spectrum IO Helena Er is een 'tijdens de oorlog' en een 'na de oorlog'. Maar een 'voor de oorlog' bestaat niet meer voor de Bosnische Alma. Het vier jaar durende beleg van Sarajevo door het Joegoslavische leger onder bevel van Ratko Mladic, waarbij 12.000 inwoners werden gedood onder wie 1.600 kinderen, heeft een groot zwart gat geslagen. Ook al heb ik geen trek meer, mijn bord moet leeg. En dan lik ik het ook nog schoon' Zaterdag 4 juni 2011 T k wil erop wijzen dat dit neer- I komt op censuur. En dat is twin- I tig jaar na de val van het commu- JL nistische regime toch opvallend." Martin Michal is zakenman, eigenaar van Agentura MM, manager, promotor en echtgenoot van zangeres Helena Von- drackova, dé diva in de Tsjechische mu ziekwereld. Helena heeft echter een pro bleem. Ze is inmiddels 63 en haar loop baan, die in 1964 begon, loopt ten einde. Alleen wil de dame in kwestie daar zelf niets van weten. Zij beschouwt een aan tal van haar songs als onderdeel van het nationale Tsjechische dan wel Tsjechoslo- waakse erfgoed. En dus moet zij regelma tig te horen zijn op de radio. En dat is volgens Helena niet het ge val. Ze wordt bewust geboycot. In een brief aan de Raad voor de Tsje chische radio heeft mevrouw haar beklag gedaan. De raad moest ingrij pen, ook al omdat de Tsjechische radio betaald wordt uit de algeme ne middelen. De raad heeft Heie na's verzoek afgewezen. Mede na dat de Tsjechische radio, die meer dere stations heeft, bekend maakte dat Helena in april 817 keer de ether in ging: 27 keer per dag. Om gerekend 1,5 uur uitzendtijd. Hele na en Martin laten het er niet bij zit ten. Ze hebben nadere stappen aan gekondigd. Heiena's actie heeft er echter wel voor gezorgd dat haar populariteit op een ongekend dieptepunt te recht is gekomen. De Tsjechen la chen zich kapot over haar arrogan tie door zichzelf als 'nationaal erf goed' te bestempelen. Meer dan drie kwart van de hen keurt haar actie af en raadt de radiozenders aan om mevrouw Vondrackova maar helemaal niet meer te laten horen, zo blijkt uit peilingen van diverse kranten. Verder heeft de hele af faire ook Heiena's verleden weer opgera keld. De zangeres had het ook onder de communisten opvallend goed. Ze was ge vierd, kon zich alles veroorloven en reis de als een ster door Oost-Europa. Kwade tongen beweren dat zulks alleen moge lijk was omdat Helena bereid was de staatsveiligheidsdienst van informatie over haar collega's te voorzien. Het was bovendien een nationaal geheim dat He lena de geliefde was van premier Lubo- mir Strougal. Gevraagd naar haar relatie met Strougal antwoordde de Helena steeds dat zij het slachtoffer was van een persoonsverwisseling. Het zou gegaan zijn om de dochter van de communisti sche eerste minister. In 1983 trouwde Helena met de basgita- rist van de Oost-Duitse band Kreis, Hell- mut Sickel. Een relatie die volgens velen niets met liefde te maken had. In 2001 dumpte Helena Hellmut. Kort daarop be gon ze een relatie met de steenrijke en veel jongere Martin Michal. Die richtte in 2004, speciaal om Heiena's muzikale belangen te dienen, Agentura MM op. Vorig jaar trachtte het duo Michal-Von- draskova nog miljoenen los te weken van zangeres Marta Kubisova (68). Zij zou contractbreuk hebben begaan door niet te willen optreden met Helena, waarmee ze in de jaren zeventig in de groep Golden Kids zat. Kubisova, heldin van de Praagse lente, voormalig woord voerster van Charta '77 - activiteiten die ze moest bekopen met een beroepsver bod - en actief in de Fluwelen revolutie die het communistische regime in 1989 ten val bracht, werd vrijgesproken. Tot groot ongenoegen van Helena en haar man. Het leverde Vondraskova toen al een flinke deuk in haar imago op. Dat is nu helemaal kapot STANDPLAATS door Carel Goseling door Marjolijn de Cocq Het telefoontje maakt haar overstuur. Dan belt ze terug: sorry/sorry. Ze had gedacht verklaring af te leggen over de arrestatie van Ratko Mla dic. Maar dat het beleg van Sarajevo aan de orde kwam, bracht al haar verdriet aan de oppervlakte. Toch wil Alma praten, onder een fictieve naam, in een hotel. Na het ge sprek zal ze de tranen wegwissen, zich vol- stoppen met tranquillizers en de volgende dag keurig op haar werk verschijnen. Ze zal lunchen met collega's, shoppen in de binnenstad. Ze zal een mooi jurkje aantrek ken en grappjes maken. Niemand die het trauma ziet, de leegte, het grote zwarte gat. Maar vandaag draagt ze een groen T-shirt. „Ik wil dat je me ziet zoals ik ben." Het is de kleur groen waarin ze zich haar vader herinnert, de laatste keer dat ze hem zag. Een paar maanden na het begin van het be leg van Sarajevo, mei 1992. Nu ligt hij met duizenden anderen begraven in het olym pisch stadion. "Vóór het beleg was Sarajevo een moderne, Europe se stad met een moderne infrastructuur de hoofd stad van Bosnië-Herzegovina, van de voormalige Joegoslavische Volksrepubliek, centraal gelegen, waar 400 jaar lang Bosnische moslims, Serviërs, Kroaten, joden en andere nationaliteiten en etni sche groepen in harmonie samenleefden, gewoon gelukkig'. Verhoor van Tarik Kupusovic, oud-burgemees- ter van Sarajevo, voor het Joegosiavië-tribunaal Ze is enig kind, deels opgevoed door haar oma. Vader werkte in Duitsland. Alma was vrolijk, hield van lezen, rolschaatsen, MTV, deed het goed op het gymnasium. Ze heeft afgeleerd beelden van toen op te roepen, dat is te moeilijk. „Het leven was mooi, maar dat hield van de ene minuut op de andere op. De enige vraag is waar om? Niet veel mensen in Bosnië zeggen Voor de oorlog' en 'na de oorlog'. De men sen zeggen 'tijdens de oorlog' en 'na de oorlog'. De tijd daarvoor is weggevaagd, omdat niets meer hetzelfde is." Soms vraagt ze zich af hoe ze zou zijn ge worden zonder de oorlog. „Het spijt me zo voor die kleine Alma. Ze heeft zoveel moe ten doorstaan." Ze is uitgeput van het dub belleven dat ze leidt. En dan is er met haar niet eens zoveel gebeurd, zegt ze zelf. Ze is niet gemarteld, niet verkracht, moeder en oma leven nog. Toch is ze anders. Zij die het beleg van Sarajevo hebben doorstaan, de beschietingen, de bloedbaden, de sluip schutters, het leven in de kelders, zijn an ders. Ze hebben geleerd te doen alsof ze normaal zijn. Maar zet iemand een kopje hard op tafel, dan krimpen ze ineen. Alma kan niet genoeg zeepjes, shampoos en douchegels hebben, ze wast zich liefst vijf keer per dag. Als de waterdruk minder is, raakt ze in paniek. Nooit meer zal ze zo vies zijn als toen, beroofd van menselijke waardigheid. Nooit zal ze eten weggooien. „Ook al heb ik geen trek, mijn bord moet leeg. En dan lik ik het ook nog schoon." 'Vanaf mei 1992 voerden de Bosnisch-Servische troepen onder commando van generaal Ratko Mladic bombardementen en beschietingen uit op de stad en de burgerbevolking. De aanvallers had den vanuit de heuvels rondom Sarajevo een weids uitzicht over de stad.' Aanklacht Joegosiavië-tribunaal tegen Radovan Karadzic en Ratko Mladic Twee jaar voor de oorlog kwam haar vader terug naar Sarajevo, hij had een huis ge bouwd in een buitenwijk. De ironie van het lot. „Mijn ouders kozen een slechte tijd voor hun hereniging." Maar ze hadden dit nóóit kunnen voorzien. De eerste tekenen waren dat Servische kinderen uit de buurt werden weggebracht. „Logeren bij familie, werd gezegd. Het duurde wel tien jaar eer ik het doorhad. Veel van hun vaders zaten bij het Joegoslavische leger en die wisten wat ging gebeuren." Ze merkte dat de ouderen ongerust waren. Hun wijk werd overgenomen door Servische milities en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74