buitenland 19 boze man President van Jemen gewond Nabestaanden vrezen ellenlang proces 'Meneer Mladic' Al Qaeda laat cakejes bakken Madrid Kopenhagen Rome all-in retour zaterdag 4 juni 2011 zie onze website:buitenland Video: nabestaanden Srebrenica vertellen hun verhaal Rechter Alphons Orie houdt de generaal klein door hem niet bij zijn titel maar met 'meneer' aan te spreken. Ratko Mladic is niet van plan het proces tegen hem bij het Joegoslavië-Tribunaal lijdzaam te ondergaan, zo bleek gisteren tijdens de eerste verschijnings dag in Den Haag. foto's ANP offers op de tribune en in alle com pactheid nog huiveringwekkend veelomvattend - wrijft hij over zijn neus, kneedt zijn kin, dept zijn lippen met een papieren zak doekje. Soms schudt hij boos van nee, werpt woedende blikken de rechtszaal in. Telkens als de naam Srebrenica valt, lacht hij smalend naar de publieke tribune. Wat de verdachten die hem voor gingen bij het tribunaal ook nooit gepresteerd hebben, is een applaus je voor de rechter. Mladic in zijn zeldzame arrogantie doet het, tot tweemaal toe, omdat zijn gezond heidstoestand zonder de oren en ogen van de wereldpers mag wor den besproken. Rechter Orie ne geert de bijval, houdt de generaal klein door hem niet bij zijn titel maar met 'meneer' aan te spreken. De luxaflex gaat dicht, het geluid uit, de camera's staan op zwart. Nou weten we nóg niet wat er met hem is: beroertes, verlam ming, kanker? Hoe dan ook is Mladic niet van plan om dood neer te vallen tijdens zijn berech ting, valt op te maken uit de even woeste als woedende tirade waar mee hij de zitting bijna twee uur later mag besluiten. Hij spuit zijn grieven over de mannen in bivak mutsen die hem hebben opge pakt. Liever was hij door de politie doodgeschoten, dan had de wereld pers dat kunnen melden. Maar nu, nu wil hij leven om de dag mee te maken dat hij als vrij man kan ver trekken. Hij heeft geen moslims en Kroaten doodgeschoten omdat het moslims of Kroaten waren. Hij deed het ook niet voor Ratko Mla dic. Nee, hij deed het om zijn land te verdedigen. En nu hij toch de ruimte krijgt zijn ongenoegen te ventileren, is Mladic de patiënt compleet voor bij: laat niemand hem weer zo bin nenleiden en ondersteunen alsof hij een blinde is, dat irriteert hem. „Ik wil niet geholpen worden. Ik kan zelf lopen. Want ik ben gene raal Mladic en de hele wereld weet wie ik ben." En dan moet zijn pro ces nog beginnen. Spectrum: Kleine Alma uit Sarajevo bestaat niet meer DEN HAAG - De nabestaanden van de genocide in Srebrenica verwach ten een zeer langdurig proces in de zaak tegen Mladic. Die zal er al les aan doen om de procedures zo veel mogelijk te vertragen en on der meer gebruikmaken van zijn vermeende zwakke gezondheid. Dat heeft Axel Hagedorn, de Ne derlandse advocaat van de zesdui zend vrouwen die bekendstaan als de Moeders van Srebrenica, giste ren gezegd na afloop van de eerste voorbereidende zitting in de zaak tegen Mladic. Hagedorn: „Het was te verwachten dat hij voor deze strategie zou kiezen. Hij presen teert zichzelf als een oorlogsheld en begint direct met een uitvoerig verhaal over zijn vermeende zwak ke gezondheid. Je kon zien dat hij zeer krachtig oogt, hij is in elk ge val mentaal fit en probeert er een politiek proces van te maken." Hagedorn zei dat zijn cliënten niets begrijpen van de keuze voor Alphons Orie als voorzittend rech ter tijdens de voorbereidende zit tingen van het Mladic-proces. „Het is een Nederlander en gezien de rol die Nederland heeft gespeeld in het Srebrenica-drama, is de keu ze voor hem een ongelukkige", al dus Hagedorn. „Het betekent een smet op het begin van het proces. Hopelijk wordt Orie vervangen door een van de vele internationa le rechters waarover het tribunaal beschikt." Nabestaanden reageerden woe dend op het afsluitende betoog van Mladic. Vanaf de publieke tri bune werd de ex-generaal onder meer uitgemaakt voor 'slager' en 'monster'. Mladic hoorde deze woorden niet, omdat er een gla zen wand is geplaatst tussen de pu blieke tribune en de rechtszaal. Op de tribune zaten niet alleen na bestaanden, juristen en verslagge vers, maar ook enkele kennelijke aanhangers van Mladic. Tijdens de zitting communiceerde Mladic met deze personen. Hij lachte breeduit naar hen en maakte vriendschappelijke gebaren. Enke le nabestaanden raakten betrok ken bij een scheldpartij waarbij de supporters van Mladic zich even min onbetuigd lieten. SANAA - President Ali Abdullah Sa- leh van Jemen is gisteren gewond geraakt toen tegenstanders zijn pa leis in Sanaa onder vuur namen met raketten. Minstens zes pa leiswachten werden gedood en ze ven hoge regeringsmedewerkers raakten gewond. Saleh is opgenomen in een mili tair ziekenhuis, net als premier Ali Mohammed Mujawar. Een mede werker van de president zei dit te gen de nieuwszender al-Arabiya. Eerder meldde de oppositie dat de president was overleden, maar de Jemenitische staatstelevisie liet in een verklaring weten dat de presi dent 'in goede gezondheid' ver keerde. Het was voor het eerst in de bijna twee weken oude gevechten in Sa naa dat tribale strijders het paleis van Saleh rechtstreeks onder vuur namen. De raketaanval was hun antwoord op een zware artillerie beschieting door het regeringsle ger op de woningen van twee stammenleiders en een generaal die zich heeft aangesloten bij de oppositie. Betogers gaan al sinds februari de straat op om het vertrek van Saleh te eisen, maar de crisis is inmid dels geëscaleerd tot een machts strijd tussen de twee machtigste fa milies, de Saleh en de Al-Ahmar. LONDEN - Britse spionnen hebben een website van terreurnetwerk Al Qaeda gehackt om een handlei ding voor bommen te vervangen door recepten voor cakejes. De cyberaanval vond plaats toen aanhangers van Al Qaeda een En gelstalig tijdschrift op internet pu bliceerden, gericht op moslims in het Westen. De Britse geheime dienst besloot het tijdschrift flink aan te passen. Het artikel 'Maak een bom in de keuken van je moe der' werd veranderd met recepten voor cakejes van presentatrice Ellen DeGeneres. Het duurde bijna twee weken voordat Al Qae da de website corrigeerde. Haal het maximale uit je Citytrip 20 populaire Europese bestem mingen, slechts 99,- all-in retour! Nu te boeken bij uw Globe Reisburo! Altijd keuze uit veel en gunstige vertrektijden. Altijd aankomen op het vliegveld dicht bij de stad. Altijd een koffer mee zonde bijbetalen, tot wel 23 kilo! Altijd inclusief snack aan boord. Flexibele (gratis) betalingsmogelijkheden. gaat nét even verder 200 winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9