reizen :<s fö ST Kamer-oma Waarom zijn het in de he le wereld trouwens kamer meisjes en klusjesmannen? Zaterdag 4 juni 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Er zijn de laatste tijd regelmatig mediaberichten over kamermeisjes. Iedere reiziger kent het belang van een goede verstandhouding met deze dames. Alleen die voormalige IMF-baas blijkbaar niet. Stomme vent. Een beetje hotelgast weet toch dat hij of zij in geval van badde ren het bordje do not disturb aan de deur dient te hangen. Dat is trouwens op nog veel meer momenten buitenge woon aan te raden. Als je gaat ontbijten, bijvoorbeeld. Plaats je het bordje niet, dan is het vrijwel zeker dat er na de ochtendmaaltijd, wan neer dringende behoeften de kop opsteken, ongewenste schoonmaakactiviteiten plaatsvinden op de kamer. In hoge nood sprint je de lift uit en zie je het karretje in de verte al staan. Nee, niet bij mij, kreun je dan nog. Maar tevergeefs. Het is natuurlijk wél bij jou. Kamer 718 wordt uitgebreid schoongemaakt. Het schijnt heel gewoon te zijn de kamerdame op dat mo ment te vragen haar werkzaamheden even te onderbreken, maar dat durf ik toch niet. Ik zou me doodschamen. Nee, ik hou het wel even op. Ondertussen doe ik net alsof ik ont spannen aan de gang ga met mijn laptop. Kamerjuffrouwen hebben het in de meeste landen niet breed. Van de hotelrekening die men uiteindelijk moet vol doen, komt maar een fractie terecht bij de persoon die je verblijf aangenaam moet maken. Een extra bijdrage uit eigen zak, rechtstreeks ge schonken aan de dame die enkele dagen de kamer schoonhoudt, is sympathiek en wordt altijd enorm op prijs gesteld. Het beste geeft men deze beloning vooraf Meteen bij de eerste ontmoeting. Men kan dan bij de dames een potje breken. Zo overkomt het mij regelmatig dat ik net de kamer deur dichttrek en op dat moment besef dat de sleu tel niet in mijn zak zit. Een goede kamervrouw zal nooit iemand op z'n blauwe ogen vertrouwen wan- neer hij of zij vraagt de kamerdeur nog even te openen met de masterkey. Een kamermeisje dat reeds een briefje lokale valuta in de achterzak heeft, doet dat wel. Het is een bijko mend voordeel. Een win-winsituatie. In de Verenigde Staten zijn de kamervrouwen voornamelijk immigranten, legaal of illegaal. Vaak oudere dames, ouder dan ik in elk geval. Kamer-oma's. )oanna in het Travelodge van Chicago hoor je van verre aankomen. Piepend en steu nend. Ze is 62 jaar en doet de zevende verdieping. Van haar doorlopend ademtekort krijg ik het Spaans benauwd. Dat is trouwens ook de enige taal die ze spreekt. Engels is de oude Mexicaanse dame nog niet machtig. Illegaal, straatarm, slechte gezondheid, uitzichtloos leven. Ik stop haar mijn tactische briefje in de hand. Ze kijkt er verbaasd en blij naar. Dan. begint ze haar levensverhaal, dat voornamelijk langs een pad van dood, mishandeling, ver derf, misdaad, armoe en uiteindelijk ziekte loopt. Haar laat ste dagen zal ze slijten in Chicago en niet in haar warme ge boortestad Villahermosa. Wat een ellende. Toch is ze de volgende dagen de vrolijkheid zelve. Immer wordt mij Gods rijke zegen toegewenst voor de rest van de dag en dat is een goede zaak. Wanneer ik een keer vergeet het niet-storenbordje op te hangen, durf ik Joanna wel te vragen even iets anders te gaan doen. Met het leven dat zij achter de rug heeft, kan dit er ook nog wel bij. Waarom zijn het trouwens kamermeisjes en klusjesmannen? Over de he le wereld. Dan nog even iets heel anders. In talloze hotels is de organi satie van het liftvervoer vaak belabberd. Veel tijd wordt zo doende verspild met het wachten op het bevrijdende belle tje dat aangeeft dat een lift nadert. Vier schachten naast elkaar en nog duurt het een eeuwig heid. Zeer onplezierig is het om eenmaal beneden aangeko men, vast te stellen dat je iets bent vergeten. Terug naar bo ven betekent namelijk: weer lang wachten voor je naar be neden kunt. Daarom doe ik het volgende. Ik kies niet alleen mijn veer tiende verdieping, maar ook een of meerdere daarboven. Eenmaal op mijn etage wacht ik tot de deuren dicht zijn en druk op de liftknop. Dan trek ik een sprint richting de kamer, snel het vergeten item opsporen en als een speer weer terug richting de lift. Negen van de tien keer schuiven de deuren dan net open als je aan komt stormen. Ik geef grif toe dat de tijdsbesparing niet spectaculair is, maar het is heerlijk de dag te beginnen met een truc die lukt. Een kleine schijnoverwinning op de tijd, die onverbid delijk voortraast. Oe tafelberg Masada vanuit de lucht, foto Ministerie van Toerisme -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78