Dauphiné sport 29 Handbalsters al met één been in Brazilië Na Li zal met eerste Aziatische Grand Slamzege veel veranderen Bos klopt Van Hummel maandag 6 juni 2011 Theo Bos heeft gisteren de Tour de Rijke gewonnen. De wielrenner van Rabobank was in de massasprint sneller dan Kenny van Hummel, de winnaar van twee jaar geleden. De Duitser Daniel Schorn eindigde als derde. De rit ging over bijna 200 kilometer met start en finish in Spijkenisse. ROTTERDAM - De Nederlandse handbalsters hebben zaterdag in Rotterdam een riante stap naar het wereldkampioenschap in Brazi lië gezet. Oranje won de eerste van twee play-ofFduels met Turkije ruim: 40-28. Met een voordelige marge van twaalf doelpunten reist de ploeg van bondscoach Henk Groener deze week af voor de re turn naar Istanbul. Aanvallend zat het heel goed in el kaar bij het Nederlands team, dat snel combineerde en doeltreffend was. Maura Visser, Lois Abbingh en Joyce Hilster waren met name productief met ieder zes doel punten. Debbie Bont en Danick Snelder maakten er vijf In de dek king liet het Nederlands team zich toch nog iets te vaak aftroeven door het verrassend zwakke Tur kije. Oranje kreeg makkelijk doel punten tegen. Deelname aan het WK in decem ber is belangrijk voor het Neder lands vrouwenteam, want in Bra zilië kan het zich kwalificeren voor de Olympische Spelen in 2012. Bondscoach Groener ging er na de wedstrijd vanuit dat plaatsing voor het WK een feit is. „Dit laten we ons niet meer afpak ken." Hij zag zijn jonge ploeg in het Top sportcentrum flitsend van start gaan en er vrolijk op los combine ren. „Dat was ook de afspraak. Vanaf het begin gas geven. Mijn ploeg is sterk in de breedte, het Turkse team leunde vooral op twee speelsters. Het kon niet an ders dan dat wij met veel doorwis selen frisser zouden blijven en doelpunten konden blijven ma ken. Dat gebeurde ook. In het laat ste kwartier was Turkije helemaal op." door Edward Swier PARIJS - De minister van sport Liu Peng was er bij, om het belang voor de natie te onderstrepen. Het programma vap de staatstelevisie werd zelfs herzien. En tennispar ken in China verwelkomden al de eerste nieuwe leden. Met de eind overwinning van Na Li op Roland Garros zal er het nodige gaan ver anderen. Zowel in China als elders op de wereld. Na Li werd zaterdag, met een 6-4 7-6-overwinning op Francesca Schiavone, de eerste Aziatische •winnares van een Grand Slamtoer- nooi. Die 'Chinese revolutie' zal op termijn voor de nodige ver schuivingen gaan zorgen. Na Li, stoïcijns op de baan maar goed lachs tijdens persconferenties, had zelf al sms'jes ontvangen dat niet alleen haar eigen wereldje, maar ook het hele land op zijn kop stond. „Ze waren geëmotioneerd, er werd gehuild toen het Chinese volkslied klonk en de vlag werd ge hesen." Zelf reist de 29-jarige Na Li vanuit Parijs door naar Wimbledon, er is geen tijd om te genieten. Maar er zal haar daarna een heldenont vangst in Peking wachten. „Mis schien speel ik in Engeland wel zo slecht dat ze me snel weer zijn ver geten", opperde ze met humor. Na Li weet dat dat niet zo is. Ze zal omarmd worden door zowel de staat als de commercie, zoals eer der gebeurde met Chinese sport- iconen als Yao Ming (basketbal) en hordenloper Liu Xiang. Na Li, begin 2011 al verliezend Ana liste tijdens de Australian Open, stal de zege in Parijs overigens be paald niet. Op weg naar de finale tegen Schiavone, 's werelds num mer vijf, gaf de Chinese nog drie toptienspeelsters klop: Victoria Azarenka (4), Maria Sjarapova (8) en Petra Kvitova (9). Op zowel het spel van die hardhitters als de sli ce- én topspinballen van de Itali aanse titelverdedigster vond Na Li het antwoord. Met Na Li, wier aanhang in Parijs gele shirts met de opdruk 'Wees je- De zorgen om zijn onwillige knie maakten na de proloog plaats voor een gevoel van trots. Boom vond het 'heel bijzonder' dat hij op het podium de gele leiderstrui mocht aantrekken. Het is een kunstje dat hij eerder ook al flikte in Parijs-Nice (2010) en de Ronde van Qatar (2011), etappekoersen waarin hij eveneens glorieerde in de proloog. Door de overwinning van Rabobank in de ploegen tijdrit kreeg Boom ook na de eer ste etappe van Tirreno-Adriatico de leiderstrui overhandigd. Of hij in de Dauphiné lang kan ge nieten van zijn status is twijfelach tig. Met een aankomst bovenop een col van tweede categorie oogt de etappe van vandaag naar Saint-Pierre-de-Chartreuse niet in het voordeel van de Nederlander. Naast de proloogzege van Boom, stemden bij Rabobank vooral de prestaties van Paul Martens (elfde op 12 seconden) en kopman Ro bert Gesink (29e op 16 seconden) tot tevredenheid. In zijn eerste wedstrijd na Luik- Bastenaken-Luik verloor Gesink nauwelijks tijd op klassementsren ners als Cadel Evans, Jurgen van den Broek, Samuel Sanchez en de winnaar van de vorige editie ]a- nez Brajkovic. „Ik heb de voorbije weken alleen maar omvang ge traind en niet op intensiteit. Ik verwachtte daarom niet veel van deze proloog, maar het resultaat valt me reuze mee", aldus Gesink, voor wie de Dauphiné geen doel op zich is. Dat laatste kan deze week echter nog veranderen, zei de Achterhoe ker. „Nu zeg ik: 'ik zet alles op de Tour en dit is maar de Dauphiné'. Maar dat gaat veranderen als ik op het einde van de week nog in aan merking kom voor de eindzege. Dan wordt ook de Dauphiné be langrijk." zelf in Chinese tekens droeg, staan ze bij de tennisorganisatie WTA te juichen. Het vrouwenten nis heeft momenteel te maken met magere tijden. De overwin ning van de Chinese zal de sport bepaald geen windeieren leggen, er zullen nog veel meer Aziatische speelsters doorbreken. Bovendien zullen kapitaalkrachtige sponsors uit één van de sterkst groeiende economieën in de wereld zich aan dienen. Ze hebben bij de WTA de voor beelden gezien uit de NBA. Met de doorbraak van Yao Ming in de Amerikaanse basketbalcompetitie kreeg de sport in China een enor me impuls. In China kijken mo menteel meer mensen naar de NBA Finals dan in de Verenigde Staten zelf Ook het tennis maakte op het sportkanaal CCTV 5 een snelle opmars. De uitzending van een belangrijke tafeltenniswed strijd werd vanwege de halve fina le tegen Sjarapova zelfs uitgesteld. Volgens schattingen keken zater dag zo'n 100 miljoen Chinezen naar Na Li's zegetocht. Tennis hoorde vroeger in China tot het verderfelijke erfgoed van het Westen. De Communistische Partij kon zich niet vinden in de elitaire sport, talent werd richting badminton of tafeltennis geduwd. Totdat de economie groeide en ge zagsdragers ook een balletje be gonnen te slaan. Inmiddels tennis sen 24 miljoen Chinezen. Begin de ze eeuw waren dat er nog geen twee miljoen. Na Li: „In mijn jeugd kwam tennis niet op televi sie, ik heb nooit iets van Roland Garros kunnen volgen. Ik hoop dat nu wel heel veel kinderen de afgelopen dagen mijn verrichtin gen hier in Parijs hebben bekeken, dat ik een inspiratie voor ze kan zijn." Overigens zal in China nog wel de les moeten worden geleerd van Na Li's opmars. Tot ze zich in 2008 losweekte van het streng geregis seerde staatssysteem bleef een ech te doorbraak uit. Pas sinds ze haar eigen begeleidingsteam heeft, waar in de rol van haar man Jiang Shan steeds marginaler wordt, gaat het snel. Na Li wil de staatstrainers echter niet afvallen. „Dit was mijn route, maar voor elke speler is het anders. Iedereen moet zelf zoeken naar de beste aanpak." In China heeft Li Na inmiddels dezelfde heldenstatus als basketballer Yao Ming en atleet Liu Xiang. foto Feng Zi/EPA foto Laurent Cipriani/AP volledig in orde is. Ten opzichte van de ploeg kan ik het niet maken om al na een week naar huis te moeten komen", houdt Boom ook zelf nog een slag om de arm. SKZSSSZsSK De Chinese Na Li poseert bij de Eiffeltoren met haar eerste Grand Slamtrofee in haar carrière, foto Michel Euler/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29