7 spectrum Zaterdag 4 juni 2011 Jongeren kamperen Jaarlijks komen tienduizenden jongeren naar speciaal ingerichte cam pings als Duin en Strand (Scharendijke), Elzenhof (Renesse) of de Duin hoeve (Burgh-Haamstede) om daar, op het strand en in het centrum van Renesse te feesten. Op Camping Duin en Strand is ongeveer 75 procent van de gasten 16 of 17 jaar. De meeste bezoekers komen uit Nederland, globaal onder de lijn Amster- dam-Enschede. Tukkers en Brabanders zijn extra goed vertegenwoordigd op Duin en Strand. Voor een 'weekje Renesse' tellen meisjes gemiddeld 300 euro neer. Jon gens besteden 400 euro. Jongeren op camping Bos en Duin bij Scharendijke. Reden nummer om niemand onder de 16 toe te la ten is het feit dat het verboden is om onder die leef tijd alcohol te drinken. Lisanne schrijft in haar brief dat ze best een week niet wil drinken. „...Ik weet ze ker dat mijn verantwoordelijkheidsgevoel mij ervan zal weerhouden naar het glas te grijpen. De gezelligheid met mijn vrienden heb ik liever dan een glaasje alcohol." Cobussen: „Ja, haha. Lisanne wil ik nog wel geloven, omdat ze zo'n mooie brief stuurt maar denk maar niet dat een 15-jarige keurig in de tent blijft zitten als de rest gaat stappen." Behalve dat er in De Schuur en in Renesse zelf veel wordt gedronken, gaat er bij de tent ook heel wat al cohol in. „Ik erger me wezenloos aan het na-aapge- drag. Als de één om tien uur 's ochtend begint te drinken, wil de ander een half uur eerder beginnen." Om het alcoholgebruik te matigen, heeft Gerard Co- tie voor hen dit mogelijk hebben gemaakt", vindt hij. „Ook als het om alcohol gaat, alles moet maar kunnen en mogen." Cobussen hoopt dat het tij ooit weer keert. Onmoge lijk is het niet. „Tijdens het pinksterweekend zit het hier vol met Duitsers. Na één week met Nederlandse jongeren is zo'n veldje één grote glasbak. Na Pinkste ren vind je he-le-maal niets." Behalve ouders die telefonisch vragen, smeken of zelfs eisen dat hun 15-jarige naar de camping mag, zijn er ook opvoeders die zich met andere vragen be zig houden. „'Kan ik mijn kinderen met een gerust hart achterlaten', vragen ze wel eens. Dan leg ik uit welke regels we hebben." Een enkeling komt vooraf of tijdens de vakantie zelf kijken hoe het er aan toe gaat. „Ik zou wensen dat het er meer zouden zijn", verzucht Cobussen. „Veel ouders zijn 'stom' in de ogen van hun kinderen. Ze zitten niet te wachten op hun bezoek. Maar het kan ook anders. Ik heb ook meegemaakt dat die gasten speciaal voor hun bezoek koekjes kopen, koffie zetten in de tent en laten zién dat ze best voor zichzelf kunnen zorgen." Helaas moet de campinghouder constateren dat de interesse en de betrokkenheid van ouders met hun kroost nog wel eens te wensen overlaat. bussen vorig jaar de regel ingevoerd dat er maximaal vijf kratjes bier per tent aanwezig mogen zijn. „Bo vendien zijn die stapels, torens en muurtjes gevaar lijk. Daar heb je ook dat apengedrag weer. De ene moet nog meer kratten hebben dan de ander. Ze dronken het lang niet allemaal zelf op, de meeste le ge kratten werden voor 3,90 euro bij de buren ge kocht." Excessen in alcoholmisbruik zijn echter onvermijde lijk. „Als het toch gebeurt dat iemand laveloos is, on derneem ik actie. Ik bel de ouders en spreek hun ma ten aan. 'Jullie laten hem drinken, jullie laten het ge beuren', zeg ik dan. Ja, in die zin is het een beetje op voeden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 71