9 spectrum Zaterdag 4 juni 2011 Wat nu? De Europese Unie (EU) en het Ineternationaal Monetair Fonds (IMF) hebben Griekenland vo rig jaar 110 miljard euro aan leningen toegezegd, opdat het land aan nieuw geld kan ko men om zijn begrotingstekort té dichten en staatsleningen die aflopen te herfinancieren. Geldverstrekkers vroegen zo veel rente, dat dit niet langer op te brengen was voor Grie kenland. Eind juni krijgt Griekenland een nieuwe tranche van die 110 rryljard, tenminste als het land voldoet aan de vorig jaar gestel de eisen. Er is weliswaar flink bezuinigd, maar er zijn nog al tijd problemen. Er moet worden geprivatiseerd en de belastinginkomsten moe ten omhoog. Daarover gaat het huidige getouwtrek, dat ge paard gaat met veel publicitair geweld over een mogelijk faillis sement van Griekenland. Economen verwachten dat de pijnlijke ingrepen in Grieken land het land niet snel genoeg gezond zullen maken. Om weer te kunnen groeien, zal een sanering van de schulden nodig zijn en wellicht moeten de leningen van IMF en EU lan ger doorlopen. Voor private schuldeisers - be leggers in Griekse staatsobliga ties - betekent dit, dat ze van hun uitgeleende euro's maar een deel terugkrijgen. Sommi ge economen vinden het niet meer dan eerlijk, dat ook ban ken en beleggers moeten bloe den. Sinds de noodhulp aan Grieken land is een tijdelijk noodfonds ingesteld door de eurolanden, de Europese Commissie en het IMF, met een limiet van 750 miljard euro. Ierland krijgt daar uit 67,5 miljard steun, Portugal 78 miljard. Vanaf 2013 is er een perma nent noodfonds beschikbaar. Voordelen van de euro? Het is goed voor de export. Bedrijven hebben minder te maken met valu taschommelingen, wat zakendoen met ande- re EU-landen vereenvoudigt en minder riskant maakt. Handel met andere landen wordt eenvoudi ger, wat de economie en werkgelegenheid be vordert. Geen omwisselkosten bij bezoek aan het buitenland, gemakkelijker overzicht van kosten. Dankzij de stabiele euro is de marktrente om laag gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73