Van outdoor naar Passdoor Digitaal inrichten 26 en 27 binnen Sc buiten zaterdag 4 juni 2011 In de glazen Cristal Box past een complete loungeset. Het is nog niet lang geleden dat je voor tuinmeubilair de keuze had uit een Frans bistrosetje, een plastic tuinameublement of een zwaarhouten picknickset. Anno 2011 zetten we loungesets in de tuin en bouwen we er grote buitenkeukens, als ware het onze woonkamer. De grondlegger van die trend is José Gandia-Blasco, die nu iets nieuws heeft verzonnen: de Passdoor. door Cor-Peter Pasma Natuurlijk, de tuin was altijd al belangrijk. Maar de focus lag al tijd in eerste instantie op de planten, daarna kwam pas de tuinset. Tuinsetjes ook, die je in kon klappen. Met handige, losse kussens, zodat ze aan het einde van de dag snel wa ren op te ruimen. Dat veranderde in 1996, toen het onbeduidende Spaanse merk Gandia Blasco, op dat moment nog maker van tapij ten en stoffen, de Na Xemena-col- lectie presenteerde. De collectie omvatte echte meu bels, die je het hele jaar buiten kon laten staan en die daar, ongeacht de weersomstandigheden, ook pri ma tegen bestand zijn. Een stoel, een bank en een salontafel. Het maakte loungen in de tuin in één klap populair. Het leverde Gandia Blasco niet alleen wereldwijd er kenning op, het zorgde er ook voor dat het bedrijf zich drie jaar later volledig ging storten op het maken van tuinmeubilair. Het idee van deze tuinset-nieuwe- stijl was van José Gandia-Blasco, die in het nagenoeg gelijknamige familiebedrijf aan het werk was. „Het begon allemaal toen ik een huis liet bouwen op Ibiza", zegt José Gandia-Blasco, zittend op één van zijn eigen tuinmeubels. „Dat huis was voorzien van allerlei ter rassen en ik wilde niet de hele tijd met die boel slepen. Een zoek tocht naar alternatieven leverde niets op en wat ik zag, vond ik niet mooi. Toen ben ik het zelf gaan maken. Want je wilt toch lek ker zitten in je tuin?" Hij gaat verder: „Vervolgens zag de architect die het huis voor mij bouwde wat ik in de tuin had neer gezet. Hij adviseerde mij het op de markt te brengen. Dat heb ik ge daan door één stuk mee te nemen naar de beurs in Milaan, waar het tussen allerlei tapijten stond. Het was direct een succes." De eerste versie van de Na Xeme- na-collectie verschilt, ondanks an der materiaalgebruik, nauwelijks van de huidige, die dit jaar zijn vijf tienjarig jubileum viert. „De eerste drie jaar kenden we behoorlijk wat problemen", geeft Gandia- Blasco toe. „Zo gebruikten we alu minium, maar de lak bleef maar niet goed zitten. Uiteindelijk zijn we uitgekomen bij een kunststof die aanvoelt als hout. Sinds 1999 gebruiken we hetzelfde materiaal in veel van onze ontwerpen." Dankzij het succes van de eerste collectie kon het bedrijf andere de signers aan zich binden. De meest opvallende verschijning in het lijst je is de wereldberoemde Japanse ontwerper Nendo. Hij leverde met Finger een bijzondere interpretatie van het oude Franse bistrosetje. Hoewel de echte hype rond het merk voorbij is en anderen hetzelf de op een goedkopere manier zijn gaan doen, trekt Gandia Blasco nog steeds veel aandacht, bijvoor beeld op de meubelbeurs in Milaan. Niet in de laatste plaats omdat de extravagante eigenaar een compleet nieuw concept voor de tuin aankondigde: de Passdoor. „Het is altijd onze doelstelling ge weest het goede buitenleven zoals wij dat kennen over de hele we reld te exporteren. Wij verkopen een lifestyle", zegt Gandia-Blasco. „Vandaar ook dat wij zijn gaan sa menwerken met internationaal be kende designers, zoals Nendo. Maar ik snap ook wel dat je in bij voorbeeld Noorwegen ofNeder- land wat minder vaak buiten kunt zitten dan op Ibiza. Daarom heb ben we een andere omgeving dan 'outdoor' nodig. Iets tussen bin nen en buiten in: de Passdoor." De uitwerking van het concept is een grote glazen kist, die groot ge noeg is om een complete lounge set in kwijt te kunnen en die bij voorkeur voorzien is van een gel- haard. De naam van de box zelf is niet bijster origineel: Cristal Box. „Natuurlijk is het niet voor ieder een weggelegd. Maar het gaat me om het principe. Het moet men sen na laten denken over het goe de leven buiten. Dat mag ook op een veranda, in een serre, een tuin kamer of een patio. Richt die plek zo in, dat je er fijn kunt verblijven met je geliefde, je gezin en je vrien den", zo oppert Gandia-Blasco. Reageren? ^*4 redactie.wonen@wegener.nl Weerbestendïge Na Xémena-tüihmëubélcölfectie vamjosé Gandia-Blasco. foto's.PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89