Langs de parels van de Our i9 reizen Ooit trok het Luxemburgse riviertje de Our heuse parelvissers. Wiel Beijer zag hoe de vrijwel uitgestorven riviermossel op een nieuwe toekomst wacht. Jmr1 Boek nu uw zomervakantie met veel voordeel! Landal v 'j-Sm reizen@wegener.nl 3 024-3650360 Zaterdag 4 juni 2011 De Luxemburgse Kal- bermillen aan de Our bij Kalborn is een in 1728 gebouwde water molen, die tot de Tweede Wereldoorlog graan maal de. Daarna lag hij er tientallen ja ren troosteloos en verlaten bij. Tot dat enkele jaren geleden weten schappers van de Luxemburgse Stichting Natuur en Milieu naar de watermolen kwamen. Vandaag de dag zetten ze alles in het werk om de zo goed als uitgestorven ri- vierparelmossel terug te kweken. Om bij het mosselkweekstation te komen, wandelen we door het mooie dal van de Our, de rivier die op een hoogte van 600 meter ontspringt in het Belgische grens dorp Losheimergraben. De 78 kilo meter lange stroom dient eerst als grensrivier tussen België en Duits land en bepaalt vervolgens de grens tussen Luxemburg en Duits land. Het verval is liefst 400 meter. Onze wandeling begint op de par keerplaats van de herberg Der Cor- nelyshaffin Heinerscheid. We ste ken de drukke N7 over, de verbin dingsweg tussen de grens bij Weiswampach en de stad Luxem burg. Daarna lopen we de Kaal- berstroos in, richting Kalborn. We volgen de bordjes met de C over de verharde weg door agrarisch ge bied met imponerende vergezich ten. Hier op het Luxemburgse pla teau wandelen we op een hoogte van zo'n 520 meter. Voor ons lig gen de beboste heuvels van de In de omgeving van Kalborn kun je genieten van mooie vergezichten. Duitse Eifel. Links in de verte op een heuvel zien we het Luxem burgse grensdorp Lieler. Daar ligt ook het drielandenpunt van Bel gië, Luxemburg en Duitsland. Vlak voor Kalborn (Kaalber) voert de C-route ons naar links en be gint de afdaling richting Our. Eerst over een verharde landweg. Later onverhard slingerend door een mooi bos. Het is pittig dalen, af en toe moeten we de rem aantrekken. Bij de verharde, niet gemarkeerde weg slaan we linksaf en bij een Y-splitsing houden we links rich ting Kalbornmühle aan, in het Let- zenburgs noemen ze de molen Kal- bermillen. De weg brengt ons in het dal bij de nu weer op zijn Frans geschreven Moulin de Kal born. Hier lopen tal van lange af standsroutes, zoals het pelgrims pad naar Santiago de Compostella en het Sentier du Nord. De water molen ligt er nog steeds vervallen bij, maar in een van de bijgebou wen is nu een tentoonstelling over de Our en de rivierparelmossel. In een ander gebouwtje proberen we tenschappers de bijna uitgestorven en niet eetbare zoetwatermossel te redden. De rivierparelmossel was in de ne gentiende eeuw van grote econo mische betekenis. Een op de drie duizend mosselen bevat namelijk een kostbare parel. Maar waterver ontreiniging heeft de mossel op het randje van uitsterven gebracht. Een tekort aan zuurstof en onstui mige algengroei leidden ertoe dat eerst de forel verdween. En zonder forel geen rivierparelmossel. De fo rel is inmiddels teruggekeerd en nu wordt een nieuwe generatie mosselen gekweekt. Omdat hun levenscyclus extreem lang is - ze zijn pas na vijftien tot twintig jaar geslachtsrijp - is het kweken van een nieuwe generatie rivierparel- mosselen een zaak van lange adem. Na het bezoek aan de mosselkwe kers wandelen we langs de Our naar een andere watermolen, de Tintesmillen. Het smalle slinger pad loopt vlak langs de Our. Links de rivier, rechts de steile helling. Soms lopen we over rotsen. Zo'n 1,5 kilometer verderop bereiken we na een korte klim de verharde weg die we linksaf bergaf volgen. Vóór de brug die naar Duitsland voert, gaan we rechtsaf naar de Tintesmillen. Vandaar voeren di verse routes terug naar Heiner scheid. Wij namen de met B ge markeerde route. Eerst een korte, pittige klim, dan door het bos, met links doorkijkjes naar de ri vier. Langs de beek Heinerscheid klimmen we van 420 naar 520 me ter, maar de wandeling is nergens echt steil. Terug in de herberg Der Cornelyshafflaten we ons trakte ren op een vers gebrouwen biertje, een glas Ourtaler. Heinerscheid Kalborn Our LUXEMBURG Luxemburg FRANKRIJK ff Heinerscheid ligt op 320 kilome ter van Utrecht, in het noorden van Luxemburg aan de E421. De wandeling begint bij Der Cor- nelyshaffin Heinerscheid. Het eerste deel van de route volgt bordjes met een C. Niet de hele route is gemarkeerd. De lengte bedraagt ongeveer 10 kilometer. Moeilijkheidsgraad: eerst een lange afdaling, vervolgens langs de Our, aan het einde een lange, soms pittige klim. We gebruik ten de wandelkaart Lieler Hei nerscheid van de Syndicats d'ini- tiative Luxembourg. www.ont.lu; www.naturem- welt.lu; www.cornelyshaff.info Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Het is zomer! Zwemmen met de kinderen. Samen een schitterende wandeling maken. Op avontuur in de bergen. Lekker bijkomen op het terras. Genieten op het water. Slapen in een safaritent. Vakantie vieren aan zee. Het kan allemaal bij Landal GreenParks. Interesse? Reserveer direct op landal.nl/zomervoordeel of bel Q9QO-8842 0.20 p. min De beschikbaarheid van bungalows voor deze aanbieding Is beperkt en geldig in de periode van I juli lol 2 september 2011Kijk voor de volledige aclievoorwaarden (incl, deelnemende parken en type accommodaties) op landal.nt/zomervoordeel, Druk- en zetfouten voorbehouden De wandeling voert door prachtige bossen en langs het riviertje de Our.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83