verhalen achter sport Echte De nieuwe show van Beau kijken luisteren kijktip In de nieuwe reeks Andere tijden sport komen onder anderen Bettine Vriesekoop, Anton Geesink, Ronaldo, Peter Post en Jan Raas aan bod. „Het mooie verhaal staat altijd voorop." door Monique Brandt ïv*\l v.® 1' v-% u 1 Aflevering 1: Karei Aalbers Als voorzitter hielp Karei Aalbers het noodlijdende Vitesse er in de jaren tachtig/negentig bovenop. Eind jaren negentig werd hij door hoofdsponsor Nuon weggestuurd, een jaar later werd hij gearresteerd op verdenking van fraude en zelf verrijking. De liefde voor zijn club is er nog altijd, blijkt uit De waar heid volgens Karei Aalbers, de eerste nieuwe aflevering van Andere tijden sport. Aalbers denkt nog steeds dat hij met Vitesse een positie in had kunnen nemen zoals FC Twente nu heeft. „Men moet maar een oor deel vellen over hoe het nu is en hoe het toen was. Dan denk ik dat het oordeel voor mij niet zo slecht uit zal vallen." zondag, 21.30 uur zaterdag 4 juni 2011 Het duurde even voor ex-tafeltennisster Bettine Vriesekoop instemde met het verzoek van de ma kers van Andere tij den sport. Dirk Jan Roeleven wilde graag met haar naar Peking, waar ze zichzelf als 18-jarig meisje uit Hazerswoude maandenlang afbeul de om aan te kunnen haken bij de door Chinezen gedomineerde we reldtop. Terug in Nederland won ze alle grote Europese wedstrijden. Maar de tijd in China was moeilijk en zwaar. Eigenlijk wilde ze er niet aan worden herinnerd. „Ik wilde eerst de insteek weten. Wat zou er allemaal naar boven komen?" Roeleven kreeg haar vertrouwen. „Het was een emotionele tijd", zegt Vriesekoop over het filmen. „Er kwamen veel mooie, maar ook veel slechte herinneringen boven. En bloed, zweet en tranen. Maar ik dacht: ik mag toch ook heel trots zijn op mijn loopbaan." De film - Bettine: bloed, zweet en tranen - is te zien op 12 juni en werd een heel persoonlijk verhaal van een strijd die verder reikte dan de twee maanden durende stage in China. Zoals de documentaires in de reeks eigenlijk altijd het bre dere perspectief van een detail uit de sportgeschiedenis blootleggen. „We willen niet louter het archief opentrekken en mooie beelden la ten zien, maar ook nieuw licht op een zaak werpen", zegt presenta tor Tom Egbers. Het legt de makers geen windeie ren. Tijdens het vorige seizoen ke ken in de wintermaanden gemid deld 1,3 miljoen mensen per afleve ring. Aanvankelijk stonden er deze zomer vijf nieuwe afleveringen op stapel, maar het succes en een ste vige lobby zorgde voor drie afleve ringen extra. „Onwaarschijnlijk ho ge kijkcijfers. Ik hoop dat ze niet al leen het gevolg waren van het feit dat een aantal afleveringen over schaatsen ging", zegt Roeleven. „Het klinkt misschien nogal boud, maar ik ken niemand die Andere tijden sport geen goed programma vindt. Je hoeft geen sportfanaat te zijn om naar dit programma te kij ken. Mensen vinden het leuk be paalde beelden terug te zien, een stukje geschiedenis te zien. Daar bij vertellen we een echt verhaal. We duiken de geschiedenis van de sport in, maar het mooie verhaal staat bij ons altijd voorop." Ad van Liempt is de bedenker van Andere tijden sport en de voorloper Andere tijden. De historicus zegt niet zonder trots de nieuwe reeks te gaan bekijken. „Andere tijden sport bewijst dat een programma de tijd moet krijgen om te groeien. Je ziet de ontwikkeling, je ziet dat de makers handiger worden in het snel tot de kern komen. Het wordt alleen maar beter." Van Liempt signaleert een grotere belangstelling in Nederland voor sporthistorie. „Het is niet te zeg gen of die grotere belangstelling komt door het programma of dat het programma er op het juiste moment was. Wel krijgt het pro gramma door het succes meer uit zendingen. En door meer uitzen dingen krijg je meer kijkers. De groei is er nog niet uit, denk ik." In de komende reeks wordt onder meer het WK judo in 1961 via een reconstructie teruggehaald. Anton Geesink pakte de titel met legenda rische zeges op de Japanners. Kees Jongkind toont aan hoe Geesink voor dat WK werd gevraagd zich tot Fransman te naturaliseren. Raymond Bouwman belicht de twee Eindhovense jaren van voet baller Ronaldo, Jeroen Stekelen burg zoekt uit wat er gebeurde op 22 juli 1992, toen de rivaliserende wielerploegen van Peter Post en Jan Raas een touretappe voor het grijpen hadden, maar de Frans man Colotti lieten winnen. Marcel Goedhart gaat op zoek naar water skister Willy Stahle en belicht in een andere documentaire 20 juli 1980, de dag dat Joop Zoetemelk de Tour de France won. John Ap pel tenslotte maakte een film over de overwinning van Peter Win nen op Alpe d'Huez, een jaar later. Variatie in sporten, perioden en onderwerpen is een must in de se ries, zo is te zien aan het aanbod. Ook voor volgend jaar beginnen de onderwerpen zich alweer aan te dienen. Roeleven: „We kijken voorafgaand aan een jaar wat er gaat spelen. Straks met het EK voetbal, de Olympische Spelen en de Tour de France weten we dus wel al waar we het moeten zoeken qua onderwerpen. We stellen een longlist samen, vervolgens gaan on ze researchers ermee aan de slag om te kijken of er wat inzit en of er voldoende beeld is. Want met beeld staat of valt een aflevering, het blijft tenslotte tv. Dan hakken we de knoop door. We werken heel democratisch: we vergaderen net zo lang tot we met elkaar vin den dat het goed is." Andere tijden sport, elke zondag op Nederland 3 om 22.00 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl e iViJV -• fo Jk R-v ia- Onder meer de enorme rivaliteit tussen de wielerteams Post en Raas (grote foto), de Chinese stage van Bettine Vriesekoop (kleine foto boven) en voormalig Vitesse-voorzitter Karei Aalbers komen aan bod in Andere tijden sport. grote foto Cor Vos kleine foto's NOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97