spectrum 4 t9% 2m i Ter Hooge groeit en bloeit weer Kruiden bestuderen en schoffelen op de akkers Zaterdag 4 juni 2011 Het Zeeuwse Landschap bestaat 75 jaar. In het volwassen bos broeden weer volop In verband met het 75-jarig bestaan van Het Zeeuwse Landschap duiken we in de historie van de stichting. Deze week op het landgoed Ter Hooge, even ten wes ten van Middelburg. Het was eeuwenlang adellijk fami liebezit en de toegang tot het prachtige parkbos was voorbehouden aan de lucky few. Daar kwam verandering in toen aan het eind van de ja ren zeventig het beheer werd overgedragen aan Het Zeeuwse Landschap. Het in 1947 heringeplante bos was aan groot onderhoud toe en dat was mede de aanlei ding dat de familie Van Lynden het Landschap benader de om het dagelijks beheer op zich te nemen. Daarbij werd overeengekomen dat het gebied meer toeganke lijk zou worden voor het publiek. Aanvankelijk ging de deur op een kier. Om te voorko men dat het gebied overlopen zou worden mochten al leen donateurs van Het Zeeuwse Landschap erin. Maar nadat dat enkele jaren prima ging werd besloten om het bos open te stellen voor iedereen. Althans op de ge markeerde wandelroute, maar dat was nauwelijks een beperking, want die voert naar alle uithoeken van het landgoed. De akkers en weiden die rond Ter Hooge la gen hoorden bij het bezit, maar ze waren aan derden verpacht dus aanvankelijk bleef de situatie zoals zij was. Daar kwam verandering in toen we benaderd werden door de Gereformeerde gemeente van Middelburg, die haar oog had laten vallen op een kavel dat tot het land goed behoorde, om daar een nieuwe kerk te bouwen. Door wegaanleg was dit stukje geïsoleerd van de rest komen te liggen en mede daardoor was de familie uit eindelijk bereid om het te verkopen. Dat gebeurde niet zomaar, want het eeuwenlang gekoesterde grondbezit wilde men in principe in de familie houden. Maar er was een nieuw perspectief voor Ter Hooge ont staan. Onder de naam "Tuin van Zeeland" was een plan ont wikkeld om rondom Ter Hooge iets van het vooroorlog se Walcherse landschap te herstellen door de aanleg van kleine graslandkavels met daar omheen meidoorn hagen, knotbomenrijen en drinkputten in de weilan den. De opbrengst van de bouwkavel was een welkome basis om iets van die ambitie te realiseren. Via de land inrichting Walcheren die toen speelde werden wat aan palende gronden verworven en zo kwam het Tuin van Zeeland plan van de grond. Zo lukte het om een stukje van het oude Walcheren nieuw leven in te blazen. Dat was eerder gebeurd door de familie, die, nadat tijdens de oorlogsinundatie het complete landgoed verloren was gegaan, het parkbos met veel inzet en ambitie al binnen enkele jaren op nieuw ingeplant had. Natuurlijk was er een lange tijd van ontwikkeling nodig voordat iets van de oude luis ter hersteld was. Maar wie nu door de lommerrijke pa den van Ter Hooge wandelt weet niet beter of hij loopt door het eeuwenoude bos. Ook de nieuw ingeplante heggen worden langzamer hand volwassen. Er broeden kneutjes, braamsluipers en fïtissen en dagelijks klinkt er de welluidende roep van de koekoek en het aanhoudende gekoer van de tortels. In de nieuw aangelegde drinkputten zitten volop kik kers en er groeien allerlei water- en oeverplanten, waar onder het zeldzame doorschijnend fonteinkruid. En ook het nieuwe deel van het landgoed is via wandelpa den ontsloten, zodat iedereen de kans heeft om van de rijke natuur te genieten. Dankzij eendrachtige samenwerking tussen de familie Van Lynden en Het Zeeuwse Landschap kreeg een eeu wenoud landgoed een nieuw gezicht De zon staat hoog aan de hemel als Jasper en Bas op een akkertje in de Waterwingebieden bij Sint Jan steen aan het werk zijn. De jonge knapen lopen stage vanuit verschillende na tuur- en groenopleidingen. Ze verwijderen ongewenste planten uit de akkerrand om ruimte te maken voor bijzondere planten. Er staan massa's bonte wikke en verderop vin den we zelfs het zeldzame veldsalie. Bas heeft zojuist wel honderd meter van de rand geschoffeld, Jasper trekt handmatig de gan- zenvoeten eruit. Ja, zegt Bas, „het is best leuk werk, maar we willen er ook iets van leren. Daarom hebben we verschillende plantjes verzameld die we straks met een flora gaan determineren." Uit zijn zakken komt een hele reeks soorten tevoorschijn. „Maar je moet dit werk ook weer niet te lang doen. Dan wordt het wat saai. Ter afwisseling doen we regelmatig an dere klussen, zoals vogelkersen kappen in het bos." Ook op de Hoeve van der Meulen bij 's Heer Abtskerke is een goepje mensen aan de slag gegaan. Het idee is om hier wat van de tradi tionele manier van werken terug te halen. Bas, Marjolein, André en Fons zijn als vrijwil liger gemiddeld een dag per week op de ak kertjes van deze authentieke boerderij te vin den. Het blauwmaanzaad en het karwij zijn zojuist handmatig gezaaid, de bonen geplant. Nu moet de regen zijn werk gaan doen zegt Fons. Rond een rij hoog opgaande populie ren zien we een paar keer een boomvalk voorbij flitsen en de hoop is dat deze ranke roofvogel hier gaat broeden. Ook op de hoe ve zijn veeL verschillende klussen. De welig voortwoekerende berenklauwen moeten in toom gehouden worden, daarvoor is de zeis heel geschikt En de haagjes mogen best eens geknipt worden. De akkertjes van deze pro jecten worden beheerd door Het Zeeuwse Landschap. Ze zijn bloemrijk en worden zo veel mogelijk biologisch beheerd. Mensen die het leuk zouden vinden om op vrijwilli ge basis eens bij deze projecten aan te slui ten zijn van harte welkom. Meer informatie of aanmelden bij Stichting Landschapsbe heer Zeeland. De akkerranden staan vol met bijzondere planten, hier bonte wikke. foto Lucien Calle Het kasteel Ter Hooge vanuit de westzijde van het parkbos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68