op zwarte lijst binnenland 17 Kansen voor modelgevangene Digitale televisie nu de eerste 3 maanden gditis! 'Vijf maanden langer leven is winst' Couzy: 'Karremans was niet voor Srebrenica geschikt' kpn Soestdijk-opera de mist in maandag 6 juni 2011 Journalisten verzamelen zich bij het verdachte bedrijf in Bienenbiittei in de Duitse deelstaat Nedersaksen. foto EPA EHEC-slachtoffers te helpen'. Hamburg is het epicentrum van de besmetting met de EHEC-bacte- rie. Meer dan 1526 mensen raakten in Duitsland besmet, van wie 627 ernstig, en 21 patiënten zijn inmid dels bezweken. Tien andere Euro pese landen hebben negentig ge vallen gemeld, die - op twee na - allemaal gerelateerd zijn aan bezoe ken aan Noord-Duitsland. Bij het onderzoek naar de besmet-, tingen met de darmbacterie doen de Duitse autoriteiten ook onder zoek naar de leveranciers van een restaurant in Lübeck. Medewer kers van de gezondheidsdiensten hebben de keuken binnenstebui ten gekeerd. Alle werknemers heb ben ontlasting moeten inleveren. Het restaurant staat onder verden king omdat zeker 17 mensen die ziek zijn door de EHEC-bacterie, er onlangs hebben gegeten. Zaterdag waarschuwde een Itali aanse deskundige van de Wereld gezondheidsorganisatie dat het veel waarschijnlijker is dat vlees de bron is van de besmettingen en niet rauwe groenten. „De ziektever wekker is gewoonlijk in de dar men van runderen te vinden en daarmee ook in rauw vlees zoals tartaar en slecht doorbakken ham burgers", aldus Donato Greco. Hij zei nog nooit op grote schaal zulke gevaarlijke darmbacteriën te heb ben gevonden op groente of fruit. De EU-bewindslieden van Land bouw komen morgen in Luxem burg bijeen voor een extra beraad over de crisis in de groentesector. Ze spreken over een noodfonds voor getroffen boeren. Het Outbreak Management Team (OMT), een groep internationale en nationale experts, komt van avond bijeen om te bespreken hoe Nederlandse ziekenhuizen zich kunnen voorbereiden op patiën ten die besmet zijn en als gevolg daarvan HUS hebben opgelopen. Dat is ernstig nierfalen. In Neder land zijn vijf bekende gevallen van infectie met de bacterie. Alle pa tiënten hebben Duitsland bezocht. Vier hebben ernstige nierklachten. zie onze website:economie Video: aantal nieuwe EHEC- gevallen neemt af DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie wil promotie en degradatie invoe ren voor gevangenen die respectie velijk hun best doen hun leven te beteren en gevangenen die dat juist helemaal niet doen. „Gedeti neerden kunnen promoveren als ze bereid zijn een interne oplei ding te volgen en goed presteren op arbeid. Mensen die bereid zijn zich een beetje fatsoenlijk te gedra gen, kunnen eerder in aanmerking komen voor meer vrijheden. Om gekeerd geven we geen verlof meer aan mensen die niet willen reïntegreren", zei Teeven in de Volkskrant. De staatssecretaris heeft zaterdag een brief over de voortgang van het Programma Modernisering Ge vangeniswezen naar de Tweede Ka mer gestuurd. Nu krijgen gevange nen standaard extra activiteiten bo venop die waarop gedetineerden wettelijk recht hebben. Met het voorstel van Teeven wordt straks alleen nog met dergelijke scholing SOESTDIJK - Regisseur Jos Thie kon wel door de grond zakken, vrijdag avond tijdens de uitverkochte try-out van de opera Oifeo ed Euri- dice (Christoph Willibald von Gluck) op, in en onder het water door Annemieke Kooper DEN HAAG - Na dertig jaar worste len, hebben onderzoekers een nieuwe therapie tegen huidkanker gevonden. Die kan de ziekte welis waar niet genezen, maar de ont wikkeling ervan wel vertragen. John Haanen, onderzoeker en arts aan het Nederlands Kanker Insti tuut - Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis, legt uit wat dit voor de patiënt betekent. Wat houdt de nieuwe therapie in? „Bij sommige vormen van huid kanker is een bepaald gen dusda nig veranderd - gemuteerd - dat de tumorcellen maar blijven groeien en uitzaaien. We hebben nu een middel getest, vemurafenib, dat de groei van de tumoren afremt. Bij patiënten die twee keer per dag de ze pil slikten, wordt de ontwikke ling van de ziekte gemiddeld 5,3 maanden op een laag pitje gezet. Dat betekent dat de tumoren niet verder groeiden en in de helft van de onderzochte gevallen zelfs klei ner werden. Chemotherapie heeft dit effect maar zes tot acht weken. Helaas worden de cellen daarna weer resistent tegen de behande ling en kunnen we de ziekte dus nog niet genezen met dit middel." Hoe baanbrekend is deze nieuwe be handelmethode? „Voor patiënten en ons onderzoe kers is de therapie een flinke stap voorwaarts. Wie een kwaadaardi ge melanoom heeft, heeft de meest agressieve vorm van huid kanker. Die heeft de neiging om snel uit te zaaien en is moeilijk te behandelen. Jaarlijks komen er achthonderd nieuwe patiënten met deze uitgezaaide huidkanker bij. Een groot deel van hen over lijdt binnen een jaar. Dat is heel dramatisch, vooral ook omdat de patiënten vaak jonge mensen zijn. Alle tijdwinst is meegenomen." Maar vijf maanden klinkt niet als erg veel winst. „Toch is dat het wel. Die vijf maan- Ozie onze website:binnenland 14 vragen over melanoomkanker den betekenen voor de patiënt vijf maanden minder klachten als ver moeidheid, pijn en opgezette klie ren. De kwaliteit van leven wordt er dus een stuk beter van, ook al kan dit middel bijwerkingen heb ben zoals overgevoeligheid voor zonlicht. Maar de eerste resultaten laten zien dat de patiënten er ook langer door leven, vermoedelijk een aantal maanden. Daarbij biedt de therapie hoop voor de toe komst. De verkleinde tumoren zijn wellicht straks makkelijker operatief te verwijderen. Waarom hebben patiënten zo lang op een nieuwe behandelmethode moeten wachten? „Kwaadaardige melanomen zijn be halve agressief ook nog eens on voorstelbaar resistent tegen alle be staande behandelingen. We heb ben van alles geprobeerd, maar de overlevingskansen verbeterden er nooit door. Daarbij duurt onder zoek lang. Deze studie duurt nu meer dan een jaar. Ik verwacht dat de pillen in de loop van het jaar op de markt komen." GEDETINEERDEN Promotie- en degradatiestelsel DEN HAAG - Thom Karremans was als Dutchbat-commandant in Sre brenica niet op zijn plaats. Dat zei althans de landmachtgeneraal van destijds, Hans Couzy, afgelopen za terdag in het AD. Karremans lag destijds in scheiding en had zijn energie eigenlijk daarvoor nodig, aldus Couzy. „Ik hoorde het pas achteraf Had ik het eerder gewe ten, dan had ik hem nooit ge stuurd. Een scheiding vreet veel energie en die had hij toen wel er gens anders voor nodig", aldus Couzy. Over Ratko Mladic zegt hij: „Ik geloof niet dat hij tevoren be dacht had die moslimmannen te doden. Toen hij duizenden gevan gen had genomen, wist hij niet wat hij met ze aan moest. 'Dan maar dood, dan ben ik ervan af, moet hij hebben gedacht." Couzy vindt nog steeds dat Dutchbat geen blaam treft. „Het moest wel misgaan met zo weinig middelen in zo'n gebied. Maar de politiek be sliste anders. En dus gingen we." geïnvesteerd in die gedetineerden die zich ook zelf inspannen om op het rechte pad te komen en te blij ven. Wie voor de vierde of vijfde keer in de cel belandt, krijgt straks auto matisch te maken met het sober ste regime. Gevangenen kunnen nu al sancties opgelegd krijgen bij slecht gedrag, maar dit gebeurt niet systematisch. Het beleid moet eind dit jaar in gaan. Elke gedetineerde krijgt daar voor dan binnen tien dagen zijn ei gen detentieplan, gebaseerd op zijn verleden, gedrag en motivatie. De goedwillenden onder het bajes- volk kunnen onder meer les krij gen in omgaan met geld. Staatsse cretaris Teeven 'acht het niet ver antwoord te blijven investeren' in recidivisten. Volgens het departe ment is er niet in alle gevangenis sen genoeg werk. Ook dat moet veranderen: gedetineerden gaan werk doen dat voorheen werd uit besteed, zoals schoonmaakwerk, onderhoud en groenbeheer. van de vijver van Paleis Soestdijk. De voorstelling werd hevig ver stoord door andere muziek. De ge meente had ook een vergunning afgegeven voor een benefietfestival 600 meter verderop. EXCLUSIEF VOOR U ALS LEZER VAN DEZE KRANT Digitaal tv-kijken met Digitenne van KPN - Voor maar 9,- per maand ontvangt u de 23 meest bekeken tv-zenders en de 18 best beluisterde radiostations - Met Digitenne kijkt u bijna 50% goedkoper tv dan dat u analoog tv-kijkt via UPC of Ziggo* Bestel nu snel op: www.kpn.com/pzc of bel: 010-266 09 06 (lokaal tarief) Digitenne van KPN ontvangt het digitale tv-signaal uit de lucht met een kleine antenne. Dus zonder kabelaansluiting, u heeft alleen een stopcontact nodig. Met Digitenne kunt u direct tv-kijken, binnen 10 minuten installeert u het zelf. U mag Digitenne de eerste 30 dagen vrijblijvend proberen. Prijsvoordeel gebaseerd op standaard abonnementstarieven van Digitenne en analoge tv-abonnementstarieven van UPC en Ziggo. De aansluitkosten zijn 25,-. Digitenne wordt geleverd met 1 ontvanger, per abonnement zijn maximaal 3 ontvangers aan te sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7