Bijbelse oases in de woestijn i5 reizen Lezersactie: 3 dagen Drenthe 109,-PP Meer dan de helft van Israël bestaat uit woestijn. Lutske Bonsma ging in de Judea-woestijn op bezoek bij bedoeïenen, ontdekte een oase en beklom een berg onder de zeespiegel. TULIP INN Inhoud Lezersactie: fftf ^sfegi reizen@wegener.nl KI 024-3650360 lllli Zaterdag 4 juni 2011 m m m illen jullie kof- W fie?" Ibrahim kijkt ons vra- gend aan. We W W zijn net aange komen in de oase Kfar Hanokdim en maken meteen kennis met de gastvrijheid in de woestijn. „Als je in een verlaten gebied woont, ont vang je gasten met open armen", licht Ibrahim toe, terwijl hij boven een vuurtje koffiebonen roostert. „Na een lange reis hebben gasten honger en dorst en wij horen graag het nieuws van buiten." Ibrahim kookt water in een ketel tje, stampt koffiebonen, giet er ko kend water op en serveert de kof fie. Daarna zet hij een pan omge keerd in het vuur. Op de bolle ach terkant drapeert hij een stuk deeg en bakt er een plat brood van. De Kfar Hanokdim, in de Israëlische Judea-woestijn, is voor toeristen in gericht bedoeïenenkamp. Het doel is hen kennis te laten maken met het leven van dit nomadenvolk. Het woord bedoeïen is Arabisch voor woestijnbewoner. Ibrahim: „Wij zijn nomaden en leven in ten ten. Als het water of voedsel op is, trekken we met onze dieren naar een andere plek." Het leven dat Ibrahim schetst, wordt steeds zeldzamer: Een no madisch leven past immers niet in de moderne tijd. Van de 150.000 bedoeïenen in Israël, leeft volgens Ibrahim nog maar 5 procent in de woestijn. Ibrahim is geboren in een tent, maar woont sinds zijn 12e in een huis. Na de koffie ontmoeten we Daniel Roded. Zijn vader is de bedenker van Kfar Hanokdim. „In 1991 ver huurde mijn vader een tent aan toeristen, omdat hij hen over het leven van bedoeïenen wilde vertel len", zegt David. „De eerste tent was heel eenvoudig. Tegenwoordig stellen toeristen meer eisen en zijn de tenten voorzien van airco en verwarming. Maar we proberen al les zo authentiek mogelijk te laten. Je moet de woestijn ervaren, maar het moet ook comfortabel zijn." Toeristen kunnen op een matras in een tent overnachten, op een bed in een kamer en voor gezin nen zijn er tenten met stapelbed den. Geen tent is hetzelfde en het hele kamp ziet eruit als een plaatje uit duizend-en-één nacht. De oase is inmiddels zo succesvol, dat het een beetje begint te lijken op een 'Center Pares in bedoeïenenstijf. Liefst duizend mensen kunnen hier tegelijkertijd dineren, over nachten en ontbijten. Er worden bruiloften en bedrijfsuitjes georga niseerd en busladingen vol scholie ren komen op de bedoeïenenerva ring af. Toch heb je niet het gevoel dat het hier massaal is. Het terrein is groot, de toeristenbussen staan verdekt opgesteld en groepen wor den zo ver mogelijk van individue le bezoekers ondergebracht. We gaan slapen, maar vergeten niet om 's nachts naar de sterren hemel te kijken. Als we de volgen de dag door de kurkdroge woestijn (er valt hier minder dan 30 milli meter regen per jaar) rijden, stui ten we op de oase Nahal David. Voor bijbelkenners: hier verstopte David zich voor Saul. Een pad leidt via houten bruggetjes over smalle stroompjes, langs waterval len, natuurlijke zwembadjes en schaduwrijke bamboebossen. In de zomer, met temperaturen bo ven de 35 graden, is dit een para dijs. Maar zelfs in een mager voor jaarszonnetje liggen scholieren in zwemkleding bij de stroompjes. Een klipdas verstopt zich in een rotsspleet, als we voorbij lopen. Klipdassen, die op marmotten lij ken, leven graag op rotsachtig ter rein. Met een beetje mazzel zie je ook vossen en steenbokken. Het pad eindigt bij twee metershoge watervallen, die langs de rotsen naar beneden storten. Verderop ligt een enorme tafel berg, de Masada. Een strategische plek middenin de woestijn, want vanaf de top zie je de vijand van verre aankomen. Herodes de Gro te bouwde hier tussen 36 en 30 v. Chr. paleizen, badhuizen, een sy nagoge (tegenwoordig de oudste ter wereld) en voorraadkamers. De gebouwen zijn versierd met kleurige mozaïekvloeren en fres co's. Ruim één miljoen bezoekers komen jaarlijks naar Masada. Onderaan de Masada liet Herodes dammen en kanalen aanleggen om regenwater op te vangen, in zijn tijd was het klimaat vochtiger dan nu. Het water werd per ezel en door slaven naar boven ge bracht. In drie duiventorens fokte men later duiven. Het vlees werd gegeten, de uitwerpselen dienden als kunstmest. Toen Jeruzalem in het jaar 70 in handen van de Romeinen viel, vluchtten duizenden joden naar de Masada. Ze werden omsingeld door achtduizend Romeinen, die hen bestookten met katapults. De joden rolden op hun beurt stenen van de berg en beschoten de Ro meinen bovendien met vuurpij len. Toen de wind draaide, kwa men de pijlen terug en de houten duiventorens vatten vlam. De Ro meinen wonnen de belegering. Vanaf de Masada kun je de helblau we Dode Zee zien liggen. Dit is de laagste plek op aarde, 417 meter on der de zeespiegel. Aangezien de top van de Masada op 400 meter boven de Dode Zee uitsteekt, be vinden wij ons dus ook onder zee niveau. Het is een raar idee: een bergtop onder zeeniveau. Vanwege het hoge zoutgehalte is in de Dode Zee (eigenlijk is het een meer) geen leven mogelijk. Wel heeft het water door de aan wezigheid van mineralen een heil zame werking. Vooral mensen met huidziekten als psoriasis heb ben er vaak baat bij. Op de oevers bevinden zich veel kuuroorden. De hoogste tijd om daar eens naartoe te gaan. We wil len natuurlijk wel even drijven in het zoutste meer ter wereld. Nu maar hopen dat we nergens een schram of snee hebben. Want dat voel je dubbel en dwars in het wa ter met een zoutpercentage van 33 procent. Voor religieus toerisme moet je vooral in Jeruzalem, Naza reth, Bethlehem en aan het Meer van Tiberias zijn. Voor een strandvakantie ga je naar Tel Aviv of Eilat. Heel an ders is de Judea- of Negev- woestijn. In de Negev kun je vanuit Mitzpe Ramon jeepsafa ri's, fiets- en wandeltochten maken, (www.adamsela.com) Voor informatie over een over nachting in Kfar Hanokdim: kijk op www.hanokdim.com De Masada kun je met een ka belbaan of lopend op. De oase Nahal David ligt in natuurpark Ein Gedi (www.parks.org.il) Zie verder: www.goisrael.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Van links naar rechts: De zonsonder gang tegemoet in Kfar Hanokdim; Een van de tenten; Op zeeniveau worden souvenirs en een ritje op een kameel aangeboden; In Kfar Ha nokdim bakt een bedoeïen brood. foto's Lutske Bonsma Brink o.z.ó 9471 AE-.ZUIDLAREN' T050-409 12 61 E: info@fibrinkhotei.nl W: www.hethofel.nl Ontspannen in Tulip Inn Brinkhofel Zuidlaren, een gezellig hotel in het levendige brinkdorp Zuidlaren, omgeven door een afwisselende natuur. Bossen, vennen/heide en niet te ver geten het unieke Zuidiaardermëergebied. Een fietsrondje Zuidlaardermeer is dart ook aan te bevelen, evenais een fiets- of wandeltocht door het Nationaal Park "De Drentse Aa". Ook de steden Groningen en Assen: op slechts 17 km, zijn een bezoek waard. Bijvoor beeld voor een beklimming van de Martinitoren, een bezoek aan het Drents Museum, de vele markten en winkels met snuisterijen, de gezellige kroegjes met leuke terrasjes. Tulip Inn Brinkhotel Zuidlaren heeft 54 kamers, een Stijlvol restaurant, een gezellige brasserie en térras. Ook is er een lift, sauna en snelbruiner aanwezig en kan men fietsen huren. BRtNKHOTEl ZUIOLARÊM 2x overnachting 2x ontbijtbuffet 2x driegangen diner lx gratis fietsknooppuntenkaart gratis koffie- thee faciliteit op de kamer gratis draadloos internet Normaal 159,00 Lezersprijs 109,00 per persoon toeslag bij aankomst op do, vr, za 10,00 p.p. (Excl. toeristenbelasting 0,95 p.p.p.n. en reserveringskosten a 5,00 p.p.) Alleen telefonisch te boeken onder vermelding van "Wegener Dagbladen": 050-40912ól

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79