zeeland 115 Wijkstra: Van Belleghem: niet over onderhandelen' We hebben mensen nodig die het verschil zien tussen Hassan en Hoesein Lokale held Roman Anthony mag draaien tijdens de Dancetour Goes 'Mens kan niet zonder kunst' Acrogymtrio pakt bronzen plak Politie slingert wildslaper op de bon Jacco Maljaars wint solexrace Dronkaard slaat portier horecazaak Kassenproject loopt moeizaam I jf- S8S5S3KSKSSSSSSS „Je moet als agent mensen uit andere culturen wel kunnen begrijpen, maar je hoeft voor hun handelen geen begrip te hebben." Een verdachte uit een land als Somalië kan minder openhartig zijn tegenover een vrouwelijke rechercheur. Het kan raadzaam zijn zo'n man te laten verhoren door twee mannen." door Emile Calon Rijd niet als een gek in je politieauto op een groepje allochtone jon geren af. Dat komt be dreigend over en zorgt ervoor dat je daarna nauwelijks nog in gesprek met hen kan ko men, zegt Henk Wijkstra van de Vlissingse politie. Zijn Goese collega Peter van Belleg hem kan zo ook een aantal voor beelden noemen waarbij het be langrijk is rekening te houden met culturele opvattingen. Zo is het raadzaam om een man van Somali sche afkomst, verdacht van een ernstig feit, niet te laten verhoren door een vrouwelijke rechercheur. „Die verdachte zal waarschijnlijk openhartiger zijn tegen mannen dan tegen vrouwen of een ge mengd recherchekoppel." Het zijn maar enkele voorbeelden die de twee agenten tijdens een ge sprek over multicultureel vakman schap naar voren brengen. De Zeeuwse politie heeft een aantal agenten opgeleid die veel weten over hoe er omgegaan moet wor den met verschillende culturen. Het gaat niet alleen om bijvoor beeld de Marokkaanse of Turkse cultuur maar ook de gereformeer de cultuur. Zo kan het volgens Wijkstra slimmer zijn om een agent met grijze haren naar een Walchers drop te sturen als er zich daar iets voordoet, dan een jonge agente. Tot voor kort moest de Zeeuwse politie bij problemen over verschillende culturen advies vragen bij experts in Den Haag. De Raad van Hoofdcommissaris sen heeft echter beslist dat elk korps zijn eigen expertise moet op bouwen en uitdragen. Wijkstra stelt dat het be langrijk is dat agenten andere culturen begrij pen. „Maar ze hoeven er geen be grip voor te hebben." Als voor beeld noemt hij eergerelateerd ge weld. Ouders van Afghaanse af komst kunnen bijvoorbeeld ge weld gebruiken om te voorkomen dat hun dochter een relatie aan gaat met een jongen uit een ande re cultuur. „Dat moet je weten, maar je hoeft er geen begrip voor te hebben want het is gewoon strafbaar." De experts blijven op de achter grond bij daadwerkelijke proble men. „Wij nemen de problemen niet over maar geven advies hoe te handelen, en we begeleiden", zegt Wijkstra. Zijn collega vult aan dat zij ook ongevraagd advies ge ven als ze bijvoorbeeld ho ren dat sommige agenten een pro bleem verkeerd aanpakken. Zo is het volgens hem belangrijk om te weten dat in de Marokkaanse en Antilliaanse cultuur het heel ge woon is dat jongens buiten rond hangen. „Dat zijn ze gewend om dat het weer op de Antillen en in Marokko meestal zo aangenaam is dat kinderen het gewoon zijn om buiten te spelen." Ook raden ze agenten aan vragen te stellen als hen iets vreemd voor komt. Zo leidde Van Belleghem onlangs agenten rond in de Goese moskee en kregen de vrouwen geen hand van een van de be stuursleden. „Ze kwamen verontwaardigd naar mij. Ik heb hen geadviseerd ge woon te vragen waarom hij dat deed. Hij gaf zonder problemen uitleg waarna er meer begrip was voor zijn handelen." Stel de norm. Die boodschap gaf Tweede Kamerlid en oud-politieman Ahmed Mar- couch (PvdA) onlangs mee bij de startbijeenkomst van het multicul tureel vakmanschap de Zeeuwse politiemensen mee. „Wees geloof waardig en consequent." Multicultureel vakmanschap is vol gens hem niet je schoenen uit doen in de moskee, noch iemand begroeten in de taal van zijn land van herkomst maar duidelijk zijn. „Stel de norm en ga daar niet over onderhandelen." Hij waarschuwde ook dat de politie niet over zich mag laten lopen. Hij hield de bijna honderd agenten voor dat er in de samenleving twee groepen zijn waar de politie mee te maken heeft; zij die zich aan de normen houden en zij die dat niet doen. Volgens hem verlangt de eerste groep dat de politie optreedt tegen de leden van de tweede groep. „Maak het niet moeilijker dan het is. Handhaaf de norm." De korpsleiding gaf hij het advies om meer allochtonen aan te trek ken. Niet om op die manier te vol doen aan bepaalde, van bovenaf opgelegde quota, maar om men sen in huis te hebben die het ver schil zien tussen 'Hassan en Hoe sein'. Hij wees de agenten er ook op dat ouders van raddraaiers betrokken moeten worden bij het oplossen van de problemen. En als die ouders hun verantwoor delijkheid niet direct willen ne men, moet de gemeente worden ingeschakeld om meer druk uit te oefenen. door Frank Balkenende GOES - Dj Roman Anthony uit Goes mag 31 juli op de Grote Markt draaien tijdens de Dance tour Goes. Hij won zaterdagavond in café PubWes de Dancetour Goes DJ Knock Out. Daarin streden Chrisson, Teckno- lix, Dj Le-Roy en Roman Anthony (zijn echte naam is Ramon Antho- nisse) om een podiumplek in het dance-evenement. Hij maakt ko mende vrijdag tevens kans om een drieweekse Europa-tour te win nen tijdens een GoGo-event Waar dat precies plaatsvindt, weet Roman nog niet. Vrijdag nemen alle winnaars van de DJ Knock Out, die in verschil lende steden plaatsvond, het tegen elkaar op. De jury beoordeelt op platenkeuze, techniek, opbouw en presentatie. Mocht hij daar ook winnen, dan. zou hij mogen draaien op allerlei vakantiebestem mingen. Tot nu toe draait Roman vooral in Goes. Vorig jaar stond hij al wel in de DJ Knock Out voor de Dance tour. „Ik mag nu op de Dancetour draaien, dat is wel te gek. Het zou natuurlijk fantastisch zijn als ik er op den duur mijn beroep van zou kunnen maken", zegt de student commerciële economie aan de Ho geschool Zeeland. Roman zegt een eigen stijl te heb ben. „Heel anders dan bijvoor beeld Armin van Buuren. Bij mij is het meer echte house." DOMBURG - „Al denken sommigen het wel, maar een mens kan niet zon der kunst", was de boodschap die de Rotterdamse dichter Jules Deelder had bij de verkooptentoonstelling van de achtste editie van de internationa le Schildersweek in Domburg. Deze verkoopexpositie bevat werken die de afgelopen week gemaakt zijn. De expositie is te bezichtigen in de Öuingale- rie, Badhuisweg 2 en in het Badpaviljoen. foto Izaak Verkeste video: www.pzc.nl GOES Het acrogymtrio B-lijn Wendy Huyzen, Lesley Huyzen en Fleur van der Peijl uit Kloetinge en Goes is afgelopen zaterdag als derde geëindigd bij een landelijke plaat singswedstrijd in Oss. Het team van Forza Gymnastica Goes Breda- gym wacht nu af of dit resultaat voldoende is om te mogen deelne men aan de Nederlandse Kam pioenschappen, die 25 en 26 juni in Hellendoorn plaatsvinden. ZOUTELANDE Omdat hij in een slaapzak in het gras langs de weg lag te slapen, be keurde de politie zaterdag in Zoute- lande een jongeman. Hij was een van de 22 toeristen die een bekeu ring kreeg wegens 'illegale recrea tie'. De politie controleerde tussen Hemelvaartsdag en zaterdagavond in Domburg, bij de Schelpweg en de Van Voorthuijsenstraat, en in Zoutelande op de Westkapelseweg. AAGTEKERKE Jacco Maljaars uit Westkapelle heeft zaterdag de Solexrace in Aag- tekerke gewonnen bij de 'specials'. Jan Willem Overtveld (Aagtekerke) en Jeroen Koole (Ovezande) wer den tweede en derde. In de catego rie ludiek waren de eerste drie Ma gere Hein (Lobith), Ben de Wit (Vlissingen) en Chris van Rijssel (Best). Uitslag bij de dames: 1. An ne Dekker, 2. Marinka Dekker, 3. Mariska Stroo, alle drie uit Aagte kerke. Anneke Maljaars kreeg de pechprijs. VLISSINGEN VLISSINGEN - Een 49-jarige Oost- Souburger is zaterdagavond in Vlis singen aangehouden op verden king van het mishandelen van een portier bij een horecagelegenheid op de Nieuwendijk. De 49-jarige man was eerder de toegang tot de gelegenheid geweigerd omdat hij dronken was. Daarop sloeg hij de portier. Medewerkers van de hore cazaak wisten de Souburger in be dwang te houden tot de politie arri veerde en hem aanhield. WESTDORPE - Het nieuwe kassenge- bied bij Westdorpe loopt veel lang zamer vol dan voorzien. Op de korte termijn heeft dit fi nanciële gevolgen voor Warm- CO2, het bedrijf dat de infrastruc tuur voor de levering van warmte en broeikasgas CO2 al volledig heeft aangelegd, lan Taks, sinds een maand directeur van Warm- CO2, blijft toch optimistisch. \VarmCO2 wordt gedragen door havenschap Zeeland Seaports (80 procent) en kunstmestfabriek Yara (20 procent). Het havenschap stel de zich in 2009 garant voor een in vestering van 65 miljoen euro. De resultaten'van WarmC02 vallen te gen. Slechts drie kassenbedrijven hebben zich tot nu toe gevestigd, die 23 hectare hebben bebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43