3 wonen D JT !D Het is goed wonen én werken in Singapore U De zwarte dood hebben?! Skattig Conclusies Zaterdag 4 juni 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Clematis 'Miss Bateman'. foto RvdK O 5 7\ Verwelkingsziekte is niets nieuws. Al ruim honderd jaar geleden schreef de Franse kweker Morel over 'la maladie noire des dé- matites' - de zwarte ziekte van de clematissen. De ziekte heeft inderdaad veel weg van de pest, of zwarte dood: hij slaat plotse ling toe, er bestaat geen genees middel en binnen een week is de patiënt overleden. Er zijn allerlei verwelkingsziek- ten, vaak veroorzaakt door schimmels. Berucht is de catai- paverwelkingsziekte, die op de voorgrond treedt naarmate de bolcatalpa populairder wordt. De catalpaverwelkings- ziekte is niet altijd dodelijk. Soms verwelkt één tak en als je die wegzaagt, kan de boom herstellen. Het komt ook voor dat een boom 'eroverheen groeit': naarmate hij gro ter wordt, wordt de kans op verwelkingsziekte kleiner. De meest beruchte verwelkingsziekte is de clematisverwel- kingsziekte. Het verloop van deze ziekte is dramatisch. De ene dag staat de plant er nog gezond bij, de vol gende dag hangt een groot deel van de plant slap. Je denkt aan watergebrek en probeert de plant weer in conditie te krijgen door hem te begieten. Maar nee, nog een dag later hangt de hele plant slap en binnen een week is hij zwart verkleurd. De zwarte dood heeft toegeslagen. Erger nog is het als de kwaal zich niet tot één plant beperkt, maar ook andere clematissen in de tuin aantast. Het kan je lol in tuinieren flink ver gallen. Tegenwoordig kunnen kwekers de ziekte onder de duim houden door met fungiciden te spuiten, maar in de tijd van Morel moesten die nog worden uitgevonden. Morel gaf het kweken van clematissen in wanhoop op. Die bestrijdingsmiddelen zijn voor de particulier alleen op de zwarte markt verkrijgbaar en boven dien kun je je afVragen of tuinieren nog leuk is als je steeds met de spuit aan de gang moet. Want naast de ca- talpa en de clematis zijn er nog genoeg andere tuinplan ten die kunnen verwelken. Misschien is het een troost om te weten dat niet alle clematissen even vatbaar zijn. Een clematis die resistent is tegen verwelkingsziekte, vind je meestal in de groep van kleinbloemige clematissen. Dat zijn Clematis alpina, Clematis montana, Clematis viticella en alle die aan deze soorten verwant zijn. Maar ik weet het: u vindt grootbloemige variëteiten mooier. Dan is het handig te weten dat de ene grootbloemige clematis ziekte- gevoeliger is dan de andere. Wie Clematis florida 'Sieboldii' plant, heeft 99 procent kans op verwelkingsziekte. Maar wie 'Miss Bateman' kiest, heeft 90 procent kans de ziekte te ontlopen. Ie kunt clematissen rangschikken naar ziekte gevoeligheid. Daar heb je meer aan dan aan de snoeiadvie- zen op het etiket. Daarop staat bijvoorbeeld dat je een cle matis het best in maart kunt snoeien. Als je dat doet, zit je een winter lang tegen dood blad aan te kijken. Snoei daar om liever in november, dan blijft die ergernis je bespaard. Hoewel ik katten schattig vind, kan ik dat niet zeggen van alle 'kattenmeubeltjes'. Wat te den ken van een krabpaal? Ik begrijp waarom elke kat zijn uiterste best doet zo'n ding aan gort te krabben. Of neem zo'n hangmat, die met haken is op te hangen aan de verwarming. Zelfs de le lijkste cv oogt beter. Dat móét an ders, zal ook UrbanCatDesign hebben gedacht. Zij hebben een complete lijn waarin kattenbak, krabpaal en vensterbank in meu bels voor mensen zijn verwerkt Deze CatCase is een volwaardige boekenkast, waarin voor de lucky cat een heuse klimroute is opge nomen. En, net zo belangrijk, hij staat leuk in de kamer, ook als de kat van huis is. Het ingelegde ta pijt (in negen kleuren), is eenvou dig te vervangen of aan te passen aan het interieur. Alleen de prijs is even slikken: 1.249 euro. www.urbancatdesign.com Zelf je keuken, badkamer of huiskamer inrichten, is met behulp van een online-roomplanner een kwestie van kijken en klikken. Jan met de pet wordt Jan des Bouvrie. Of toch niet? Een test. door Aribert Cuiking Zolang de huizenmarkt stagneert, worden er minder meubels ver kocht. Ook winkels die vloerbedekking of keu kens verkopen, worden niet platge lopen door consumenten. Als die consument toch binnenstapt, is de kans groot dat hij precies weet wat hij wil. Online kun je namelijk je eigen keuken ontwerpen, een par ketvloer leggen en je hele woonka mer compleet opnieuw inrichten. Het aanbod aan roomplanners en andere digitale ontwerpgereed- schappen is enorm. Tik 'keuken ontwerpen' in op Google en er vol gen 1.430.000 hits. 'Keuken ont werpen online': 620.000 resulta ten. 'Keuken ontwerpen 3D': 223.000. Dat is te overzien, dus aan de slag. Ik begin bij Ikea. Eerst moeten de maten van de keuken worden inge vuld, daarna kan het ontwerpen beginnen. Hoekkast, afzuigkap, spoelbak, bovenkastjes, koelkast: je sleept ze zo de keuken in. Met een zie je ook een afbeelding van het desbetreffende product en geen abstracte blokjes, zoals bij veel andere roomplanners. Handig is ook dat je meteen tips krijgt om te voorkomen dat je iets verkeerd doet. Ga je toch de fout in, dan volgt een waarschuwing: 'Rond het kooktoestel is niet reke ning gehouden met de minimale veilige afstand'. Even een keuken in elkaar zetten, blijkt toch een flinke klus. In ieder geval niet iets wat je in een uurtje voor elkaar hebt. Integendeel, je moet goed opletten en regelmatig je bouwsel opslaan, anders kun je weer van voren af aan beginnen. Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. t 7 - Singapore Eenmaal opgeslagen op de centra le server van Ikea kun je op een an der moment verder gaan. Over naar de keukenontwerptool van Mandemakers.nl. Daar gaat het sneller. 'Ontwerp uw keuken in 5 minuten', belooft de startpagi na. Pal daarnaast staat echter 'In 10 minuten uw eigen ontwerp'. Vreemd. Verder naar Keuken- wijs.nl dan maar. Daar moet je eerst gegevens invullen, dan krijg je een online-advies retour. Niks daarvan: ik wil zelf ontwerpen. Verder klikken dus, dit keer naar Keukenplanner.eu. Die website zegt een overzicht te geven van al- De meeste planners voor inrich ting of vormgeving van huis, tuin en keuken zijn leuk speel goed en soms zelfs educatief. Ze kunnen gebruikers helpen een beeld te krijgen van wat ze al of niet willen. Sommige plan ners zijn simpel te bedienen, andere ingewikkeld of ondoor dacht. De meeste zijn qua ruim te gericht op keukens, woonka mers en badkamers. Wat pro ducten betreft, gaat het vooral om houten vloeren. Met de toe genomen populariteit van mo dulair opgebouwde banken zijn er ook planners die hierbij hel pen. Hoe kies je uit losse zitele- mententen, hoekelementen, een losse hoeker, pootjes, ver schil in hoogte van rug- en zij leuning en uit stof of leer? Dat is simpel met een goede plan ner: klik-klik-klik en... klaar. Ie keukenplanners en komt tot elf stuks. Daar klopt niks van, want er zijn er véél meer. Als de startpa gina ook nog expliciet de namen en logo's vermeldt van allerlei leve ranciers van keukenapparatuur, ben ik weg. Daar ben ik niet in geïnteresseerd: ik wil mijn eigen keuken vormgeven. De apparatuur komt later wel. Terug naar Ikea, want daar staat in ieder geval al mijn basisontwerp. Afmaken komt later, want het kost toch nog even tijd. Wel kijk ik hoe mijn keuken-in-aanbouw er in 3D uitziet: best aardig. Ook het zicht van buiten, alsof je voor je eigen keukenraam naar binnen staat te loeren, is leuk. Je kunt het beeld zelfs 360 graden draaien en kijken hoe de keukenkastjes en de afzuig kap er van achteren uitzien. Gei nig. Bij Ikea passen de diverse planners (onder meer voor keuken, badka mer en bergruimte) perfect in het imago. Vooral de keukenplanner wordt veel gebruikt, zegt Ikea- woordvoerster Ellen van den Boomgaard. „Veel mensen zijn handig met de computer en we verbeteren de planner constant. Begin lekker thuis, zeggen we al tijd. Je kunt het ontwerp tussen tijds opslaan. Kom dan naar de winkel met je plan en daar kan de keukenspecialist ernaar kijken." Ten opzichte van andere planners is die van Ikea wel beperkt, omdat deze alleen geldt voor Ikea-produc- ten en bijvoorbeeld geen afwijken de maten accepteert. Sterker nog, je bouwt niet zomaar een modelle tje, maar eigenlijk werk je gericht aan een echte keuken. Want het idee kan één op één worden omge- door Jan van Mullem Den Bosch-Bombay-Singapore. Dat is een mooi rijtje. Marie-Hélène Piederiet: „What's nextvraag je je bijna af Serieus? Ik heb geen idee. India is ons min of meer in de schoot geworpen. Organon, destijds mijn werkgever, vroeg me daar leiding te geven aan de marketingoperatie. Mijn echtge noot Pieter besloot zijn baan als ju rist bij de SNS bank op te zeggen en mee te gaan. Hij aanvaardde in Bombay een betrekking op het consulaat. Mooie tijd, fantastisch land, geweldige stad. In Bombay gebeurt altijd wat. Tja, soms komt iets op je pad en loopt het alle maal anders dan verwacht." Maar niet per se slechter. „Oh nee, we zijn gelukkig, als je dat bedoelt. We zijn nu eigen baas. Was altijd al een wens van ons. Ik had graag de paperclip of iets der gelijks willen uitvinden; iets wat uniek en universeel is. We hebben in onze periode in India, van 2002 tot 2007, over zo'n concept nage dacht, maar de oplossing uiteinde lijk veel dichter bij huis gevonden. Letterlijk. Want in onze woning in Bombay hadden wij een aantal bij zondere meubels staan, antiek uit de koloniale tijd in India. Dus uit de Engelse, Nederlandse en Portu gese periode. Een tafel met stoe len, maar ook Britse schrijfdozen van ebbenhout en Hollandse de kenkisten, hadden we op Indiaase marktjes gevonden en laten restau reren. Toen steeds meer kennissen ons complimenteerden met onze inrichting, is het kwartje gevallen: we gaan in de meubelbusiness!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90