binnenland 15 Liberalen azen op voorzitterschap van Senaat •J Met stip ronduit de voordeligste! Centralisatie gunstig voor kankerpatiënten Donner wil niet dat gemeenten dwarsliggen Dronken Tilburger wil dat dochter (14) hem met de auto naar huis rijdt Kamervragen over fraude met diploma's ROC zie onze website:binneland Video: Honderden deelnemers aan 'slettenmars' Amsterdam maandag 6 juni 2011 DEN HAAG - Als grootste fractie in de Eerste Kamer vinden de libera len dat zij aan de beurt zijn om een voorzitter te leveren. „In de TWeede Kamer, waar de WD ook de grootste is, wordt die post bekleed door de PvdA, de tweede partij. Maar ieder lid van de Eerste Kamer is vrij om te stem men wat hij of zij wil, je kunt nie mand dwingen", erkent WD-se- nator Heieen Dupuis, die zich als kandidaat opwerpt. De voormalig hoogleraar medi sche ethiek heeft in elk geval in ei gen gelederen een concurrent: WD-senator Fred de Graaf, burge meester van Apeldoorn. Hoe De Graaf het voorzitterschap van de Eerste Kamer denkt te kun nen combineren met het burge meesterschap wil hij nog niet zeg gen. Wel dat hij eigenlijk zijn hele werkzame leven al voorzitter is ge weest. Dupuis was de afgelopen periode vicevoorzitter van de Eer ste Kamer. De WD-fractie bepaalt morgen wie ze .naar voren schuift: Dupuis of De Graaf Twee liberale kandidaten met elkaar laten strij den, is immers strategisch onhan dig als er uit andere fracties nog ka pers op de kust zijn. De PvdA, met veertien zetels de tweede fractie in grootte in de Eer ste Kamer, besluit morgen of ze een kandidaat naar voren schuift voor de post. Huidig voorzitter en CDA-senator René van der Linden heeft eerder dit jaar laten weten dat hij beschikbaar zou zijn voor een volgende termijn. Of hij zich daadwerkelijk kandideert nu zijn fractie met elf zetels de derde par tij is geworden in de Eerste Kamer, wordt ook morgen bekend. De senatoren kiezen op 21 juni hun nieuwe voorzitter. AMSTERDAM - De overlevingskans van kankerpatiënten stijgt als ze al leen nog in een klein aantal gese lecteerde ziekenhuizen worden be handeld. Centralisatie van kanker- operaties leidde in Brabant tot een daling van de ziekenhuissterfte van patiënten met alvleesklierkan ker van 24 naar 4 procent. Dat schrijft de Volkskrant zaterdag. Onderzoekers van het Integraal Kankercentrum Zuid verklaren de daling uit het feit dat het om rela tief zeldzame, complexe operaties gaat. Hoe vaker een ziekenhuis die uitvoert, hoe meer ervaring ermee wordt opgedaan. Er gelden mini mumnormen voor het aantal ope raties. Naar schatting een vijfde van mensen met slokdarmkanker en alvleesklierkanker wordt behan deld in een ziekenhuis dat onder die norm zit en dat verkleint hun overlevingskansen. Slutwalk was de eerste in Europa. De 'slettenwandelingen' ontstonden vanwege uitlatingen van een agent in Toronto vorig jaar, legde drag- queen Paula Polyester uit Twente uit. „Die zei dat vrouwen zich netter moeten kleden, anders zijn ze zelf schuldig aan aanranding of verkrach ting." foto Koen van Weel/ANP tilburg. - Een dronken automobi list uit Tilburg bedacht gisteroch tend in een heldere bui dat hij te dronken was om te kunnen rijden. Hij gaf zijn 14-jarige dochter een rij les met de bedoeling zich door zijn kind naar huis te laten rijden. Vol gens de politie liet de 41-jarige man kort na middernacht zijn dochter enkele proeffondjes rijden op een parkeerterrein.Agenten za gen dit gebeuren en lieten de Til burger blazen. Hij bleek meer dan vier keer de toegestane hoeveel heid alcohol in zijn bloed te heb ben. De politie wilde zijn rijbewijs innemen, maar dat was de man al een keer kwijtgeraakt wegens rij den onder invloed. Hij krijgt een proces-verbaal. Amsterdam - Gemeentebesturen moeten hun partijpolitieke samen stelling niet laten meewegen bij het wel of niet instemmen met het conceptbestuursakkoord dat het kabinet en lagere overheden eind april sloten. „Anders eindi gen we uiteindelijk met een onbe stuurbaar land", waarschuwde mi nister Piet Hein Donner (Binnen landse Zaken) gisteren in tv-pro- gramma Buitenhof. In het conceptakkoord hebben de onderhandelaars een verdeling ge maakt van taken en geld op een groot aantal terreinen, zoals zorg, sociale zekerheid, ruimte en na tuur. Meteen wordt ook een bezui niging van twee miljard euro inge boekt. Er is groot verzet onder ge meenten. Woensdag stemmen ze, tijdens het VNG-congres, over het akkoord. Als gemeentebestuurders zouden tegenstemmen omdat ze bij een andere politieke partij horen dan de partijen in de gedoogconstruc- tie, vindt Donner dat een slechte zaak. „In de Tweede Kamer is er een meerderheid voor dit ak koord", memoreerde hij. „Ook moeten we de tering naar de ne ring zetten." De CDA-bewinds- man wilde daarmee zeggen dat als onderdelen van het akkoord er voor zorgen dat het hele akkoord wordt verworpen, dat dan ook fi nanciering wegvalt onder plannen waar gemeenten het wel mee eens zijn. Omdat hoe dan ook moet worden bezuinigd, zullen in een eventueel nieuw plan nieuwe pijn punten ontstaan, analyseert hij. Sommige gemeenten, gesteund door de oppositie in de T\veede Ka mer, vinden dat er veel te weinig geld beschikbaar is. Ze vrezen voor de gedwongen sluiting van sociale werkplaatsen en zijn bang dat mensen met een arbeidshandicap buiten de boot vallen, omdat veel huidige voorzieningen wegvallen en er geen banen voor hen zijn. ZWOLLE - D66 en CDA willen van minister Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) weten hoe zij aan kijkt tegen het feit dat ROC Land stede in Zwolle niet-rechtsgeldige diploma's heeft verstrekt aan stu denten. „Ik wil weten hoe ernstig zij dit in schat", aldus CDA-Kamerlid Jac ques Biskop. „Met InHolland in ge dachten heb ik er weinig zin in dat we bij het mbo hetzelfde krijgen." Bij InHolland kregen studenten ook onterecht hun diploma. Bij Landstede kregen vorig studie jaar twintig studenten hun diplo ma op niveau 4 hoewel ze daar voor niet de benodigde stage lie pen, constateerde de inspectie na een onderzoek. De inspectie was getipt dat er iets mis was gegaan bij Landstede. Dat het slechts om een stage ging, vindt Biskop geen argument.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5