Uitbraak lijkt over top heen \j Arke.nl binnenlandI 7 Schade door EHEC stijgt naar 50 miljoen 9 339,- 449r EHEC-UITBRAAK Het aantal nieuwe besmettingen met EHEC lijkt af te nemen. Tuinders vrezen uitbreiding van de boycot. Coulance EHEC is gevaarlijk door sterke 'lijm' Verrassend veelzijdig Azoren! zaterdag 4 juni 2011 'Provincie moet coulant omgaan met verzoek van telers om hun groenten te mogen uitrijden over de gronden.' Staatssecretaris Joop Atsma (Milieu) Het aantal nieuwe besmettin gen met de agressieve darm bacterie in Duitsland neemt volgens Duitse artsen af. De bron van de EHEC-uitbraak nog steeds niet bekend. Het advies blijft in Duitsland geen rauwe groente te eten. DEN HAAG - Het aantal nieuwe be smettingen met de EHEC-bacterie lijkt af te nemen. Duitse artsen meldden gisteren tweehonderd nieuwe gevallen, tegen bijna het dubbele aantal de dagen daarvoor. Als dit doorzet, is de uitbraak vol gens de Groningse EHEC-expert Alex Friedrich over zijn hoogte punt heen. Als alle slachtoffers ziek zijn geworden van dezelfde partij groente, zou het aantal nieu we slachtoffers vanaf dit weekein de moeten afnemen. Volgens Friedrich is de incubatie tijd tussen de inname van de bac terie tot het daadwerkelijk ziek worden maximaal twee weken. Die periode loopt dit weekeinde af Friedrich: „Omdat zoveel men sen in zo'n korte tijd ziek zijn ge worden, gaan we ervan uit dat er slechts één hoofdbron van besmet ting is. Als dat inderdaad een la ding saladeproducten was, dan moet die bron nu langzaam uitdo ven omdat die producten nu niet meer worden gegeten." Friedrich staat internationaal be kend als een van de pioniers op het gebied van onderzoek naar de EHEC-bacterie. TXvaalf jaar lang doet hij er al onderzoek naar, maar een uitbraak als deze heeft hij nooit eerder gezien. Tot gisteren raakten ruim tweedui zend Duitsers besmet met de bac terie, vijfhonderd van hen werden ernstig ziek. Negentien mensen overleden aan de gevolgen van de Een groenteteler gooit verse komkommers weg in het Zwitserse Daellikon. foto Alessandro della Bella/EPA ziekte, achttien Duitsers en een Zweed. Negentig mensen in elf an dere landen raakten besmet, on der wie negen Nederlanders. Allen, op twee na, liepen de be smetting op na een bezoek aan Duitsland. Aanvankelijk werd gedacht dat de besmettingen werden veroorzaakt door vervuilde komkommers. Dat bleek onjuist. Wat de infectiebron dan is, is nog onbekend. Voorals nog geldt in Duitsland nog steeds het advies geen rauwe komkom mer, tomaat of sla te eten. Als de bron een houdbaar product zoals saladedressing blijkt te zijn, dan kan de bacterie nog maandenlang slachtoffers maken. Friedrich vindt dat het onderzoek naar de bron moet doorgaan, ook als de uitbraak afneemt. „Dit is zo'n agressieve variant dat de kans groot is dat er in de toekomst meerdere uitbraken komen." Wetenschappers hebben ontdekt dat de agressieve EHEC-bacterie een gifstof combineert met een zelden geziene 'lijm'. De lijmstof plakt de bacterie aan de ingewanden van de patiënt, waar het gif wordt ingespoten. Dat is ontdekt aan het Amerikaanse centrum voor Ziektepreventie en -controle CDC. Het centrum werkt sinds vorige week samen met Duit se gezondheidsautoriteiten in het EHEC-onderzoek. De bacterie heeft al- achttien le vens geëist en ten minste 1500 mensen ernstig ziek gemaakt, voor al in Duitsland. Het kan maanden duren voordat een wereldwijd team van onderzoekers de eigen schappen van EHEC begrijpt. Experts uit de gezondheidszorg in de Verenigde Staten hebben kri tiek op de manier waarop Europa de uitbraak van EHEC-infecties aan pakt. Het gebruik van de term 'ge muteerde dodelijke bacterie' vin den ze onverantwoord, omdat bac teriën continu muteren. Dat de bacterie giftig is, is ook niet ongebruikelijk, zo berichtte het dagblad The New York Times giste ren. Verder duiden onderzoeken waar uit blijkt dat de bacterie resistent is voor antibiotica erop, dat weten schappers in Europa niet in de goe de richting zoeken om de uitbraak aan te pakken. EHEC-infecties moe ten juist niet behandeld worden met antibiotica. DEN HAAG - De schade voor Neder landse tuinders als gevolg van de verdachtmakingen over groenten, is volgens het Productschap Tuin bouw inmiddels opgelopen tot meer dan 50 miljoen euro per week. „Begin deze week gingen we uit van 30 miljoen euro, don derdag werd het 40 tot 50 miljoen en nu gaan we ervan uit dat het meer dan 50 miljoen is", aldus een woordvoerder gisteren. Dê schade voor Nederlandse han delsbedrijven in groenten be draagt naar verwachting 30 mil joen euro per week. Dat heeft groenten- en fruithandelsplatform Frugi Venta bekendgemaakt. LTO Nederland hoort geruchten over mogelijke boycots van salade groenten door andere landen, na dat Duitsland uit angst al geen groente meer afnam en Rusland de grenzen helemaal sloot. Vorige week werd al duidelijk dat naast de komkommer, ook sla, tomaten en paprika's getroffen worden door de angst voor de EHEC-bacte rie. Voor de vier groenten is Duits land verreweg de belangrijkste ex portmarkt, gevolgd door het Vere nigd Koninkrijk en Rusland. Staatssecretaris loop Atsma van Milieu wil dat provincies coulant omgaan met verzoeken van telers om hun onverkoopbare groenten te mogen uitrijden over de gron den. Sommigen willen de groen ten uitrijden over hun grondge bied. zie onze website:binnenland Video: telers zijn genoodzaakt hun oogst weg te gooien Tercel ra Htl. Residencial Teresinha*** Centraal gelegen en dichtbij het strand 8 dagen, logies/ontbijt Vertrek in juni Per persoon al v.a. Sao Miguel App. Acorsonho**** Reis inclusief huurauto 8 dagen, logies Vertrek in juni Per persoon al v.a. Sao Miguel App. Vale do Navio**** Gloednieuw en rustig gelegen 8 dagen, logies/ontbijt Vertrek in juni Per persoon al v.a. 369,- Sao Miguel Htl. Bahia Palace**** Incl. 3 wandelexcursies over het eiland 8 dagen, logies/ontbijt Vertrek in juni Per persoon al v.a. 579- Ga voor deze en alle andere aanbiedingen naar uw Arke winkel of boek snel op Arke.nl Genoemde prijzen zijn vanafprijzen per persoon, o.b.v. 2 pers. en inclusief vlucht. Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7