die een voetbalclub vertegenwoordigen als auto's die voor een land uitkomen in de ra ce. Volgens organisator Lee van Dam van het evenement in Assen is een landenkampioenschap meer levensvatbaar en is de inte resse van voetbalclubs dalende. Buurman, die vorig najaar nog een testrit mocht doen voor de Formule i-stal van Force India, reed een bekeken openingsrace, die hij vanaf de achtste positie be gon. Door een slimme pitstop was hij opgerukt naar plaats twee ach ter zijn landgenoot Robert Doorn bos, uitkomend voor Nederland. Buurman ging in de voorlaatste ronde buitenom bij de voormalig Formule i-coureur, maar raakte wel Doornbos. De Rotterdammer, die nog altijd aast op een voortzet ting van zijn carrière in Amerika, rolde met een beschadigde vleugel als elfde over de finishlijn. „Het was niet netjes wat Yelmer deed, hij heeft mijn dag compleet ver pest", brieste Doornbos. In race twee kon hij niet meer van start gaan. Ook Buurman had in die tweede race weinig inbreng en finishte daarin als achtste. Hij mocht wel starten in de super finale, maar was daarin niet opge wassen tegen Dolby. De Brit rukte direct na de start vanaf de vierde plaats op naar de tweede. In de derde ronde ging hij voorbij de Au straliër John Martin en reed soeve rein naar de zege. PARIJS - De Formule 1 blijft het aantal races uitbreiden. Op de ka lender van 2012 die de internationa le automobielfederatie FIA heeft goedgekeurd, prijken 21 races, één meet dan dit seizoen. Nieuw in 2012 is de Grote Prijs van de Vere nigde Staten op het circuit in Aus tin, Texas, op 17 juni. Verder staan alle races van 2011 ook weer op de rol voor 2012, ook die van Turkije. Dit jaar rees er twijfel of de race op het circuit van Istan bul nog levensvatbaar zou zijn. De Grote Prijs van Bahrein opent op 11 maart 2012 het wereldkampi oenschap. De FIA besloot vrijdag deze race, die dit.voorjaar door poli tieke onrust in het golfstaatje werd geschrapt, alsnog dit jaar te laten doorgaan in oktober. Mark Webber wil overigens niet dat het circuit van de Formule 1 dit seizoen Bahrein nog aandoet. De Australiër vindt het moreel onjuist. „Het gaat om mensenrechten. We hadden al veel eerder een duidelijk standpunt moeten innemen en dui delijk moeten maken dat we in de ze jaargang niet komen." Een petitie waarin de teams wordt opgeroepen om de Fi-race in Bah rein te boycotten is al 300.000 keer ondertekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97