Sport PZC Koning Nadal laat zich niet onttronen 30 en 31 26 en 27 ROLAND CARROS Spanjaard slaat zich dankzij zege op Roger Federer de recordboeken in De zes zeges van Rafael Nadal in Parijs Goes promoveert na meeslepend gevecht naar de eerste klasse Maandag 6 juni 2011 Ook in en tegen Brazilië blijft Oranje overeind 25 Tip? sport@pzc.nl Rafael Nadal is even overmand door emoties, nadat hij Roland Garros voor de zesde keer in zijn carrière heeft gewonnen. door Edward Swier PARIJS - Echte koningen laten zich niet zomaar zonder slag of stoot onttronen. Rafael Nadal blijft, on danks aandringen van Novak Djo- kovic, ook na Roland Garros de nummer één van de wereld. De beste graveltennisser van de 21e eeuw kroonde zich bovendien, na de winst gisteravond op Roger Fe derer, tot recordhouder aller tij den. De 25-jarige Spanjaard won zijn zesde Parijse titel, waarmee hij zich naast Björn Borg schaarde. „Maar ik denk niet aan recordlijst jes, ik wil titels winnen." Nadal groeide weliswaar in het toernooi, maar speelde de afgelo pen twee weken bepaald niet zijn beste tennis. „Daarom is deze over winning misschien nog wel meer bevredigend dan eerdere titels hier. Voor mij is er niets specialer dan Roland Garros winnen. In 2008 speelde ik hier beter dan ooit, echt fantastisch. Maar voelde het niet alsof ik iets bijzonders had gedaan. Dat is anders als je er zo hard voor moet werken als nu." De eerder tijdens het Grand Slam- toernooi geuite twijfels over zijn vorm waren niet gespeeld, de op luchting na zijn overwinning op Roger Federer (7-5, 7-6 (3), 5-7, 6-1) evenmin geveinsd. Toch was het niet verrassend dat opnieuw Nadal de Coupe de Mousquetaires kreeg uitgereikt. De vingerafdrukken van de mae stro van Manacor zijn reeds diep in de beker ingesleten. In de afgelo pen zeven jaar liet Nadal zich in Parijs slechts éénmaal verrassen, door Robin Söderling. Die neder laag in 2009, in de achtste finales, bleek de voorbode van een lange pauze voor de Spanjaard, die des tijds door overbelasting letterlijk door zijn knieën zakte. Federer, wiens uit genialiteit ont sproten spel veel meer tot zijn recht komt op hardcourt en gras, slaagde er in Parijs nooit eerder in Nadal, de harde werker pur sang, het echt lastig te maken. Hun fina les uit 2006, 2007 en 2008 zijn daarom ook nooit échte klassie kers geworden. De laatste keer dat de twee elkaar op het Court Philip pe Chatrier troffen, in de finale van 2008, liep zelfs uit op de groot ste teleurstelling van Federers car rière. De Zwitser maakt destijds slechts vier games. Dat, had hij be zworen, zou hem nooit meer ge beuren. Federer kreeg gisteren ook beslist kansen. Sterker nog, hij speelde in de eerste set tennis van het aller hoogste niveau. Op 5-2 had Fede rer een setpunt; de Zwitser dacht Met zijn zesde eindzege op Roland Garros evenaarde de Spanjaard Rafael Nadal het record van Björn Börg. De Zweed veroverde in de jaren ze ventig en tachtig ook zes titels in Parijs. De zes finales van Nadal: 2005: Nadal wint van de Argentijn Mariano Puerta: 6-7 (6) 6-1 6-3 7-5. het met een dropshot binnen te halen. De bal viel echter net bui ten de lijn. „Hij had een beetje pech", zei Nadal achteraf. Federer knakte prompt. Liefst ze ven games op rij gingen naar Na dal. Federer knokte zich - na een korte onderbreking vanwege de re gen - weliswaar naar een tiebreak in de tweede set, maar was daarin uitzonderlijk onzorgvuldig. De Zwitser hield zijn kansen wel le vend door de derde set te winnen, maar daarna herstelde de gravelko- ning zijn heerschappij. Met 6-1 2006: Nadal wint van Roger Fede rer: 1-6 6-1 6-4 7-6 (4). 2007: Nadal wint van Federer: 6-3 4-6 6-3 6-4. 2008: Nadal wint van Federer: 6-1 6-3 6-0. 2010: Nadal wint van de Zweed Ro bin Söderling: 6-4 6-2 6-4. 2011: Nadal wint van Federer: 7-5 7-6 (3) 5-7 6-1. foto Kerim Okten was Nadals tiende Grand Slamtitel binnen. Federer, die in de halve fi nales Nadal de helpende hand toe stak door in een échte kraker No- vak Djokovic te kloppen, erkende de suprematie van zijn Spaanse collega. „Rafa is de beste op gravel. Maar ik ben tevreden met de ma nier waarop ik hier de laatste twee weken heb gespeeld. Sorry alleen voor vandaag." Zijn optreden in Parijs geeft hem niettemin goede hoop dat een zeventiende Grand Slamtitel binnen bereik is, op Wimbledon. „Dat is mijn doel. Zo lang ik nog op de Tour speel, is dat mijn prioriteit nummer één." Federer zag op Roland Garros ook het bewijs dat zijn, en Nadals da gen, nog lang niet geteld zijn. „Te gen iedereen die na de finale tus sen Djokovic en Murray op de Au stralian Open zei dat het voor ons voorbij was, heb ik toen al gezegd: wacht nu maar zes maanden. Wij zijn nog lang niet uitgeteld." pagina 29: Na Li zal met Grand Slamzege veel veranderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25