'We houden Renessedag niet Actie voor bibliotheek 141 zeeland Regio-arrangementen fundament voor soms broze cultuursubsidies De combinatie van halve marathon en de Renessedag resul teerde zaterdag in een ware run op het dorp. Voor elk wat wils: hardlopen, wandelen of slenteren langs de kramen. Expeditie Kyajo Ri voortijdig afgebroken Goese DJ Roman Anthony draait op Dancetour Executieverkoop Voor alle executieverkopen van.de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst KLOOSTERZANDE - De SP in Hulst pikt het niet dat de bibliotheken in Vogelwaarde en Kloosterzande gesloten worden. De partij is een 'handtekeningenactie begonnen. In middels zijn ruim 250 handteke ningen verzameld, meldt SP-voor- zitter Wim Thepass. De actie is volgens hem een succes. „We hebben nog maar een deel van Kloosterzande gedaan." De bi- biotheken verdwijnen om plaats te maken voor mediatheken in ba sisscholen. Thepass vindt dat geen alternatief Ook voert de SP actie tegen ver plaatsing van de bibliotheek in Den Dullaert in Hulst naar de Hulster binnenstad. „Mensen moeten dan betalen om te parkeren." door Ali Pankow We houden de Renes sedag niet alleen om geld te verdie nen. Dit evenement schept ook een onderlinge band. We doen gezamenlijk iets voor het dorp", zegt Leo Braber, vrijwil liger van de kerk en vanuit die functie ook bestuurslid in de orga niserende commissie van de Ren essedag, die zaterdag zijn zoveelste •editie beleefde. „Ik denk dat we het al bijna 35 jaar doen", aldus Braber. Niet alleen om geld te verdienen dus, maar de drie verenigingen zijn natuurlijk toch best blij met de circa 2.500 euro netto die de Renessedag ieder van hen zaterdag weer heeft opgeleverd. Het blijft een welkome aanvulling op de kas. Daar moeten de organisaties wel iets voor doen. „We zijn hier voor met ruim 70 vrijwilligers in touw. Alle drie leveren we een aan deel daarin. De muziekvereniging kreeg er twee jaar geleden niet vol doende mensen meer voor op de been. Die is toen afgehaakt", ver telt Braber. Hij wordt plotseling overstemd door Wim de Waal op het po dium met het rad van avontuur. Dat neemt een prominente plek in op de Renessedag. „Leny ben je los? ]anny ben je los?", informeert De Waal. Dat betekent dat alle lo ten voor de volgende ronde zijn verkocht en dat het rad kan gaan draaien. „De prijzen vallen vaak op dezelfde nummers. Ja, en vaak op een blauw vakje", constateren 'de raddraaiers'. De drie organisaties hebben ieder hun eigen verkoopstands met oude boeken, platen en allerhande snuisterijen. Daarnaast zijn er de gemeenschappelijke activiteiten. Naast het rad van avontuur zijn dat onder meer de verkoop van koffie, frisdranken, cake, broodjes, oliebollen en dergelijke, een spelle tjescircuit en een grote verloting „Jaren geleden hielden we ook nog een grote rommelmarkt met verkoop van meubelen en huis houdelijke apparaten. Dat doen we al een tijdje niet meer, want dat gaf meer werk dan dat het op bracht. We kregen het idee dat wij als vuilnisdienst werden - be schouwd", laat Braber weten. Met trots wijst hij op de toren van de Jacobuskerk, die er na een lang durige restauratie op initiatief van de gemeente weer keurig bijstaat. „De laatste stukjes van de steiger zijn gisteren pas weggehaald. Net op tijd dus voor de Renessedag." De toren staat tijdens dit evene ment open voor beklimming. De bezoekers die zich daaraan wagen worden beloond met een mooi uit zicht over de omgeving en over de deinende mensenmassa in het dorp. Renesse krijgt deze dag im mers een ware run te verwerken nu hier voor het eerst ook een hal ve marathon wordt gehouden. „Dat brengt voor ons ook wel wat extra belangstelling", constateert Braber. Hij is ook zeer te spreken over de spontane steun van de plaatselijke middenstand. „We krij gen heel veel prijzen gratis ter be- schikkking gesteld en dat scheelt ons dus veel in kosten." In de buitenste ring rond de kerk staan circa 80 kramen voor com merciële handelaars. Het bestuur van de Renessedag heeft de organi satie daarvan uitbesteed aan markt- exploitant Hans Luijkx. Een be wuste keus, want zo'n markt trekt extra publiek en elke verhuurde kraam levert de drie verenigingen ook weer wat geld op. Naast kopen, snuffelen, smikkelen, prijzen winnen en toren beklim men, biedt de Renessedag nog an der vermaak zoals: ranja melken onder de koe, een kwartiertje mas sage, ontharen door middel van een soort schuursponsje maar dan zachter, je snoet laten schminken als vlinder of als tijger of je in het zweet fietsen tijdens een spinning- demonstratie met zumba. Alles met muzikale omlijsting. maandag 6 juni 2011 s RUN OP RENESSE ZIERIKZEE - Het is voormalig Zierik- zeeënaar Niek de Jonge en zijn klimmaat Michael van Geemen niet gelukt als eersten de top van de Kyaja Ri in Nepal via de Oost- wand te bereiken. De expeditie moest voortijdig worden afgebro ken wegens gezondheidsproble men van Van Geemen. De Jonge's klimmaat kampte kort voor de start van de expeditie met een lichte verkoudheid, maar meende die inmiddels te boven te zijn. In de zogeheten tweede leng te liet Van Geemen zijn ijsbijl val len en raakte hij zwaar vermoeid. Hij voorzag de verdere beklim ming niet te kunnen volbrengen. De beslissing om te keren bracht Demonstratie ontharen door middel van een soort schuursponsje. Het lijkt voonbeiden grote teleurstelling. allemaal heel eenvoudig te zijn, ook voor mannen. foto Ronald den Dekker Ranja melken uit de opblaaskoe en tevens promotie maken voor camping Zomerdorp met die 'leuke juffrouw van de animatie', foto Ronald den Dekker www.pzc.nl ZUUR APPELTJE Ali Pankow bezocht de voorstelling 'Immanuel Kant' bij Theater De Ap pel: www.pzc.nl/cultuurdichtbij UW MENING TELT Aanpassing Havenplein zal niet op tijd klaar zijn voor subsidie. Reageer via: www.pzc.nl/schouwen-duiveland STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto GOES - Dj Roman Anthony uit Goes mag 31 juli op de Grote Markt draaien tijdens de Dance tour Goes. Hij won zaterdagavond in café Pubbles de Dancetour Goes Dl Knock Out. Daarin streden Chrisson, Tecknolix, Dj Le-Roy en Ramon Anthony (zijn echte naam is Roman Anthonisse) om een po diumplek in het dance-evene- ment. Hij maakt komende vrijdag tevens kans om een drieweekse Eu ropa-tour te winnen tijdens een GoGo-event. Waar dat precies plaatsvindt, weet Roman nog niet. Vrijdag nemen alle winnaars van de DJ Knock Out, die in verschil lende steden plaatsvond, het tegen elkaar op. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De afspraken die de provincie met de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft gemaakt over cultuursubsidies geven een aantal organisaties wat extra zeker heid. Deze zogeheten regio-arran gementen zijn voor vier jaar afge sloten binnen het kader van de huidige cultuurnota van de provin cie die nog tot en met 2012 van kracht is. Het gaat in de praktijk om bindende afspraken waarbij provincie en gemeente zich verbin den ieder een deel van de subsidie voor specifieke organisaties te ver strekken. In sommige gevallen trekt de provincie met een dergelij ke 'koppelsubsidie' de gemeente over de streep. Dat is in het recen te verleden bijvoorbeeld gebleken bij de subsidie voor het regionale bandproject Regioruis. Als het aan de gemeente lag, was die bijdrage twee jaar geleden al geschrapt. Van dat voornemen moest de ge meente echter terugkomen toen bleek dat Regioruis binnen de re gio-arrangementen valt. De provin cie subsidieert deze activiteit met 10.000 euro en de gemeente komt met 5000 euro over de brug. Van de zijde van de provincie gaat het om een bijdrage van in totaal 64.500 euro. Ook de Stichting Be- waerschoole mag rekenen op 10.000 euro van de provincie. De gemeente tast op haar beurt voor 12.000 euro in de buidel voor deze organisatie voor hedendaagse kunst. De Kunstschouw Wester- schouwen en de Stichting Zonne- maire Buitengewoon kunnen ie der rekenen op een structurele bij drage van 7.500 euro van de pro vincie. Van de gemeente krijgen bieden organisaties 7.300 euro. An dere activiteiten binnen de re gio-arrangementen zijn onder meer: programmering Brogum, Anywave, Muziek Monumentaal, Stichting Historische Spelen en de Week voor de Amateurkunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60