Lars Boom slaat toe in proloog Met Boeljon eindelijk een echte ster 281 sport Cerdemann wint Ronde van Luxemburg Wereldbekerzege Vos in Spanje Gay maakt indruk met 9,79 op 100 meter Martina grijpt naast olympische limiet Volleyballers verslaan tweemaal Griekenland CRITERIUM DU DAUPHINÉ Rabobank-renner Lars Boom, net hersteld van een vreemde knieblessure, wint de proloog in Frankrijk met twee seconden verschil. Hij rijdt vandaag in de leiderstrui. Van der Graaff 26e maandag 6 juni 2011 LUXEMBURG De Duitse wielrenner Linus Gerde- mann heeft de Ronde van Luxem burg op zijn naam geschreven. De leidende positie van de coureur van Team Leopard-Trek kwam gis teren tijdens de vierde en laatste etappe, over 152,1 kilometer tussen Mersch en Luxemburg, niet meer in gevaar. De Franse sprinter Ro- main Feillu bezorgde Vacansoleil succes door de rit te winnen. Gerdemann legde de basis voor zijn eindzege vrijdag tijdens de tweede etappe, die hij won. VALLADOLI D Marianne Vos heeft gisteren in Spanje de GP Ciudad de Valladolid gewonnen. Het was alweer de der de wereldbekerzege dit seizoen voor Vos, nadat ze eerder al succes vol was in de Ronde van Drenthe en Waalse Pijl. De Brabantse wiel- renster neemt dankzij deze over winning ook de leiding in het we reldbekerklassement over van haar ploeggenote Annemiek van Vleu ten. Vos en Van Vleuten kwamen op 10 kilometer van de finish nog ten val, maar ze konden toch snel weer aansluiten bij het peloton. CLERMONT De Amerikaan Tyson Gay heeft za terdag de beste wereldjaarprestatie op de 100 meter gelopen. In de Amerikaanse stad Clermont (Flori da) noteerde hij een tijd van 9,79 se conden. Daarmee liet hij de Jamai- caan Nickel Ashmeade (9,96) en Keston Bledman uit Trinidad en To bago (9,99) achter zich. Gay was net één honderdste snel ler dan de Jamaicaan Steve Mul- lings, die zaterdag in Eugene (Oregon) won in 9,80. EUGENE Churandy Martina is er zaterdag bij de Diamond Leaguewedstrijden in het Amerikaanse Eugene op de 200 meter net niet in geslaagd te voldoen aan de olympische limiet. De sprinter, die door het opheffen van de Nederlandse Antillen vanaf dit jaar voor Nederland uitkomt, noteerde een tijd van 20,39 secon den. Daarmee kwam hij één hon derdste tekort. Martina, die als derde eindigde, vol deed wel aan de limiet voor de we reldkampioenschappen. LEEK De Nederlandse volleyballers heb ben gisteren in de tweede thuiswed strijd in de European League een eenvoudige overwinning behaald. Het team van bondscoach Edwin Benne was in het Groningse Leek na vijf kwartier klaar met Grieken land: 25-1125-19 27-25. Een dag eerder had Nederland het in de eerste confrontatie met de Grieken nog een stuk moeilijker: 3-2 (25-19 23-25 25-18 21-2515-u). Oranje blijft door de zeges in de ra ce voor de finale van de European League van volgende maand. door Patrick Delait SAINT-JEAN-DE-MAURIENNE - Na de verkenning van de 5,4 kilometer lange proloog van het Criterium du Dauphiné wist Rabobank- ploegleider Adrie van Houwelin- gen genoeg. Als één renner zich op het technische rondje door Saint-Jean-de-Maurienne als een vis in het water moest voelen, was het Lars Boom. De 25-jarige Bra bander voegde gistermiddag op verbluffende wijze de daad bij het woord. Boom klokte een tijd van 6.18 minuten en was daarmee twee seconden sneller dan de Ka zak Alexandre Vinokourov. Bij de teambus van Rabobank kreeg Boom nauwelijks de kans om van zijn zege te genieten. Een chaperon van de UCI, die de op dracht had de renner naar de do pingcontrole te begeleiden, nam zijn werk zo ernstig dat hij hem op een potsierlijke manier voor de voeten liep. Hoezeer de man zich ook aanstelde, de dag van Boom kon hij niet meer verpes ten. Daarvoor was de opluchting te groot bij de renner die in de aanloop naar de Dauphiné met een raadselachtige knieblessure sukkelde. Na de Ronde van Californië, waar in Boom met kniepijn moest af stappen, kampte hij ook. tijdens de trainingen met een zeurend ge voel in zijn rechterknie. Hoewel een mri-scan niks verontrustends aan het licht bracht, voelde de Ra- bo-renner pas vorige week beter schap. „De pijn trekt langzaam weg. De week voor de Dauphiné heb ik goed kunnen trainen. In de proloog had in nergens last van, maar dat betekent niet dat ik niet meer twijfel. Een proloog is maar vijf kilometer. Ik weet niet hoe mijn knie gaat reageren in een Lars Boom laat zich huldigen na de winst in de proloog van het Criterium du Dauphiné. normale etappe", zei Boom, die zich in de Dauphiné wil klaar stomen voor twee NK's (tijdrijden en weg) en de Tour de France. Of de renner uit Vlijmen op 2 juli daadwerkelijk aan de start staat in de Tour is nog onzeker. Bij Ra bobank zijn tot nu toe alleen Ro bert Gesink, Bauke Mollema en de Spanjaarden Luis Léon Sanchez, Juan Manuel Garate en Carlos Barredo zo goed als zeker van een Tourselectie. De vier nog resterende plekken zal de ploeglei ding pas na het Critérium du Dau phiné en de Ronde van Zwitser land invullen. „Ik wil graag naar de Tour, maar alleen als mijn knie door Eric de Jager VLAARDINGEN - laren heeft het Ne derlandse golf ernaar gesnakt: een speler die zich nestelt in de top en week in week uit meespeelt om de prijzen. Die is er nu met Chris tel Boeljon, de nieuwe ster die in haar kielzog een tsunami van sup porters meetrekt over het gras. „Een beetje onrustig", vond Boel jon de meute die haar dit weekein de haar permanent omringde tij dens het Ladies Open bij Broekpol der. „Maar ook erg leuk." Als de nummer één van Europa heeft Boeljon alles naar een hoger niveau getild. Haar spel natuurlijk, maar ook de media-aandacht en het verwachtingspatroon. In de eindrangschikking van de laatste vier toernooien stond ze één, drie, vier en twee. Dat de negende plaats in eigen land daarom door sommige toeschouwers een teleur stelling werd genoemd, vond de 23-jarige „raar". Het tekent wel de ontwikkeling van Boeljon, want het is nog maar kort geleden dat de vlag uithing bij een toptienno tering voor een Nederlandse golf- ster. Bij de mannen is het nog altijd wachten op de grote doorbraak van talenten als Joost Luiten. Lief hebbers moeten zich tevreden stel len met - weliswaar knappe, maar nog altijd incidentele - uitschie ters van Maarten Lafeber of Ro bert-Jan Derksen. Het vaderlandse vrouwengolf teerde al sinds 1994 op de enige Europese Tourzege van Liz Weima, tegenwoordig toer nooidirecteur van het Ladies Open. Bij insiders was er wel alle lof voor de uitstekend georganiseerde toernooien KLM Open en Deloit- te Ladies Open, en voor de talen tencouveuse Golfteam Holland, maar waardering bij een groot pu bliek behoeft sportief succes. En dat is wat Boeljon levert. Ze won het Turks Open en kroonde zich vorige week met een tweede plaats in Slowakije tot de beste golfster in Europa. Ook na giste ren voert ze de 'Money List' nog aan, met ruim 116.000 euro aan prijzengeld. Al zit de winnares van Broekpolder, de Engelse Melissa Reid, haar dicht op de hie len. „Dat ik nu weer in de top tien ein dig, is heel belangrijk", zegt Boel jon op het terras van het clubhuis. Vijf weken achtereen spelen, met een negende plaats als slechtste re sultaat, dat is een ongekende pres tatie. „Ik had nog nooit vijf weken op rij gespeeld. Ik voel de laatste dagen dat de vermoeidheid erin sloop." Het was een mogelijke verklaring voor haar mindere serie op de slot- holes. „De komende dagen ben ik vrij, dat heb ik nodig. Ik raak even geen club aan en ga veel slapen. Maar het waren mooie weken. Ik heb mezelf leren kennen, weet nu beter wat ik aankan en niet aan kan. Ik heb deze week geleerd hoe te presteren met zoveel publiek, hoe om te gaan met vermoeidheid en wanneer ik pijntjes ga voelen." Marjet van der Graaff eindigde op de Deloitte Ladies Open gedeeld 26e. De Thoolse speelster kwam na drie rondes uit op 221 slagen, op 5 boven par. De Australische Frances Bondad viel gisteren op met een hole-in- one op de zestiende hole. Ze ver diende daarmee een cabrio ter waarde van 102.000 euro, bijna het drievoudige van de hoofdprijs van 37.500 euro in het toernooi uit de Europese vrouwentour.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28