Wij zijn een proeftuin voor jongeren spectrum 6 Zaterdag 4 juni 2011 Duizenden jonge kampeergasten tussen de 16 en 2i jaar strijken neer op Schouwse campings. Ben je nog geen 16 jaar, dan kom je er niet op. Ook niet als je een brief schrijft naar de burgemeester. door Joeri Wisse foto's Oirk-Jan Cjeltema Pa, had je zestien jaar geleden niet iets beter je best kunnen doen?, reageerde een kwa de Lisanne Penning uit Maarssen toen ze een teleurstellend antwoord kreeg van camping Duin en Strand in Scharendijke. Eigenaar Gerard Cobussen toonde zich onverbidde lijk. „AI word je één dag na aankomst 16 jaar, je wordt verzocht te vertrekken en een dag later terug te komen", schreef hij terug. „Ik wist van tevoren dat het niet zou lukken", geeft Lisanne, die 30 augustus 16 wordt, toe. „Maar ik had het gevoel dat ik alles moest proberen. Dus heb ik ge maild, gebeld, een brief geschreven naar de burge meester van Schouwen-Duiveland en uiteindelijk ook een brief naar de camping, maar telkens was het antwoord 'nee'." Voor Lisanne zit er dit jaar niets anders op dan thuis blijven, maar tienduizenden andere jongeren gaan in de zomervakantie wel naar Renesse. Alleen al op Duin en Strand vieren jaarlijks zo'n 16.000 jongeren een week lang vakantie die in het teken staat van feest Om dat in goede banen te leiden hanteert Co- bussen strenge regels. Eén van de belangrijkste is het stellen van duidelijke leeftijdsgrenzen. Er geldt niet alleen een strikte ondergrens van 16 jaar, ook jonge ren van boven de 21 jaar zijn niet welkom. „Feitelijk discrimineren we op basis van leeftijd. Maar dat be leid heeft wel tot gevolg dat hier een club verblijft die zich goed met elkaar verstaat." Onder de 16 wordt nooit een uitzondering gemaakt, boven de 21 heel af en toe. „Als er één van 22 of 23 zich aanmeldt, bel ik ze persoonlijk op. 'Weet je wel dat je naar een kinderachtige camping gaat?', vraag ik ze dan. Ik wil voorkomen dat ze zich in de disco theek of het feestcafé op de camping gaan afzetten tegen de jongste bezoekers. Het gaat er niet zo zeer om wie je buiten de deur houdt, maar wie je wél bin nenkrijgt. In een groep met gelijkgestemde mensen is de sfeer het best." Voortdurend wordt geprobeerd om onder de leef tijdsgrens van 16 jaar uit te komen. „Het is veruit de meest gestelde vraag. We vermelden dat ook heel duidelijk op onze website." Desondanks krijgt Duin en Strand elk jaar ontstellend veel verzoeken om toch een uitzondering te maken. Cobussen houdt het niet bij, maar het aantal moet ergens tussen de vijfhonderd en de duizend liggen. Een keurige brief van anderhalf kantje met een uitgebreid betoog zoals Lisanne schreef, is een uitzondering. Merendeels zijn het mailtjes, maar voorafgaand aan het seizoen krijgt Cobussen öok makkelijk honderd ouders aan de lijn met de bekende vraag. „Vaak hebben die gasten het al helemaal geregeld en komen de ouders pas om de hoek kijken als de boeking al bijna rond is. Tk moet van mijn dochter bellen', krijg ik dan te horen. Zodra je volwassenen dan uitlegt dat je geen uitzondering maakt, nemen sommigen daar geen genoegen mee. Op zo'n moment treed je in een cultuur en in een op voeding, dat wordt niet zomaar geaccepteerd." Jan Penning de vader van Lisanne, vond het leuk om te zien hoe z'n dochter alles op alles heeft gezet om toch naar Renesse te kunnen met haar vrienden. „Qua gedrag en verantwoordelijkheidsgevoel kun je makkelijk het stickertje '16' op haar plakken. Maar ik snap de visie van de camping, hoe lullig het ook is voor m'n dochter. It's hard to say maar als ik cam pingbaas was had ik hetzelfde gedaan." Andere jongeren proberen onder de de regel uit te komen door met 'smoezen en flauwekulpraatjes' aan te komen. Het personeel maakt meer dan eens mee dat 15-jarigen binnen willen komen met kopietjes van hun id-bewijs, waarop de geboortedatum is ver valst. „Daarom moet iedereen zich met een originele id-kaart legitimeren", zegt Cobussen. Ook bezoekers van de discotheek op de camping. „Bij de ingang van camping én nog een keer bij de ingang van De Schuur, want sommigen halen het in hun hoofd om over het hek te klimmen." Een jongerencamping als Duin en Strand is voor veel pubers de eerste mogelijkheid om zonder hun ouders op vakantie te gaan. „Wij fungeren als proef tuin. Hier kunnen ze bewijzen dat ze zelfstandig op vakantie kunnen." Niet iedereen doorstaat de proef Cobussen haalt een kartonnen doosje uit de kast waarin alle ingenomen pasjes van het afgelopen sei zoen zitten. Het zijn er dik honderd. „Een polsband je is verplicht in onze discotheek, gasten die op ande re campings verblijven moeten een verplicht een pas je laten maken." Maken ze het echt te bont, dan worden ze resoluut van de camping verwijderd. Ook als de gasten van Duin en Strand zich in een kroeg in Renesse of het zwembad in Port Zélande hebben misdragen. „Daar hebben we onderling afspraken over gemaakt", zegt Cobussen. In zo'n geval belt hij altijd de ouders. Geen gemakke lijke taak, want meer dan eens krijgt hij een grote mond terug. Reacties als 'Wat doe je m'n dochter aan?' en 'Zoiets kan mijn zoon onmogelijk hebben gedaan' zijn nog fatsoenlijk te noemen. Na vijf seizoenen op de jongerencamping is Cobus sen een stuk wijzer geworden over de maatschappij. „De reacties van die gasten zijn soms niet normaal. Ze zeggen dingen tegen mij en tegen m'n bewakers die ik in mijn jeugd niet in m'n hoofd haalde." De campingeigenaar zegt een goede middenweg ge vonden te hebben om er mee om te gaan. Zo laat hij discussie toe over regels en attendeert hij zijn gasten op vriendelijke wijze op overtredingen. „Je moet voor een deel meegaan, ik ben een paar treetjes lager op de ladder gaan staan.Maar er blijven grenzen." De jongeren zelf verwijt hij niet zo veel. „Het is niet alleen de schuld van zo'n ventje, maar van z'n opvoe ders. Van de ouders die mij hier tot verantwoording roepen. Terwijl zij en in sommige gevallen de genera- Campingeigenaar Gerard Cobussen (links) ontvangt zijn jonge gasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70