261 sport Fort Oranje blijkt ook Turken zijn niet blij met flirtende Hiddink Dans, muziek, passie en onvoorwaardelijke liefde Het Nederlands elftal houdt Brazilië in Goiania op 0-0. Bert van Marwijk kan tevreden zijn, maar weigert het gelijkspel te beschouwen als een resultaat volgens de wetten der logica. maandag 6 juni 2011 Een warmbloedige open luchtshow van dans, mu ziek, passie, kleuren en lief de voor de bal: elke thuis wedstrijd van de Braziliaan se voetbalploeg is een spek takel. De veertig meegereis de Oranje-fans kwamen za terdag ogen te kort in Goia- door Roel Wiche Het is ruim anderhalf uur voor de aftrap van de eerste thuis wedstrijd van Brazi lië na het desastreus verlopen WK als op het grote scherm van Estadio Serra Dourada een heerlijke voorstelling begint. De camera's zoomen in op de mee genomen vlaggen van de grote Bra ziliaanse clubs, waarna steeds een tsunami van gejubel, gefluit of ge joel door het stadion golft. Vasco da Gama (wit met zwarte band), Botafogo (zwart-wit ge streept) en Fluminense (tricolores: rood-wit-groen) komen in beeld, evenals het groen-wit van Goias - de club van Goiania - en natuur lijk het magische roodzwart van Flamengo, het Ajax van Brazilië. Zonder uitzondering bonken de fans die de clubkleuren omhoog hijsen op hun hart, als het bewijs van onvoorwaardelijke liefde. En juist dat is wat voetbal voor de Bra zilianen betekent: liefde, passie, hartstocht. Als de nationale ploeg wint is God een Braziliaan en zijn de spelers heilig, zoals Romario vaak Santo Romario werd genoemd en zoals nu zijn opvolger, wonderboy Ney- mar, door uitzinnige tienermeisjes bijna de kleren van het lijf wordt gerukt. Als de nationale ploeg verliest, wordt de bondscoach verketterd en wagen spelers zich nauwelijks nog op straat. Volgens de overleve ring weigerde Felipe Melo, de spe ler die tijdens de verloren kwartfi nale van het WK tegen Nederland uit het veld werd gestuurd, met de ploeg terug naar Brazilië te vlie gen. Hij durfde niet. Alle temperament balt zich samen tijdens de thuiswedstrijden van de Seleqao, dus ook deze zaterdag in Goiania, waar het leven door de subtropische hitte toch al zo warm bloedig is. De laatste training voor de inter land tegen Oranje werd bezocht door liefst 15.000 fans. Iedereen die een kilo voedsel voor de arm ste bewoners van de stad mee bracht, mocht gratis naar binnen. Een dag later loopt Serra Dourada, een wonderlijk stadion met tribu nes in de vorm van een halve maan en wuivende palmen achter de doelen, met 50.000 toeschou wers helemaal vol. Bier - de natio nale drank - en rode en witte Pipo- cao (popcorn) gaan van hand tot hand in een deinende massa die geen moment tot rust komt. Mooi detail: vrijwel iedereen loopt in het geelgroene shirt van de Godde lijke Kanaries, met nummer tien. Alsof iedereen wil zijn als de grote tovenaars uit de Braziliaanse voet balgeschiedenis: Pele, Rönaldo, Ro mario, Kaka. De veertig Nederlandse fans met hun oranje Sinterklaasmutsen ste ken wat schril af bij het carnaval van muziek, dans en bonte kleu ren. Maar binnen de kortste keren moeten ze op de foto met de au tochtonen, want als Brazilianen feestvieren, slepen ze bij voorkeur iedereen mee. En zo gaat het de he le wedstrijd door, op een ritme dat bepaald wordt door het hart en niet het hoofd, zoals overal in La- tijns-Amerika. Dezelfde spelers die zich een paar uur eerder nog met de bus door een uitzinnige en krijsende menig te een weg moesten banen, wor den na de teleurstellende 0-0 het stadion uitgefloten. Maar even la ter is, typisch Braziliaans, alles heel anders: uit de geluidsboxen knalt weer muziek en iedereen heupwiegt naar huis. OEFENINTERLAND door Roel Wiche GOIANIA - Ook diep in het subtro pische binnenland van de vijfvou dig wereldkampioen blijkt het fort dat Bert van Marwijk van Oranje heeft gemaakt een haast onneem bare veste. De Brazilianen zochten in de hitte van Goiania vergeefs naar scheurtjes in de muren, beuk ten even op de poort, maar dro pen onder massaal boegeroep af, in de wetenschap dat de revanche voor de smadelijke WK-eliminatie een andere keer moet komen: o-o. Een onvergetelijke wedstrijd werd het nooit, daarvoor waren de om standigheden bepaald niet ideaal. Het was ruim dertig graden en bei de ploegen - zeker Nederland in de tweede helft - voelden de last van een zwaar en lang seizoen. Maar toch kon één coach met een glimlach het bruisende Estadio Serra Dourado verlaten. Bert van Marwijk had een ploeg gezien die ook zonder de grote leiders (Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart) overeind kan blijven. Een ploeg ook die, in de ogen van de bondscoach, opnieuw in volwassenheid is gegroeid. „Op het WK wankelden we in het eer ste halfuur. Dat was hier niet het geval. In de eerste helft waren we sterker dan Brazilië, kregen we ook meer kansen." De verhoudingen zijn in een jaar tijd behoorlijk veranderd, daar kan niemand omheen. Nederland ging als outsider naar het WK, was zwaar de underdog in de kwartfi nale tegen Brazilië en vierde de 2-1-overwinning als een historisch ijkpunt in de nationale voetbalge schiedenis. Een jaar later is Oranje de vicewereldkampioen die zelden wordt verslagen, de nummer twee op de wereldranglijst, hoger dan het machtige Brazilië. Toch weiger de Van Marwijk het gelijkspel te beschouwen als een resultaat vol gens de wetten der logica. „Ieder een gaat dit bijna normaal vinden, daar moeten we echt voor oppas sen. Jullie kunnen schrijven wat jullie willen, maar Nederland blijft in mijn ogen een klein land. Wij hebben zestien miljoen inwoners, kijk eens naar het geweldige arse naal aan spelers in Brazilië. Dan is dit resultaat zo normaal niet." Op elfduizend kilometer van huis kreeg de bondscoach ook nog een aantal nieuwe inzichten die van pas kunnen komen op weg naar het volgende grote toernooi, het EK 2012. Dat het met de schaarste op de Nederlandse keepersmarkt wel meevalt, bijvoorbeeld. Na het wegvallen van Stekelenburg en Vorm stond plots ene Tim Krul in het doel van Oranje, nog wel in het huis van de Goddelijke Kana ries. De 23-jarige debutant had geen enkele last van planken koorts en hield zijn ploeg na rust op de been toen de Brazilianen een bombardement openden. Bert van Marwijk Ook Ibrahim Afellay verraste in po sitieve zin. De Barcelonees speelde in het hart van de ploeg en was in de eerste helft de componist van bij vlagen vloeiend combinaties pel. Zelfs de Braziliaanse fans hiel den hun adem in bij de mooiste aanval van de wedstrijd, toen Oranje in een weergaloze carrou sel de bal van voet naar voet liet gaan. Afellay vergat het kunststuk je te verzilveren en zag niet veel la ter een schot uit het doel geran seld worden. Ook Robin van Per- sie (kopbal) was dicht bij een tref fer. In de tweede helft waren de rollen volledig omgedraaid. De Brazilia nen begonnen furieus, aangevoerd door Neymar, het negentienjarige wonderkind die overal in het land een Beatles-mania opwekt. Maar ook hij kon Krul, die direct na rust een geweldige redding had, niet passeren. Intussen voelde Neder land de krachten wegvloeien, wat nog het best te zien was bij die an dere debutant als basisspeler, Ke- vin Strootman. De Utrecht-revelatie wisselde voor rust nonchalant balverlies af met subtiele passjes, maar kwam in de tweede helft nauwelijks meer aan de bal. Hij werd dan ook opgeno men in het grote wisselfestijn hal verwege de tweede helft, toen Oranje soms zeeën van ruimte kreeg. Arjen Robben, die bij zijn rentree na het WK nooit zijn Bayern-vorm naderde, was echter te zelfzuchtig. De rode kaart van Ramirez, tien minuten voor tijd, gaf Nederland zowaar even hoop op weer een memorabele zege op de Brazilia nen. Die kwam er uiteindelijk niet, maar de bouwer van Fort Oranje, Bert van Marwijk, kreeg wel een nieuwe bevestiging dat zijn veste heel wat stormen kan doorstaan. Guus Hiddink door Barry van der Hooft DEN HAAG - Het einde van het wei nig opwindende Turkse tijdperk van Guus Hiddink lijkt dichtbij. De bondscoach wordt steeds na drukkelijker aan Chelsea gelinkt en probeert de verhalen over een terugkeer naar de Engelse topclub ook niet te ontkrachten. In Turkije zijn ze het geflirt van Hiddink een beetje beu, viel op te maken uit de teksten van Turker Tozar, woord voerder van de Turkse voetbal bond TFF. „Er is overal onzeker heid." Hiddink hield vrijdag aan het uit- duel met België een puntje over (1-1) en vertelde daar tevreden mee te zijn. Terecht, want veel liet zijn ploeg niet zien in Brussel en de Turken mochten van geluk spre ken dat Axel Witsel in de slotfase een strafschop hoog over het doel schoot. Na afloop kreeg Hiddink niet voor het eerst van vooral Turk se en Engelse media de vraag voor geschoteld of hij ook in september nog bondscoach van Turkije is. „Formeel kan ik zeggen dat ik nog een contract heb tot medio 2012", aldus Hiddink. Volgens zijn zaak waarnemer Cees van Nieuwenhui- zen blijft Hiddink in dienst van de Turkse bond. „Ik kan met zeker heid zeggen dat Guus in séptem- ber, tijdens de twee interlands te gen Kazachstan en Oostenrijk, nog steeds bondscoach van Turkije is. Zo staan de zaken er voor", vertel de Van Nieuwenhuizen aan de En gelse krant The Guardian. Bij de Turkse bond zijn ze daar echter niet zo zeker van. Woord voerder Tozar: „Hiddink zegt altijd dezelfde dingen, maar niets con creets. Ie hoort hem ook niet zeg gen: 'Ik ga nergens heen en blijf bij de Turkse nationale ploeg'. Er is overal onzekerheid." Hiddink voedde de geruchten de afgelopen weken op de voor hem bekende wijze. In een interview even aanstippen dat iedere dag op het veld staan toch echt het leuk ste is, vertellen dat hij het wel zal zien zodra Chelsea op de deur klopt; het is een tactiek die hij al eerder heeft gebruikt. In zijn tijd bij PSV kreeg hij het voor elkaar dat hij tegelijkertijd ook de Austra lische ploeg mocht coachen. En als bondscoach van Rusland deed hij Chelsea er drie maanden bij, voor al ook dankzij de invloed van geld schieter Roman Abramovitsj. Zijn korte periode in 2009 als inte rim-trainer in Londen werd een succes, met het winnen van de FA Cup en het bereiken van de halve finale van de Champions League. Daarna richtte hij zich weer op zijn werk in Rusland, waar de vonk niet meer oversprong. De ploeg die tijdens het EK in 2008 ie dereen had verrast, werd in de play-offs voor het WK uitgescha keld door Slovenië. 'Project Rus land' werd ingeruild voor een nieuw avontuur in Turkije, maar daar heeft Hiddink zijn status van wondertrainer nog niet waar kun nen maken. Turkije heeft plaatsing voor het EK nog in eigen hand, maar moet dan wel onder meer de Belgen van zich af zien te houden. Of Hiddink die campagne af maakt, is nog steeds onduidelijk. In 2009 verklaarde Van Nieuwen huizen dat Hiddink onder geen be ding naar Chelsea zou gaan. Het was geen optie en dat zou het ook niet worden. Kort daarna ging Hid dink aan de slag bij de Londense club. Dat zijn zaakwaarnemer nu zegt dat Hiddink in september nog steeds bondscoach van Tur kije is, moet dus met een korreltje zout worden genomen. Misschien klopt die verklaring wel, maar combineert Hiddink die baan dan met het trainerschap bij Chelsea. Zodat hij weer iedere dag op het veld kan staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26