41 binnenland 18 gemeenten: veiligheid voor homo's T©©S 'Reactie toezichthouders op financiële problemen te traag' AFSPRAAK 'Roze' emancipatiebeleid PAUL KUSTERS Veenbrand Aamsveen bijna onder controle Man overvalt conductrice in trein Topbestuurders rijden in elektrische rally Sletten' de straat op voor seksuele vrijheid maandag 6 juni 2011 Gemeenten die afgelope.n ja ren agressie tegen homo's aan pakten, willen 'roze' emancipa tiebeleid vaststellen. Doel: homo's en lesbiennes moeten zich veiliger voelen. Beleid moet tot zeker 2014 van kracht zijn. door Annemieke Kooper den haag - Achttien gemeenten door het hele land gaan hun ste den en dorpen veiliger maken voor homo's, lesbiennes, biseksue- len en transgenders. Uiterlijk op november zullen zij een 'roze emancipatiebeleid' hebben opge steld dat tot en met 2014 van kracht moet zijn. Die afspraak maken zij vandaag sa men met minister Marja van Bijs- terveldt (Emancipatie). De achttien 'koplopergemeenten' hebben de afgelopen jaren al agres sie tegen en discriminatie van ho mo's aangepakt, maar kondigen nu aan ook de komende jaren daar mee actief te zullen zijn. Van Bijsterveldt hoopt dat uitein delijk zeker de vijftig grootste ge meenten en Middelburg, Terneu- zen en Vlissingen beleidsmatig vastleggen hoe zij de weerbaar heid van deze groepen zullen ver groten en hoe hun sociale accepta tie kan worden verbeterd. Dat is nodig omdat veel homoseksuelen en lesbiennes zich onveilig voelen. Van de lesbische of biseksuele vrouwen werd 40 procent in 2009, gemeten in een halfjaar tijd, uitge scholden, geïntimideerd of gepest vanwege hun seksuele geaardheid. Dat gold ook voor zeker één op de tien homo's en biseksuele man nen. Volgens COC Nederland, de Nederlandse vereniging tot integra tie van homoseksualiteit, krijgt 70 procent van deze mannen en vrou wen om diezelfde reden minstens één keer in zijn of haar leven te maken met geweld of discrimina- tie. Volgens de minister kunnen ge meenten hier iets tegen doen om dat zij de lokale veiligheidssituatie kennen en relatief dichtbij de be trokken groepen staan. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht krijgen tot en met 2014 jaarlijks ieder 50.000 euro om hun plannen uit te voeren, kleinere ge meenten 20.000 euro. Die kunnen zelf bepalen hoe ze dat geld willen uitgeven. De gemeente Deventer wil het geld besteden aan het tegengaan van discriminatie op de werkvloer. Ook wil het op sportclubs voor lichting geven. De gemeente Lely stad wil voorlichting op scholen stimuleren. COC Nederland is blij met de aan pak, maar vindt dat de minister de problemen te vrijblijvend aanpakt. „T\vee derde van de scholen geeft nog steeds geen voorlichting over homoseksualiteit, terwijl juist een gebrek daaraan leidt tot een voe dingsbodem voor homohaat", al dus medewerker Philip Tijsma. In 2009 diende de Kamer op initia tief van D66 een motie in om voor lichting op alle scholen te verplich ten. Van Bijsterveldt vindt dat ge meenten zelf moeten bepalen wel ke maatregelen voor hen wel en niet werken. De koplopergemeenten zijn Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Deventer, Dordrecht, Enschede, Groningen, Heerlen, Lei den, Lelystad, Leeuwarden, Maas tricht, Nijmegen, Rotterdam, Til burg, Utrecht en Zwolle. Marja van Bijsterveldt AMSTERDAM - Deelnemers aan de 'Slutwalk', zaterdag in Amsterdam. Zo'n vijfhonderd 'sletten' demon streerden in de hoofdstad voor sek suele vrijheid. De deelnemers aan ENSCHEDE De brandweer heeft zich gister avond rond tien uur teruggetrok ken uit het verwoeste natuurge bied Aamsveen bij Enschede. De brand is grotendeels onder contro le. Het terrein is vannacht bewaakt door de Nederlandse en Duitse brandweer. De belangrijkste 'hot spots' met de hand omgespit en ge blust. msmssssssm de Slutwalk willen dat slachtoffers van seksueel geweld niet meer wor den beschuldigd van uitlokking en ook niet meer worden bestempeld als sletten. NUNSPEET Een 28-jarige man heeft zaterdag een conductrice overvallen. Dat ge beurde op de lijn Zwolle-Amers- foort in de buurt van 't Harde. De man uit Nunspeet beroofde haar van geld en een NS- kaartenhoekje. Hij trok aan de noodrem, sprong uit de trein en vluchtte het bos in. De politie vond de man in struikge was bij de A28. Flamboyant uitgedoste mannen en vrouwen liepen vanaf het homomo nument bij de Westerkerk naar het Spui. Eerder waren er Slutwalks in Canada en de Verenigde Staten. De ZAANDAM Honderd elektrische auto's zijn zondag van Zaandam naar Amster dam gereden in het kader van een elektrische rally. Achter het stuur zaten honderd topbestuurders, poli tici en BN'ers. De rally was een ini tiatief van de Stichting Professio nal Passionates, die het bedrijfsle ven probeert te motiveren een duurzamer beleid te voeren. amsterdam - Toezichthouders hebben in de afgelopen jaren te langzaam gereageerd op de grote problemen in de financiële sector. Dat zei de president van De Neder- landsche Bank (DNB), Nout Wel link, gisteren in het tv-programma Buitenhof „Het heeft aan snelle actie ontbro ken, we dachten te veel dat er nog wel tijd was om de problemen op te lossen", aldus Nout Wellink, die eind deze maand na veertien jaar afzwaait als hoogste baas van DNB. „Een van de belangrijkste lessen uit de afgelopen jaren is dat je zo snel mogelijk moet handelen als je het gevoel hebt dat er iets fout zit." De financiële crisis is volgens Wel link het gevolg van de explosieve groei van de financiële sector die al in de jaren tachtig werd ingezet. „De gevolgen daarvan hebben we te laat ingezien, dat is jammer." DNB heeft echter geleerd van de crisis, stelde de centralebankpresi- dent. „We hebben een plan van aanpak. Nout Wellink Daarin zie je sterk de noodzaak naar voren komen om alerter, snel ler en daardoor ook daadkrachti ger te reageren", zegt Wellink. De Nederlandse banken herstellen volgens hem stapsgewijs van de klappen die tijdens de crisis wer den opgelopen. „De banken wor den sterker, de buffers gaan om hoog. Ze liggen daarbij op schema, maar dat is niet iets wat je in een klap kunt verbeteren." Wellink kreeg zaterdag flinke kri tiek van de voormalig topman van Fortis, Maurice Lippens. Die stelde in een interview dat Wellink en toenmalig minister van Financiën Wouter Bos tijdens de nationalisa tie van ABN Amro en de Neder landse delen van Fortis 'hoogver raad' hebben gepleegd, door het proces te vertragen. Wellink toon de zich gisteren niet onder de in druk van die harde woorden. „Hoogverraad is een zeer ongeluk kige term, maar ik ben ook wel blij met zijn kritiek dat we het pro cés hebben vertraagd. Dat heb ik met groot genoegen gelezen, om dat de parlementaire onderzoeks commissie juist concludeerde dat we onvoldoende naar andere mo gelijkheden zouden hebben ge zocht. Maar dan was Lippens nu niet zo boos geweest." Concrete plannen voor zijn eigen toekomst heeft Wellink nog niet. „Eerst maak ik mijn werk bij DNB af, daarna ga ik achterstallig onder houd plegen richting mijn vrouw, mijn kinderen en kleinkinderen. Misschien komen er daarna in het najaar wel andere dingen." EHEC! NU OOK 6ROENTESCHEUTEN OP OE ZWARTE LIJST HET WORBT STEEtsS DUIDEUIJKER WAT UITEINQELIJK. MOS HET SEZONbST IS OM TE ETEN...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4